Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojišťovny a banky vyjdou vstříc zdravým onkopacientům

Onkologičtí pacienti po sedmi letech od vyléčení by měli dostat hypotéku, pojištění i úvěr za stejných podmínek jako zdraví lidé. Nyní se pacienti někdy i po deseti a více letech od uzdravení potýkají s vyššími úroky i zamítnutím žádosti o úvěr či pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I lidé několik let od vyléčení z rakoviny, kdy se u nich nemoc při pravidelných kontrolách neobjevila, budou mít nárok na finanční produkty za stejných podmínek jako ti, kteří se s rakovinou nikdy neléčili. Dohodli se na tom zástupci ministerstva zdravotnictví a pacientských organizací s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a Českou bankovní asociací (ČBA).

„Chtěla jsem si vzít hypoteční úvěr na výstavbu rodinného domu. Nebyl vůbec problém s výší příjmů, měla jsem i další nemovitost do zajištění a vlastní zdroje. Vzhledem k trvalým následkům onkologické léčby pobírám invalidní důchod 2. stupně. Ač příjem z invalidního důchodu nebylo nutné započítat, vyžadovala banka ještě spoludlužníka,“ popisuje svoji zkušenost Nikol Pazderová, která má léčbu karcinomu prsu za sebou již déle než deset let.

Její slova potvrzují i pacientské organizace. Podle nich některé pojišťovny přihlíží při uzavírání životního pojištění k údajům ve zdravotní dokumentaci i patnáct či dvacet let zpátky. Lidem žádajícím o pojištění nebo hypotéku pak třeba i před patnácti lety prodělané onemocnění zdraží cenu produktu o stovky korun měsíčně. V některých případech ho pojišťovna dokonce odmítá uzavřít nebo nemoc zahrne do výluk z pojištění.

Zdraví onkologičtí pacienti na nemoc už nedoplatí

Takové praxi by mělo zabránit chystané doporučení České asociace pojišťoven pro jednotlivé pojišťovny, v němž ČAP z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o výsledcích onkologické léčby, počtech nemocných, uzdravených a návratu onemocnění.

„Jsme schopni na datech doložit, že v případě velkého množství pacientů je po několika letech minimální až zanedbatelné riziko návratu onemocnění,“ uvedl vrchní ředitel sekce legislativy a práva ministerstva zdravotnictví Radek Policar s tím, že doporučení je výsledkem jednání s pojišťovnami a pacientskými organizacemi.

Směrnici na uplatňování takzvaného práva být zapomenut připravuje také Evropská komise. V ní by se k prodělanému onkologickému onemocnění nepřihlíželo u dospělých lidí po deseti letech od uzdravení. U nezletilých se doba podle návrhu zkracuje na pět let od uzdravení.

„Tato samoregulační opatření jdou v mnohém nad rámec připravované evropské směrnice,“ řekl k doporučení pro pojišťovny výkonný ředitel ČAP a České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Upozornil ale, že pojišťovnám Asociace nemůže nařídit jednotný přístup k posuzování rizik u onkologických pacientů. Pojišťovny si podle Matouška musí vzájemně konkurovat. I kvůli tomu chystané doporučení posuzoval i antimonopolní úřad. Nicméně se domnívá, že u většiny onkologických diagnóz se doporučení na „právo být zapomenut“ uplatní po sedmi letech. U některých může být doba i kratší, u jiných naopak delší.

I přístup pojišťoven k onkopacientům se mění

Mnohé finanční instituce vývoj a pokrok v onkologické léčbě a medicíně obecně sledují a přizpůsobují svou nabídku trendům. Podle ředitele pojišťovny Simplea Martina Švece je přístup komerčních pojišťoven v Česku k pojištění klientů po onkologické léčbě ve srovnání s některými jinými zeměmi racionální a správný. Příkladem jmenuje Polsko, kde zájemce o pojištění, který rakovinu prodělal, žádná pojišťovna nepojistí.

„Naopak u nás klienti, kteří prodělali rakovinu a nebyla u nich následná lékařská léčba chemoterapií či radioterapií, tedy došlo ’jen’ k odstranění nádoru, jsou pojistitelní už po jednoroční kontrole,“ říká k praxi pojišťovny Martin Švec.

Zároveň uznává, že podmínky pojistné smlouvy určí až konkrétní typ rakoviny. Dnes časté rakoviny kůže, u žen karcinom prsu a u mužů třeba varlat už medicína vyléčí, pokud jsou včas odhaleny.To znamená, že pacienty s těmito onemocněními, kteří úspěšně projdou léčbou, pojišťovny pojistí. „Nejpozději pak pět let od prodělání nemoci. Rozhodně už to není tak, jak to bývalo, že pacient po rakovině je nepojistitelný,“ říká Švec.

Zhoubné nádory i podle statistik pojišťovny Simplea zasahují stále více lidí. A výjimkou mezi nimi nejsou ani třicátníci a čtyřicátníci. Rakovina podle Švece připadá na 95 procent všech pojistných událostí u pojištění rizika závažného onemocnění. Následují infarkty a mrtvice. Nárůst počtu pojistných událostí kvůli onkologickým onemocněním si Martin Švec vysvětluje i tím, že se v posledních letech zlepšila prevence. A tím i včasná diagnostika nemocí. Za což vděčíme i screeningovým programům.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Pozor na nové triky kyberšmejdů. Na dálku zjistí údaje o kartě a vyberou účet

29. května 2024

Premium Internetoví útočníci nezahálejí a jsou stále větší experti. Taktiky, které volí, aby jim lidé...

Začalo to dárkem pro dceru. Dnes mají dva tátové úspěšnou značku

1. června 2024

S výrobou skateboardů Štěpán Malý pohořel a dostal se až do bankrotu. Na radu manželky vytvořil ze...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu, radí odborník

30. května 2024

Zdědil jsem byt 3+1 v Praze po rodičích a rád bych ho pronajímal. Můžete mi poradit, zda je...

Nejapné vtipy i citlivá data. Dávejte pozor, co v práci tisknete

28. května 2024

Není to neobvyklá situace: jdete k tiskárně, abyste si vytiskli prezentaci, a najdete tam cizí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Co si ohlídat, když letos změníte zaměstnání, a kdy jít na úřad práce

31. května 2024

Případná změna zaměstnání během roku může představovat pro zaměstnance i nečekané povinnosti. Dobré...

Komentář: Korunu, nebo euro? Jakou měnu bychom si měli přát

3. června 2024

Premium Iluze o nebezpečí spojeném s přijetím společné evropské měny, patří k těm, se kterými se lze setkat...

Porovnejte si základy finanční gramotnosti se svými dětmi

2. června 2024

Včera byl Mezinárodní den dětí. Slavili jste? Koupili jste synovi brusle a dceři nový mobil? Nebo...

Začalo to dárkem pro dceru. Dnes mají dva tátové úspěšnou značku

1. června 2024

S výrobou skateboardů Štěpán Malý pohořel a dostal se až do bankrotu. Na radu manželky vytvořil ze...

Zlatá horečka? V investicích se žlutým kovem zachovejte chladnou hlavu

31. května 2024

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...