Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Když dítě podniká. Zmapovali jsme, kdy a jak mohou nezletilí vydělávat

Má vaše dítě talent k podnikání či z něj chcete mít filmovou hvězdu? Nepodceňte přípravu, legální cesty k výdělku jsou plné papírování. Třeba podnikání dětí je ale v Česku možné až od šestnácti let a jen když souhlasí soud.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jste také přesvědčeni, že práce šlechtí? Ano, ale... pozor na to, když jde o práci dětí školou povinných. Nemluvíme teď o pomoci v domácnosti či rodinném okopávání brambor, ale o práci za peníze. Sice si dnes málokdo ve středoevropských podmínkách představí dětskou práci jako těžkou dřinu v neutěšených podmínkách a za mrzký peníz, ale i tak zákon dětskou výdělečnou činnost omezuje mnoha pravidly.

Bez požehnání úřadů to nepůjde

Souhlas úředníků potřebuje k výdělečné práci každé dítě do 15 let nebo do ukončení základní školní docházky. V případě, že měl školák odklad či z jakýchkoli důvodů opakoval ročník, může tak být souhlas povinný až do 17 let. Žádost podávají za potomka rodiče (zákonní zástupci) na krajské pobočce úřadu práce. Tím to ale nekončí, naopak předchází tomu ještě získání dvou papírů – vyjádření lékaře, který zase potřebuje podklady od provozovatele činnosti – aby věděl, s čím vlastně souhlasí. Vydané povolení platí nejvýše 12 měsíců, pak je třeba žádat znova. 

Umění ano, prodej ne

Děti nemohou pracovat v jakémkoli oboru, smějí za peníze sportovat, věnovat se kulturní činnosti, umění a reklamě. Pokud by čtrnáctiletá slečna chtěla prodávat na koupališti zmrzlinu, povolení nedostane. Jestli dítě sportuje či tvoří v rámci zájmové činnosti, povolení není třeba, úřad to řešit nebude. Připadá vám, že i zájmová činnost může na dítě klást nepřiměřené nároky? A že nějaké jednorázové focení do reklamy je proti pravidelným tréninkům plavání se vším tím ranním vstáváním zcela zanedbatelné? Ano. Ale na věci to nic nemění.

Počítají se i jednorázovky

Zákon nerozlišuje, jestli bude dítě pracovat dlouhodobě, nebo půjde o jednorázovou akci. Povolení je prostě třeba. „Jednorázový charakter výdělečné činnosti nemá vliv a ani žádná finanční hranice není dána,“ potvrzuje Kateřina Beránková z tiskového odboru Úřadu práce ČR.
Popravdě má však v praxi takový výklad své limity. „Pokud rodiče s dítětem zapózují u hradu a snímek se pak využije k propagaci památky, není to nutně reklamní činnost. Jiná věc by však byla nějaká složitá komponovaná sekvence fotografií, kdy takové focení může trvat celý den,“ říká právník Ondřej Preuss, zakladatel služby DostupnyAdvokat.cz.

Povolení s podmínkami

Kromě toho, že vykonávaná práce nesmí být pro dítě nijak nebezpečná, je třeba dodržet její maximální časový rozsah. Ten je nejvýše 20 hodin týdně, ale záleží i na věku dítěte. Děcko, které ještě nechodí do školy, smí pracovat maximálně dvě hodiny denně, týdně tedy jen 10 hodin. Školáci mohou pracovat dvě hodiny v den vyučování a maximálně sedm hodin v den, kdy vyučování není, pořád v limitu 20 hodin týdně. Jen ti nejstarší žáci přitom mohou dostat výjimku až na 35 hodin týdně.

Hledáš vhodnou práci? Vyber si z nabídky brigád na pracovním portálu jobDNES.cz

Podmínkou je, že dítě musí být pojištěné pro případ náhrady škody včetně škody na zdraví, ke které by při činnosti mohlo dojít. Takovou pojistku zařizuje provozovatel činnosti, což bývá reklamní či umělecká agentura. Pokud však stojí za podnikáním například rodič malého kouzelníka a sám sjednává dítěti vystoupení, musí obdobné pojištění zařídit on.

Kde není žalobce

Máte pocit, že je to příliš složité a to jedno vystoupení, které vaše dítě předvede za honorář na místní dožínkové slavnosti, si nezaslouží takové úřadování? Pokud vás nikdo neudá, nejspíš vám podobná aktivita opravdu projde. „Kontroly v této oblasti probíhají především na základě obdržených podnětů,“ uvádí Richard Kolibač ze Státního úřadu inspekce práce.

Jestliže úředníci na nepovolenou práci dětí přijdou, mohou za přestupek uložit pokutu až do výše dvou milionů provozovateli a 100 000 korun zákonnému zástupci dítěte. Jde o horní limit, tak vysoká pokuta by nejspíš přicházela v úvahu, kdyby šlo o opakovanou výdělečnou činnost, která by navíc byla pro dítě nebezpečná, ohrožovala by jeho zdravotní, dušení či společenský rozvoj či by mu bránila ve školní docházce.

Výdělek u počítače?

