Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy zvyšovaly nejvíce, které profese patří k nejlépe honorovaným a jak si říct o zvýšení mzdy? Na otázky iDNES.cz odpovídá Jiří Halbrštát z Manpower Group.

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. | foto: ManpowerGroup

Asi nemůžeme automaticky počítat s tím, že nám zaměstnavatel bude zvyšovat mzdu jen kvůli vysoké inflaci? Nebo se tak letos někde dělo?
Automatické to není a lze namítat, že zaměstnavatel nemůže lidem kompenzovat ekonomické problémy země. Pokud je ale inflace vyšší než růst mezd, reálný příjem lidí se snižuje. Ziskové firmy tak často podlehly těmto argumentům zaměstnanců a mzdy navyšovaly mnohem více než obvykle.

Ukazují to i statistiky. V 1. čtvrtletí 2023 vyrostly mzdy v průměru o rekordních 8,6 %, ve druhém o 7,7 %. Tlak zaměstnanců na růst mezd byl na přelomu roku mimořádně velký. Růst životních nákladů, velké obavy z dalšího ekonomického vývoje a zároveň fakt, že poptávka po zaměstnancích na trhu práce zůstala velmi silná, to vše vedlo k tomu, že zaměstnanci odložili rukavičky a vyjednávali velmi tvrdě.

V ČR je nízká nezaměstnanost, nejnižší v rámci celé Evropské unie. Není i to důvodem, proč rostou mzdy v ČR rychleji než v jiných zemích?
Nezaměstnanost u nás je extrémně nízká a volní pracovníci na trhu práce skoro nejsou. Proto rostou mzdy rychle nahoru, což zvyšuje inflaci a poškozuje ekonomiku. Každý rok odejde do důchodu o 30 000 lidí více, než vyjde ze škol, a tak se počet lidí v produktivním věku prudce snižuje.

Kde se mzdy navyšovaly nejvíce?
Obecně se nejvíce navyšovaly mzdy u nejnižších příjmových skupin, což jsou především modré límečky v průmyslu, těžbě a stavebnictví nebo dále v gastronomii a ubytování. Tabulkové navyšování platů státních zaměstnanců se projevilo v poměrně velkém nárůstu, který se vlivem úspor nebude v dalším období opakovat.

Ze statistik úplně vybočuje energetika, obor, který z hlediska počtu zaměstnaných lidí není příliš významný. Vysoká poptávka po specialistech v důsledku rozšiřování kapacit, transformace a také například v obrovskému boomu fotovoltaiky způsobila, že průměrná mzda vzrostla o 23 %. Překvapivě nízké nárůsty jsou v administrativě, financích a službách.

Jak je to, pokud srovnáme regiony?
Nejrychleji rostly mzdy v Jihočeském a Zlínském kraji, zatímco v Praze byl růst podprůměrný. K růstu statického průměru jistě přispělo i navýšení minimální mzdy od 1. ledna, které ovlivňují průměry u lidí s nejnižšími příjmy.

Jsou na tom lépe ve firmách, kde za zaměstnance vyjednávají odbory? Nebo spíše ve společnostech, které mají dobrý byznys plán, dobrý výrobek, odbyt a zisk, a tedy mají na to své lidi zaplatit?
V podnicích, kde růst mezd vyjednávají odbory, dochází obvykle k plošným nárůstům o několik procent. V ostatních firmách se vypočítá například maximální únosné navýšení celkových mzdových nákladů a vyjednává se individuálně podle míry postradatelnosti každé specializace a situaci na trhu.

Někdy nastane i situace, kdy firma sníží počet zaměstnanců, aby mohla ostatním více přidat. Mnoho firem chtělo lidem přilepšit, ale bály se, že navýšení základních mezd je nevratné a v případě krize by je to potopilo. Nabídly tak lidem mimořádné odměny, které nazvaly třeba jako inflační nebo energetický balíček.

U nás si tradičně nejvíce vydělávali ajťáci, platí to stále? Jaké další profese jsou nejlépe honorované? A platí i zde rozdíl v jednotlivých regionech? Tedy když je vzdělaný IT specialista z Ostravy, vyplatí se mu přestěhovat se za prací?
IT je nejrychleji rostoucí oblast zaměstnanosti, ale velmi dobře honorování jsou strojaři, technici, specialisté na robotizaci, datoví analytici, finanční specialisté nebo třeba projektoví manažeři. Mzdy v Praze jsou sice nejvyšší, ale také je tam nejdražší bydlení a život. Výhodou v IT je, že nejčastěji ze všech profesí mají možnost home office. Ideální je pracovat pro pražskou firmu za pražské peníze z Ostravy.

Statistiky potvrzují, že ve stejných pozicích třeba i ve stejné firmě mají muži větší mzdy než ženy.
Podle statistik Gender pay gap je rozdíl mezd mužů a žen 16,4 % zatímco průměr Evropské unie je 13 %. Pokud se podíváme v ČR na rozdíl mezd na podobné pozici u podobného zaměstnavatele, tak je rozdíl 10 %, což je samozřejmě frustrující.

Toto téma lidi trápí a mnoho firem se již rozhodlo zavést interní systémy, které rovnost odměňování měří a vyhodnocuje. Vedení firem má pak za cíl nerovnosti snižovat. Je to ale stále menšina firem, které tento problém řeší. V rámci EU se chystá legislativní rámec a přijímají se další opatření, jako například povinnost uvádět mzdu na dané pozici v inzerátech nebo povinnost informovat zaměstnance, jaké jsou mzdy jeho kolegů na podobné úrovni pozice.

Zaměstnanci si často stěžují, že člověk bez zkušeností, který včera nastoupil na stejnou pozici, jakou zastávají oni již léta, má vyšší mzdu. No, jiné časy, řekne jim šéf, když se ozvou.
Pro firmy je stále náročnější najít vhodné zaměstnance na volná místa a mzdové nároky lidí jdou v důsledku toho rychle nahoru. Obzvlášť v situaci, kdy firma na obsazení spěchá, musí někdy vyhovět vyšším požadavkům uchazeče.

Pokud si z toho ale šéf vytvoří politiku, že stávající zaměstnance bude odírat, především ty, kterým se třeba nechce měnit práci a nemají rádi změnu, je nejlepší zvednout kotvy a zkusit to někde jinde. Třeba když dají výpověď, zaměstnavatel mzdu dorovná.

Takže podle vás si máme o zvýšení mzdy říct sami?
Říct si o vyšší mzdu je nutnost. Většina šéfů to sama nenavrhne a čeká na iniciativu zaměstnance. Pro vyjednávání je ideální doba, kdy vám vzrostly kompetence a odpovědnosti, anebo jste již delší dobu nedostali přidáno, přestože pracujete dobře a plníte cíle i očekávání. Vhodné to je i při ukončení určitého časového období spojeného s hodnocením vašeho výkonu, ať už se jedná o zkušební dobu, či o roční hodnotící pohovor, které se odehrávají většinou na začátku roku.

Máte konkrétní radu, jak na to?
Důležitá je příprava, tedy formulace konkrétních důvodů pro přidání. Inflace, všeobecné zdražování, růst mezd v jiných firmách, vyšší platy kolegů, nutnost živit rodinu nebo platit hypotéku jsou jistě pravdivé důvody – nicméně s těmito argumenty bych zacházel velmi opatrně a neměly by být těmi hlavními.

Měli byste vypíchnout především ty, které mají význam pro firmu. Může jít třeba o splnění či překonání cílů, meziroční zlepšení, růst odpovědností, produktivity či objemu práce, dílčí úspěchy, zlepšující nápady, pochvaly a další vaše konkrétní přínosy pro firmu, oddělení nebo zákazníka. Co lze, vyjádřete čísly či procenty, lépe tak demonstrujete váš přínos. Sebechvála je na místě a nezapomeňte, že vaše úspěchy nemusí být zřejmé a nadřízený je mohl přehlédnout či zapomenout.

Chcete pracovat z domova u pražské firmy? Vyberte si z aktuální nabídky práce na jobDNES.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Pro předčasný důchod startuje další zpřísnění. Jak využít předdůchod

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se v Česku dál zpřísňují. Od 1. října 2024 se zvyšuje požadovaná doba pojištění z 35 na 40 let. Kdo zvolí předčasnou penzi, dostanete výrazně méně peněz,...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny nemovitostí nabírají na tempu. Mohou to povodně změnit?

Léto bývá, co se týká prodejů bytů a rodinných domů, spíše klidné. S podzimem ale poptávka opět roste. Redakce iDNES.cz zmapovala vývoj trhu s rezidenčními nemovitostmi v první polovině roku i...

19. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O kolik si přilepšují rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti

Daň z příjmu fyzických osob lze výrazně snížit daňovým zvýhodněním na děti. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou díky tomu žádnou daň z příjmu nezaplatí a ještě dostanou od státu peníze v podobě daňového...

18. září 2024

Kvalita životního pojištění v Česku roste, zvyšuje se i pojistná ochrana

Kvalita sjednávaného životního pojištění v Česku rok od roku roste. Lidé se v něm už lépe orientují a zaměřují na krytí velkých rizik, jako jsou invalidita, trvalé následky a smrt. A tím, jak roste...

19. září 2024

Ceny nemovitostí nabírají na tempu. Mohou to povodně změnit?

Léto bývá, co se týká prodejů bytů a rodinných domů, spíše klidné. S podzimem ale poptávka opět roste. Redakce iDNES.cz zmapovala vývoj trhu s rezidenčními nemovitostmi v první polovině roku i...

19. září 2024

O kolik si přilepšují rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti

Daň z příjmu fyzických osob lze výrazně snížit daňovým zvýhodněním na děti. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou díky tomu žádnou daň z příjmu nezaplatí a ještě dostanou od státu peníze v podobě daňového...

18. září 2024

K reformě zdravotnictví chybí odvaha. Sestry by měly posílit svou roli, říká expert

Premium

Ve zdravotnictví se pohybuje téměř 25 let, z toho přes dvacet let v akutní lůžkové péči. Pět let je šéfem sítě ordinací praktických lékařů. Jak je na tom naše zdravotnictví, jací jsou Češi pacienti?...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...