Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojišťovny a banky vyjdou vstříc zdravým onkopacientům

Onkologičtí pacienti po sedmi letech od vyléčení by měli dostat hypotéku, pojištění i úvěr za stejných podmínek jako zdraví lidé. Nyní se pacienti někdy i po deseti a více letech od uzdravení potýkají s vyššími úroky i zamítnutím žádosti o úvěr či pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I lidé několik let od vyléčení z rakoviny, kdy se u nich nemoc při pravidelných kontrolách neobjevila, budou mít nárok na finanční produkty za stejných podmínek jako ti, kteří se s rakovinou nikdy neléčili. Dohodli se na tom zástupci ministerstva zdravotnictví a pacientských organizací s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a Českou bankovní asociací (ČBA).

„Chtěla jsem si vzít hypoteční úvěr na výstavbu rodinného domu. Nebyl vůbec problém s výší příjmů, měla jsem i další nemovitost do zajištění a vlastní zdroje. Vzhledem k trvalým následkům onkologické léčby pobírám invalidní důchod 2. stupně. Ač příjem z invalidního důchodu nebylo nutné započítat, vyžadovala banka ještě spoludlužníka,“ popisuje svoji zkušenost Nikol Pazderová, která má léčbu karcinomu prsu za sebou již déle než deset let.

Její slova potvrzují i pacientské organizace. Podle nich některé pojišťovny přihlíží při uzavírání životního pojištění k údajům ve zdravotní dokumentaci i patnáct či dvacet let zpátky. Lidem žádajícím o pojištění nebo hypotéku pak třeba i před patnácti lety prodělané onemocnění zdraží cenu produktu o stovky korun měsíčně. V některých případech ho pojišťovna dokonce odmítá uzavřít nebo nemoc zahrne do výluk z pojištění.

Zdraví onkologičtí pacienti na nemoc už nedoplatí

Takové praxi by mělo zabránit chystané doporučení České asociace pojišťoven pro jednotlivé pojišťovny, v němž ČAP z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o výsledcích onkologické léčby, počtech nemocných, uzdravených a návratu onemocnění.

„Jsme schopni na datech doložit, že v případě velkého množství pacientů je po několika letech minimální až zanedbatelné riziko návratu onemocnění,“ uvedl vrchní ředitel sekce legislativy a práva ministerstva zdravotnictví Radek Policar s tím, že doporučení je výsledkem jednání s pojišťovnami a pacientskými organizacemi.

Směrnici na uplatňování takzvaného práva být zapomenut připravuje také Evropská komise. V ní by se k prodělanému onkologickému onemocnění nepřihlíželo u dospělých lidí po deseti letech od uzdravení. U nezletilých se doba podle návrhu zkracuje na pět let od uzdravení.

„Tato samoregulační opatření jdou v mnohém nad rámec připravované evropské směrnice,“ řekl k doporučení pro pojišťovny výkonný ředitel ČAP a České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Upozornil ale, že pojišťovnám Asociace nemůže nařídit jednotný přístup k posuzování rizik u onkologických pacientů. Pojišťovny si podle Matouška musí vzájemně konkurovat. I kvůli tomu chystané doporučení posuzoval i antimonopolní úřad. Nicméně se domnívá, že u většiny onkologických diagnóz se doporučení na „právo být zapomenut“ uplatní po sedmi letech. U některých může být doba i kratší, u jiných naopak delší.

I přístup pojišťoven k onkopacientům se mění

Mnohé finanční instituce vývoj a pokrok v onkologické léčbě a medicíně obecně sledují a přizpůsobují svou nabídku trendům. Podle ředitele pojišťovny Simplea Martina Švece je přístup komerčních pojišťoven v Česku k pojištění klientů po onkologické léčbě ve srovnání s některými jinými zeměmi racionální a správný. Příkladem jmenuje Polsko, kde zájemce o pojištění, který rakovinu prodělal, žádná pojišťovna nepojistí.

„Naopak u nás klienti, kteří prodělali rakovinu a nebyla u nich následná lékařská léčba chemoterapií či radioterapií, tedy došlo ’jen’ k odstranění nádoru, jsou pojistitelní už po jednoroční kontrole,“ říká k praxi pojišťovny Martin Švec.

Zároveň uznává, že podmínky pojistné smlouvy určí až konkrétní typ rakoviny. Dnes časté rakoviny kůže, u žen karcinom prsu a u mužů třeba varlat už medicína vyléčí, pokud jsou včas odhaleny.To znamená, že pacienty s těmito onemocněními, kteří úspěšně projdou léčbou, pojišťovny pojistí. „Nejpozději pak pět let od prodělání nemoci. Rozhodně už to není tak, jak to bývalo, že pacient po rakovině je nepojistitelný,“ říká Švec.

Zhoubné nádory i podle statistik pojišťovny Simplea zasahují stále více lidí. A výjimkou mezi nimi nejsou ani třicátníci a čtyřicátníci. Rakovina podle Švece připadá na 95 procent všech pojistných událostí u pojištění rizika závažného onemocnění. Následují infarkty a mrtvice. Nárůst počtu pojistných událostí kvůli onkologickým onemocněním si Martin Švec vysvětluje i tím, že se v posledních letech zlepšila prevence. A tím i včasná diagnostika nemocí. Za což vděčíme i screeningovým programům.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...