Spousta dětí má představu, že bude youtuberem. Prostě budou točit videa, svět je bude sledovat a ony budou vydělávat na reklamě. Z hlediska zákona to kupodivu není problém, ačkoliv točení videí a správa účtu na YouTube mohou být hodně časově náročné. Kateřina Beránková říká: „Odměna za reklamní čas v rámci spotů na kanál YouTube nemá charakter odměny za práci.“

Problém je spíš v tom, že než se člověk stane youtuberem, který má nějaké příjmy, musí mít za sebou už opravdu kus práce: „Abyste si mohli zařadit do videí reklamy, musíte od února 2020 během roku získat alespoň tisíc odběratelů a 4 000 hodin sledování videa. To je mnohem přísnější než dřívější limit deset tisíc zhlédnutí,“ vysvětluje Tomáš Hegedüš z portálu Technet.cz. A samozřejmě obsah videa musí být autorský či je k němu třeba mít patřičná práva.

Jiné by to bylo, kdyby dítě u počítače pracovalo třeba jako správce webových stránek obchodu rodičů. „Práce v podnikání rodičů před patnáctým rokem není možná. Respektive nelze k tomu děti nutit,“ doplňuje advokát Preuss.

Podnikání až od šestnácti

Pokud je dítě podnikavé, oficiálně může začít s výdělkem až od 16 let. Potřebovat k tomu bude souhlas rodičů a soudní rozhodnutí.
Jak je to však, když má dítě nějaký výdělečný záměr, a ještě mu nebylo kýžených šestnáct? Syn třeba s kamarádem vytvořil aplikaci, o kterou je zájem, a chtěli by ji prodávat? Nebo dcera šije hračky pro psy a nechce se schovávat na Fleru za profilem maminky, chce prodávat „svým jménem“.

V praxi se takové podnikání opravdu často vede na rodiče, a reálně ho vykonává jejich potomek. Není to však ideální – velkou komplikací může být třeba případ, kdy dítě vydělá peníze a rodič je použije podle svých představ, byť ve prospěch potomka.

Zaměstnání? Až po skončení základky

Do klasického pracovněprávního vztahu, třeba brigády formou dohody o provedení práce, mohou děti vstoupit až po patnáctém roce věku a opět platí, že musí mít dokončenu základní školní docházku. Do té doby je taková práce zakázána a její výkon by mohly úřady ocenit pokutou 50 tisíc až 10 milionů.

Daňová poradkyně Blanka Marková ze společnosti Ekofi doporučuje, aby při uzavírání smlouvy s dítětem do 18 let věku byl vždy dán i písemný souhlas alespoň jednoho z rodičů.

Další komplikací pracovněprávních vztahů mladistvých je hmotná zodpovědnost. Tedy vlastně není, protože ji s nimi nelze sjednat. A pokud tak zaměstnavatel učiní, je beztak neplatná. Neznamená to však, že by člověk do 18 let věku nemohl manipulovat s penězi, to zakázané není. Jestliže však vznikne nějaká škoda (nemusí jít jen o manko), bude na straně zaměstnavatele, aby prokázal, že škodu zavinil konkrétní člověk, a náhrada této škody bude limitovaná 4,5násobkem jeho průměrného výdělku.

Daňové přiznání nemine ani děti

Zvládli jste všechno papírování a vaše dítě vydělalo peníze? Nezapomeňte na daně. Příjmy z dětské výdělečné činnosti budou danit děti ve vlastním daňovém přiznání, které jejich jménem podá i podepíše jejich zákonný zástupce. 

V takovém daňovém přiznání je možné odečíst slevu na poplatníka 24 840 korun ročně a slevu na studenta 4 020 korun ročně. Při patnáctiprocentní dani z příjmů to znamená, že roční příjmy do 190 000 korun žádné dani podléhat nebudou, vypočtenou daň „smáznou“ uvedené slevy.

„Rodič přitom nepřichází o možnost sám si uplatňovat slevu na vyživované dítě, a to ani v případě, že dítě má vyšší příjmy než on,“ doplňuje daňová poradkyně Blanka Marková.

Dětskou práci upravoval již zákon z roku 1919. Hranici práceschopnosti stanovoval na 14 let a mimo jiné zakazoval podávat dětem lihové nápoje místo platu. 

  • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

Pět nejčastějších mýtů, které kolují Českem o stavebním spoření

Stavební spoření je velmi oblíbený finanční produkt. Jeho popularita plyne z dostupnosti, minimálního rizika a možnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zlevňují už šestý měsíc v řadě. Objemy lámou rekordy

Hypoteční trh dál zlevňuje a jízda k rekordu pokračuje. Banky poskytly v září hypotéky v objemu za 22,05 miliardy...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Máte po škole a hledáte práci? Praxe v oboru znamená dost bodů navíc

Máte stejné vzdělání, podobné jazykové znalosti i chuť pracovat. Přesto do dalšího kola pohovorů pozvou druhého...

Dřív si prý nepřišila ani knoflík, dnes má na kontě sedm tisíc prodaných kusů

Úspěšně vystudovala dvě vysoké školy. Hned poté našla lukrativní zaměstnání a měla pocit, že si splnila vše, co si...

Hledáte práci? Pozor na sociální sítě. Uchazeče si tam prověřuje většina firem

Premium Jakou sílu má LinkedIn? V dnešní době opravdu velkou. Sleduje ho totiž většina personalistů. A řada z nich hledá i na...

Krize ovlivnila spokojenost zaměstnanců v práci. Co ukázal průzkum?

Se svou prací je spokojeno více lidí než v loňském roce, čtvrtina zaměstnanců ale přesto v práci zažívá nudu a vztek....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...