Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy zvyšovaly nejvíce, které profese patří k nejlépe honorovaným a jak si říct o zvýšení mzdy? Na otázky iDNES.cz odpovídá Jiří Halbrštát z Manpower Group.

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. | foto: ManpowerGroup

Asi nemůžeme automaticky počítat s tím, že nám zaměstnavatel bude zvyšovat mzdu jen kvůli vysoké inflaci? Nebo se tak letos někde dělo?
Automatické to není a lze namítat, že zaměstnavatel nemůže lidem kompenzovat ekonomické problémy země. Pokud je ale inflace vyšší než růst mezd, reálný příjem lidí se snižuje. Ziskové firmy tak často podlehly těmto argumentům zaměstnanců a mzdy navyšovaly mnohem více než obvykle.

Ukazují to i statistiky. V 1. čtvrtletí 2023 vyrostly mzdy v průměru o rekordních 8,6 %, ve druhém o 7,7 %. Tlak zaměstnanců na růst mezd byl na přelomu roku mimořádně velký. Růst životních nákladů, velké obavy z dalšího ekonomického vývoje a zároveň fakt, že poptávka po zaměstnancích na trhu práce zůstala velmi silná, to vše vedlo k tomu, že zaměstnanci odložili rukavičky a vyjednávali velmi tvrdě.

V ČR je nízká nezaměstnanost, nejnižší v rámci celé Evropské unie. Není i to důvodem, proč rostou mzdy v ČR rychleji než v jiných zemích?
Nezaměstnanost u nás je extrémně nízká a volní pracovníci na trhu práce skoro nejsou. Proto rostou mzdy rychle nahoru, což zvyšuje inflaci a poškozuje ekonomiku. Každý rok odejde do důchodu o 30 000 lidí více, než vyjde ze škol, a tak se počet lidí v produktivním věku prudce snižuje.

Kde se mzdy navyšovaly nejvíce?
Obecně se nejvíce navyšovaly mzdy u nejnižších příjmových skupin, což jsou především modré límečky v průmyslu, těžbě a stavebnictví nebo dále v gastronomii a ubytování. Tabulkové navyšování platů státních zaměstnanců se projevilo v poměrně velkém nárůstu, který se vlivem úspor nebude v dalším období opakovat.

Ze statistik úplně vybočuje energetika, obor, který z hlediska počtu zaměstnaných lidí není příliš významný. Vysoká poptávka po specialistech v důsledku rozšiřování kapacit, transformace a také například v obrovskému boomu fotovoltaiky způsobila, že průměrná mzda vzrostla o 23 %. Překvapivě nízké nárůsty jsou v administrativě, financích a službách.

Jak je to, pokud srovnáme regiony?
Nejrychleji rostly mzdy v Jihočeském a Zlínském kraji, zatímco v Praze byl růst podprůměrný. K růstu statického průměru jistě přispělo i navýšení minimální mzdy od 1. ledna, které ovlivňují průměry u lidí s nejnižšími příjmy.

Jsou na tom lépe ve firmách, kde za zaměstnance vyjednávají odbory? Nebo spíše ve společnostech, které mají dobrý byznys plán, dobrý výrobek, odbyt a zisk, a tedy mají na to své lidi zaplatit?
V podnicích, kde růst mezd vyjednávají odbory, dochází obvykle k plošným nárůstům o několik procent. V ostatních firmách se vypočítá například maximální únosné navýšení celkových mzdových nákladů a vyjednává se individuálně podle míry postradatelnosti každé specializace a situaci na trhu.

Někdy nastane i situace, kdy firma sníží počet zaměstnanců, aby mohla ostatním více přidat. Mnoho firem chtělo lidem přilepšit, ale bály se, že navýšení základních mezd je nevratné a v případě krize by je to potopilo. Nabídly tak lidem mimořádné odměny, které nazvaly třeba jako inflační nebo energetický balíček.

