Agentury pomohou zdarma

aktualizováno 
Kdo hledá práci, měl by se zaregistrovat u personální agentury. Nic to nestojí, služby hradí zaměstnavatelé.

Někteří lidé stále netuší, že mezi probíráním pracovních inzerátů a cestou na úřad práce existuje ještě jedna, a to velmi účinná varianta - personální agentura. Ta nejenže shromažďuje nabídky volných míst od firem, jež s ní spolupracují, ale sama pro ně provádí výběr a poskytuje uchazečům o práci kariérní poradenství.

Za služby agentury uchazeči neplatí
„Základní pravidlo zní, že zprostředkování zaměstnání je pro ně vždy zdarma,“ zdůrazňuje ředitel pražské personální agentury Majora Josef Rajtr. „Vybírání poplatků od uchazečů by bylo porušením zákona.“ Za služby platí agenturám výhradně firmy, které hledají nové pracovníky.

Někde vám i poradí
Josef Rajtr dodává, že seriózní agentura nevybírá peníze ani za poradenství. „Jde především o pomoc při zpracování životopisu, vysvětlení pravidel, jak oslovit potenciální zaměstnavatele, posouzení uplatnitelnosti na trhu práce a podobně,“ vypočítává Rajtr. Podmínkou je, že se v agentuře zaregistrujete jako zájemci o práci. Platí se pouze za odborné vzdělávací a rekvalifikační kurzy. Na to vás pracovníci agentury předem upozorní.

Odpovědět je slušnost
Většina personálních agentur se o své klienty - firmy hledající zaměstnavatele - stará od začátku až do konce. Podá inzeráty, shromáždí životopisy a provede přinejmenším první kolo pohovorů. Protože agentuře svěřujete své osobní údaje, pohlídejte si, zda je dostatečně seriózní. Kromě toho, že by od vás neměla chtít peníze, poznáte kvalitní agenturu i podle toho, že vám odpoví na dopis či životopis, se kterým se ucházíte o konkrétní pozici.

Od agentury byste měli dostat alespoň symbolickou odpověď, která může být rozesílána počítačem automaticky jako potvrzení, že váš dopis či e-mail došel.

Další zdánlivou maličkostí, jež vám může při výběru pomoci, je zjištění, zda má agentura na svých internetových stránkách jasně označené své sídlo. „Pak také to, zda na něm skutečně sídlí a zda zaměstnává nějaké lidi,“ přidává Martin Heger, jednatel personální společnosti Heger & Partner.

Firmy využívají personální agentury proto, aby pro ně pracovníky vybírali profesionálové. Stojí je to méně peněz, než kdyby měly zřizovat vlastní personální oddělení, na určitý čas najímaly externí poradce nebo samy několikrát opakovaly výběrové řízení.

Zaměstnavatel vidí jen nejlepší
„Personální agentura osloví uchazeče. V první fázi ze zájemců vybere opravdu jen ty, kteří co nejvíce vyhovují požadavkům zaměstnavatele. Tomu pak představí už jen ty nejlepší,“ přibližuje Rajtr.

V praxi to chodí tak, že agentura vybere při pohovorech například tři uchazeče, z nichž už si manažeři firmy jednoho zvolí sami. Mají jistotu, že všichni tři jsou dobře připraveni, a mohou se tak rozhodovat podle kritérií, která v tu chvíli považují za nejpodstatnější.

Agentura zpravidla nezatratí ani uchazeče, kteří konečným výběrem zaměstnavatele neprojdou, a při nejbližší příležitosti je doporučí na jinou podobnou pozici.

„V případě, že úspěšný kandidát ukončí se zaměstnavatelem zhruba do tří měsíců spolupráci, vyhledá za něj agentura bezplatně náhradu,“ dodává Josef Rajtr.

Samozřejmě že i firma si musí dát pozor, kterou agenturu si vybere. Některé společnosti sice nesou název pracovní či personální agentura, ale omezují se jen na mechanické přepisování životopisů.

Agenturu lze kontaktovat přes internet, kde si třeba i dopředu vytipujete konkrétní volnou pozici a před výběrovým řízením se u ní zaregistrujete. Další možností je agenturu osobně navštívit, zaregistrovat se u ní a následně se seznámit s pozicemi, které nabízí. Pokud vám zrovna nebude žádná vyhovovat, počkáte si, až se nabídka obmění. Agentura vás zpravidla sama osloví, pokud se v její databázi objeví pozice odpovídající vašim předpokladům a požadavkům.

Rada MF DNES:
Seriózní agentura nemění v průběhu výběrového řízení počet jeho kol, jeho plánovanou délku ani další důležité informace.

 
Autoři: , ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Najdete na iDNES.cz