Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští rok zvýší. Co si o tom myslí odborníci?

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průměrná mzda za 2.čtvrtletí letošního roku činila 43 193 korun, ke stejnému období předchozího roku nominálně vzrostla o 3 101 korun, tedy o 7,7 procenta. Vzhledem k inflaci však reálně poklesla. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ)

„Mzdová dynamika byla opět velmi různorodá podle odvětví. Sice byl všude nominálně nárůst, ale takřka u všech odvětví zůstal pod hodnotou nárůstu spotřebitelských cen, takže v reálném vyjádření šlo o pokles. Jedinou výjimkou byla energetika, kde nominální nárůst o 13,7 procenta znamenal reálný přírůstek o 2,3 procenta,“ doplňuje statistická čísla Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Nejvyšší průměrnou mzdu najdeme v peněžnictví a pojišťovnictví, kde se dostala na 76 664 korun. Na druhém místě byly informační a komunikační činnosti s úrovní 75 522 Kč; tam vzrostly mzdy meziročně o 7,5 %. Třetí příčku pak s odstupem drží výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s 62 995 korun.

Plat už nebude tajný a šéf bude muset zdůvodnit, proč bere váš kolega více

Tradiční bylo pořadí z opačné strany. V ubytování, stravování a pohostinství vzrostla průměrná mzda o 8,8 %, ale stále zůstává na nejnižší úrovni (25 498 Kč) ze všech odvětví. Druhá nejnižší průměrná mzda byla v administrativních a podpůrných činnostech, kde vzrostla o 6,9 % na hodnotu 30 123 Kč, a na třetím místě jsou ostatní činnosti s průměrnou mzdou 32 008 korun.

Desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 19 320 Kč opačná desetina měla naopak mzdy nad hranicí 70 247 korun.

Nejvyšší výdělky pobírali řídící pracovníci s mediánem 76 594 Kč. Jejich mzdy jsou nejvíce diferencované, desetina nejlépe placených brala více než 186 908 Kč a opačná desetina méně než 39 639 korun.

Češi očekávají navýšení mezd

Podle JobsIndexu více než polovina zaměstnanců v příštím roce očekává zvýšení svých mezd, nejčastěji do pěti procent. Takový nárůst by ale podle většiny byl nedostatečný a řada z nich uvažuje o změně zaměstnání z důvodů zvýšení výdělku.

„Plna čtvrtina zaměstnanců má dnes vážné potíže vycházet s penězi od výplaty k výplatě, skoro třetina domácnosti postrádá jakékoliv volné finanční rezervy,“ uvádí analytik pracovního trhu LMC / Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský a dodává: „Tato situace jednak zvyšuje tlak na případné přivýdělky v rámci odpracovaných přesčasů, nebo v rámci nárazových brigád, ale již plnou desetinu zaměstnanců nyní také vede k výrazné aktivitě směrem k nalezeni lepe placeného hlavního zaměstnáni. Finanční motivy během posledních 12 měsíců s přehledem kralovaly zebřičku hlavních důvodů pro změnu práce.“

Gender pay gap u nás je 16,4 %. Proč ženy vydělávají méně a jak situaci řešit

Většina firem v blízké budoucnosti neplánuje propouštění. Vyplývá to z průzkumu společnosti Randstad Česká republika. S udržením či navýšením počtu zaměstnanců počítá v nejbližších šesti měsících téměř 86 procent dotázaných firem; většina navíc předpokládá, že v průběhu příštího roku bude mzdy zvyšovat.

A jaká je prognóza odborníků?

Martin Jánský, generální ředitel Randstad Česká republika
Předpokládáme, že mzdy v příštím roce porostou. Dokládají to i výsledky našeho průzkumu mezi předními českými podniky, podle kterého počítá se zvýšením mezd více než 95 % společností. K největšímu nárůstu by mělo dojít v odvětvích jako bankovnictví, pojišťovnictví a finanční služby, v energetice nebo v plynárenství, a to v rozmezí šesti až deseti procent. Většina firem přitom mzdy zvyšovala již letos, protože s inflací vzrostly i finanční nároky zaměstnanců. Chtějí-li si firmy kvalifikované a vyzkoušené odborníky udržet, musí se přinejmenším vyrovnat nabídce konkurence. Situaci by nicméně mohla změnit pokračující recese, dopady ekonomických problémů v Německu nebo rostoucí ceny elektřiny a plynu, které by firmám navýšily náklady.

František Boudný, ředitel Předvýběr.cz
Vývoj mezd vždy odpovídá situaci na trhu. Tam, kde je lidí velký nedostatek, a přitom představují vysokou přidanou hodnotu pro zaměstnavatele, se dá očekávat zvýšení mezd i o desítky procent. V průměru se dá počítat minimálně s 5% růstem, až k deseti procentům. Na druhou stranu v některých podnicích budou mzdy krotit, nebo se dokonce snažit celkové mzdové náklady snížit. Reálnější je ovšem rozloučit se s jedním kolegou, než všem snížit výplaty.

Jan Klusoň, CEO Welcome to the Jungle pro Českou republiku a Slovensko
Zvyšování mezd vždy záleží na ekonomické situaci a především na konkrétním odvětví. Je tedy podstatné, jak se bude vyvíjet česká ekonomika. V době recese, která nás momentálně sužuje, je naprosto běžné, že zvyšující se platy nedohání míru inflace. I když tedy zaměstnanci dostanou přidáno, ve výsledku více peněz stejně nemají. Pokud se Česko začne z krize zvedat, můžeme pak navyšování mezd očekávat napříč různými sférami.

Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment
Mzdový progres se dá očekávat zejména tam, kde je největší boj o lidi a kde by kvůli nedostatku pracovníků mohly firmy přijít o zakázky. Výjimkou bude snad jen IT, kde se již pomalu naráží na pomyslný mzdový strop.

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup
Domnívám se, že boj proti inflaci utlumí ekonomiku, firmy nebudou mít z čeho přidávat, ale především nízká inflace vezme zaměstnancům argument pro vysoké požadavky na růst mezd. Silný tlak zaměstnanců na konci minulého roku vznikl na základě velkého pocitu ohrožení v době energetické krize. Obavy lidí z budoucnosti se ale postupně rozptylují.

Chcete vylepšit svou mzdu? Najděte si lépe placenou práci na portálu jobDNES.cz

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Daně 2023: Od jakých příjmů se podává přiznání. Limity jsou mírnější

28. února 2024

Růžové formuláře budete vyplňovat a daně platit, pokud jsou vaše přivýdělky vyšší než stanovené...

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

27. února 2024

Premium Zaměstnavatelé chtějí od svých zaměstnanců, aby podávali výkon a zbytečně nezaháleli. Ale strávit...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...