U nás si tradičně nejvíce vydělávali ajťáci, platí to stále? Jaké další profese jsou nejlépe honorované? A platí i zde rozdíl v jednotlivých regionech? Tedy když je vzdělaný IT specialista z Ostravy, vyplatí se mu přestěhovat se za prací?
IT je nejrychleji rostoucí oblast zaměstnanosti, ale velmi dobře honorování jsou strojaři, technici, specialisté na robotizaci, datoví analytici, finanční specialisté nebo třeba projektoví manažeři. Mzdy v Praze jsou sice nejvyšší, ale také je tam nejdražší bydlení a život. Výhodou v IT je, že nejčastěji ze všech profesí mají možnost home office. Ideální je pracovat pro pražskou firmu za pražské peníze z Ostravy.

Statistiky potvrzují, že ve stejných pozicích třeba i ve stejné firmě mají muži větší mzdy než ženy.
Podle statistik Gender pay gap je rozdíl mezd mužů a žen 16,4 % zatímco průměr Evropské unie je 13 %. Pokud se podíváme v ČR na rozdíl mezd na podobné pozici u podobného zaměstnavatele, tak je rozdíl 10 %, což je samozřejmě frustrující.

Toto téma lidi trápí a mnoho firem se již rozhodlo zavést interní systémy, které rovnost odměňování měří a vyhodnocuje. Vedení firem má pak za cíl nerovnosti snižovat. Je to ale stále menšina firem, které tento problém řeší. V rámci EU se chystá legislativní rámec a přijímají se další opatření, jako například povinnost uvádět mzdu na dané pozici v inzerátech nebo povinnost informovat zaměstnance, jaké jsou mzdy jeho kolegů na podobné úrovni pozice.

Zaměstnanci si často stěžují, že člověk bez zkušeností, který včera nastoupil na stejnou pozici, jakou zastávají oni již léta, má vyšší mzdu. No, jiné časy, řekne jim šéf, když se ozvou.
Pro firmy je stále náročnější najít vhodné zaměstnance na volná místa a mzdové nároky lidí jdou v důsledku toho rychle nahoru. Obzvlášť v situaci, kdy firma na obsazení spěchá, musí někdy vyhovět vyšším požadavkům uchazeče.

Pokud si z toho ale šéf vytvoří politiku, že stávající zaměstnance bude odírat, především ty, kterým se třeba nechce měnit práci a nemají rádi změnu, je nejlepší zvednout kotvy a zkusit to někde jinde. Třeba když dají výpověď, zaměstnavatel mzdu dorovná.

Takže podle vás si máme o zvýšení mzdy říct sami?
Říct si o vyšší mzdu je nutnost. Většina šéfů to sama nenavrhne a čeká na iniciativu zaměstnance. Pro vyjednávání je ideální doba, kdy vám vzrostly kompetence a odpovědnosti, anebo jste již delší dobu nedostali přidáno, přestože pracujete dobře a plníte cíle i očekávání. Vhodné to je i při ukončení určitého časového období spojeného s hodnocením vašeho výkonu, ať už se jedná o zkušební dobu, či o roční hodnotící pohovor, které se odehrávají většinou na začátku roku.

Máte konkrétní radu, jak na to?
Důležitá je příprava, tedy formulace konkrétních důvodů pro přidání. Inflace, všeobecné zdražování, růst mezd v jiných firmách, vyšší platy kolegů, nutnost živit rodinu nebo platit hypotéku jsou jistě pravdivé důvody – nicméně s těmito argumenty bych zacházel velmi opatrně a neměly by být těmi hlavními.

Měli byste vypíchnout především ty, které mají význam pro firmu. Může jít třeba o splnění či překonání cílů, meziroční zlepšení, růst odpovědností, produktivity či objemu práce, dílčí úspěchy, zlepšující nápady, pochvaly a další vaše konkrétní přínosy pro firmu, oddělení nebo zákazníka. Co lze, vyjádřete čísly či procenty, lépe tak demonstrujete váš přínos. Sebechvála je na místě a nezapomeňte, že vaše úspěchy nemusí být zřejmé a nadřízený je mohl přehlédnout či zapomenout.

Chcete pracovat z domova u pražské firmy? Vyberte si z aktuální nabídky práce na jobDNES.cz

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

Začínali v garáži. Dnes mají vlastní prostory, ocenění a milionové obraty

Žijí svůj velký sen, třebaže pocházejí z malé Bystřice pod Hostýnem. Před dvanácti lety rozjeli svůj e-shop. První...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...