Cestovní pojištění: nutná výbava do zahraničí

aktualizováno 
Angína za tři tisíce korun, zlomenina ruky se sádrou dvacet tisíc korun, úžeh za dva tisíce korun nebo jeden den v nemocnici za sedm tisíc korun - tak by mohl vypadat účet turistů, kteří podcení cestovní pojištění a postihne je na zahraniční dovolené zdravotní patálie. Vyplatí se proto pojištění sjednat, možností je velmi mnoho.

Pas si doma nezapomene skoro nikdo, ale na pojištění řada lidí před odjezdem na dovolenou nemyslí. Většinou jim to projde, nic se nestane, ale běda, když se přihlásí zdravotní problémy. Bez sjednaného cestovního pojištění či platební karty, která pojištění zahrnuje, je čekají komplikace a výdaje.  

Dohody na všechno nepamatují

Slovensko, Chorvatsko, Rakousko, Německo, Jugoslávie a Lucembursko uzavřely sice s Českou republikou mezivládní dohodu o sociální péči, ale ani z ní nevyplývá, že za lékařskou péči v těchto zemích nebude nemocný nic platit. Jako příklad lze uvést třeba Slovensko či Rakousko, kde se hradí předpis léků v hotovosti. Na Slovensku se navíc připlácí za každé lékařské ošetření a pobyt v nemocnici. „Tyto smlouvy v podstatě garantují jen nutnou a neodkladnou péči, ale s výjimkou Slovenska a Německa se nevztahují třeba na repatriaci, tedy převoz pacientů,“ upozorňuje tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner.

Podle něj navíc může finanční spoluúčast pacienta převýšit náklady na uzavření

Chcete si přečíst více o cestovním pojištění? Navštivte naši speciální sekci.

cestovního pojištění. „Nevýhodou je také administrativní náročnost využití mezistátních dohod. Turista si musí vyzvednout formulář u své zdravotní pojišťovny, vyplnit ho a při příjezdu do dané země se zaregistrovat na tamějším úřadě,“ upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Existují i úmluvy s dalšími zeměmi o lékařské péči, zahrnují však jen takzvanou neodkladnou péči. Navíc řada lékařů v mnoha zemích nemá o existenci dohod ani ponětí. „Pokud je klient v tísni, nemá možnost vybírat zdravotnické zařízení podle toho, zda akceptuje mezivládní dohodu, nebo ne,“ dodává Marie Nezvalová z Evropské cestovní pojišťovny.

Nepojistit se může být drahé

Hledáte bližší informace o cestovním pojištění? Další tipy a triky najdete ZDE.

Vzhledem k ceně zahraniční dovolené jsou většinou náklady na cestovní pojištění zanedbatelné. Kolik konkrétně bude pojištění rodinu stát, záleží na tom, co všechno a v jakém rozsahu si nechá pojistit. Nezbytné je pojištění takzvaných léčebných výloh - z pojistky se hradí náklady na ošetření úrazu a nemoci včetně převozu zraněného zpět. Kdo se spokojí jen s pojištěním léčebných výloh a zavazadel, může mu stačit na pojištění i méně než 20 korun denně. Dobré je však pojistit také případnou škodu třetí osoby či storno zájezdu. To je nutné pojistit ještě před doplacením celé ceny zájezdu. Poplatek se obvykle počítá jako 1 až 1,5 procenta z ceny zájezdu.

Rodina, která jede na deset dní k moři, za komplexní pojištění léčebných výloh, následků úrazů, škody způsobené třetí osobě a škody na zavazadlech zaplatí v průměru 600 až 1500 korun. Jednotlivé pojišťovny se liší jak sazbami pojistného, tak výší pojistného krytí, tedy částkou, kterou pojišťovna druhé straně při pojistné události zaplatí.

Kolik může stát ošetření v cizině?

Jednorázové ošetření - úžeh, odřeniny, šlápnutí na ježka, úžeh, úpal, nevolnost

100 až 300 EUR

Operace slepého střeva

2 000 až 3 000 EUR

Infarkt

až 10 000 EUR

Jednoduchá zlomenina

400 až    1 000 EUR

Zdroj: pojišťovny
Řada pojišťoven nabízí pojištění ve více variantách - levnější s nižším a dražší s vyšším krytím. „Když se v cizině přihodí drobná zdravotní komplikace, stačí jakékoliv pojištění, které je na trhu, protože náklady na jednorázové ambulantní ošetření v Evropě se i s léky pohybují okolo jednoho sta až tří set eur,“ míní šéf úseku cestovního pojištění pojišťovny Allianz Jaroslav Kratochvíl. „Jakmile dojde k hospitalizaci, částky za ošetření jdou v Evropě do statisíců. Ještě nákladnější je ošetření v Americe či Austrálii. Pro cestování po Evropě nepovažuji pojistné částky pod milion korun za dostatečné.“ Velmi nákladný je transport pacienta zpět do České republiky. Pokud se letí letadlem, je třeba vyblokovat několik sedadel a jako doprovod cestuje také sestra nebo lékař.

Konkurence v oblasti cestovního pojištění je značná. Při výběru konkrétní pojišťovny není důležitá jen výše pojistného, ale také to, jak řeší pojistné události a zda klientovi poskytne rychlou pomoc.

Kolik zaplatí rodina za pojištění na 10 dní do Chorvatska

Allianz

1380 korun

Česká pojišťovna*

1440 korun

Evropská cestovní pojišťovna**

995 korun

Generali

720 korun

Kooperativa

800 korun

Pojišťovna České spořitelny

930 korun

ČSOB Pojišťovna

1220 korun

Uniqa

580 korun

VZP***

940 korun


Pozn.: pojistné zahrnuje pojištění léčebných výloh nejméně na 1 000 000 korun na území Evropy, v případě Evropské cestovní pojišťovny (ECP) na 2,4 mil. Kč a u Allianz bez omezení, dále pojištění úrazu, odpovědnosti za škodu, zavazadel pro rodiče a dvě děti do 15 let; * pro děti do 14 let, ** stejné pojistné zaplatí i pět osob bez příbuzenského vztahu, cestují-li jedním vozem, *** včetně prázdninové slevy

Potřeba jsou i hotové peníze 

I lidé, kteří mají ty nejlepší pojistky a asistenční služby dokážou zajistit úhradu ošetření, by měli mít při sobě vždy nějakou hotovost. „U banálních ošetření do 50 eur je obvykle rychlejší zaplatit hotově a účty si nechat proplatit po návratu pojišťovnou,“ říká Jaroslav Kratochvíl.   

Lidé, kteří cestují častěji, mohou uzavřít cestovní pojistku na celý rok. Vyjde je levněji, než kdyby před každou cestou uzavírali dílčí pojištění. Například roční rodinná pojistka pro cestování na Slovensko stojí v současné době ve Všeobecné zdravotní pojišťovně 500 korun, cestovat mohou jednotliví členové rodiny samostatně a kolikrát za rok chtějí. Cestovní pojištění v sobě zahrnují i některé platební karty.

Chcete vědět, kde všude se můžete pojistit a jak na pojištění ušetřit? Na co si dát pozor? Kdo může získat slevu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Sjednáváte si před cestou na dovolenou v zahraničí cestovní pojištění? Se kterými pojišťovnami máte dobré zkušenosti? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz