Agentury pomohou zdarma

aktualizováno 
Kdo hledá práci, měl by se zaregistrovat u personální agentury. Nic to nestojí, služby hradí zaměstnavatelé.

Někteří lidé stále netuší, že mezi probíráním pracovních inzerátů a cestou na úřad práce existuje ještě jedna, a to velmi účinná varianta - personální agentura. Ta nejenže shromažďuje nabídky volných míst od firem, jež s ní spolupracují, ale sama pro ně provádí výběr a poskytuje uchazečům o práci kariérní poradenství.

Za služby agentury uchazeči neplatí
„Základní pravidlo zní, že zprostředkování zaměstnání je pro ně vždy zdarma,“ zdůrazňuje ředitel pražské personální agentury Majora Josef Rajtr. „Vybírání poplatků od uchazečů by bylo porušením zákona.“ Za služby platí agenturám výhradně firmy, které hledají nové pracovníky.

Někde vám i poradí
Josef Rajtr dodává, že seriózní agentura nevybírá peníze ani za poradenství. „Jde především o pomoc při zpracování životopisu, vysvětlení pravidel, jak oslovit potenciální zaměstnavatele, posouzení uplatnitelnosti na trhu práce a podobně,“ vypočítává Rajtr. Podmínkou je, že se v agentuře zaregistrujete jako zájemci o práci. Platí se pouze za odborné vzdělávací a rekvalifikační kurzy. Na to vás pracovníci agentury předem upozorní.

Odpovědět je slušnost
Většina personálních agentur se o své klienty - firmy hledající zaměstnavatele - stará od začátku až do konce. Podá inzeráty, shromáždí životopisy a provede přinejmenším první kolo pohovorů. Protože agentuře svěřujete své osobní údaje, pohlídejte si, zda je dostatečně seriózní. Kromě toho, že by od vás neměla chtít peníze, poznáte kvalitní agenturu i podle toho, že vám odpoví na dopis či životopis, se kterým se ucházíte o konkrétní pozici.

Od agentury byste měli dostat alespoň symbolickou odpověď, která může být rozesílána počítačem automaticky jako potvrzení, že váš dopis či e-mail došel.

Další zdánlivou maličkostí, jež vám může při výběru pomoci, je zjištění, zda má agentura na svých internetových stránkách jasně označené své sídlo. „Pak také to, zda na něm skutečně sídlí a zda zaměstnává nějaké lidi,“ přidává Martin Heger, jednatel personální společnosti Heger & Partner.

Firmy využívají personální agentury proto, aby pro ně pracovníky vybírali profesionálové. Stojí je to méně peněz, než kdyby měly zřizovat vlastní personální oddělení, na určitý čas najímaly externí poradce nebo samy několikrát opakovaly výběrové řízení.

Zaměstnavatel vidí jen nejlepší
„Personální agentura osloví uchazeče. V první fázi ze zájemců vybere opravdu jen ty, kteří co nejvíce vyhovují požadavkům zaměstnavatele. Tomu pak představí už jen ty nejlepší,“ přibližuje Rajtr.

V praxi to chodí tak, že agentura vybere při pohovorech například tři uchazeče, z nichž už si manažeři firmy jednoho zvolí sami. Mají jistotu, že všichni tři jsou dobře připraveni, a mohou se tak rozhodovat podle kritérií, která v tu chvíli považují za nejpodstatnější.

Agentura zpravidla nezatratí ani uchazeče, kteří konečným výběrem zaměstnavatele neprojdou, a při nejbližší příležitosti je doporučí na jinou podobnou pozici.

„V případě, že úspěšný kandidát ukončí se zaměstnavatelem zhruba do tří měsíců spolupráci, vyhledá za něj agentura bezplatně náhradu,“ dodává Josef Rajtr.

Samozřejmě že i firma si musí dát pozor, kterou agenturu si vybere. Některé společnosti sice nesou název pracovní či personální agentura, ale omezují se jen na mechanické přepisování životopisů.

Agenturu lze kontaktovat přes internet, kde si třeba i dopředu vytipujete konkrétní volnou pozici a před výběrovým řízením se u ní zaregistrujete. Další možností je agenturu osobně navštívit, zaregistrovat se u ní a následně se seznámit s pozicemi, které nabízí. Pokud vám zrovna nebude žádná vyhovovat, počkáte si, až se nabídka obmění. Agentura vás zpravidla sama osloví, pokud se v její databázi objeví pozice odpovídající vašim předpokladům a požadavkům.

Rada MF DNES:
Seriózní agentura nemění v průběhu výběrového řízení počet jeho kol, jeho plánovanou délku ani další důležité informace.

 
Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz