Chybělo lejstro, na penzi jí neuznali dva roky pojištění. Braňte se

aktualizováno  1. srpna
Každý si musí od mládí hlídat, zda má na důchod zapsány v centrální evidenci všechny doby pojištění i další důležité údaje. Paní Věra proto požádala o výpis, zda má vše správně. A nestačila se divit. Místo šesti let, po které řádně pečovala o postižené dítě, jí započítali jen čtyři roky.

"Připadá mi nespravedlivé, že bych měla dostávat nižší penzi, protože jsem nepodala včas jeden úřední papír," říká paní Věra z Prahy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kvůli kratší době pojištění by tak za pár let, až odejde do starobního důchodu, dostávala nižší důchod. A to téměř o tisícovku měsíčně. Ročně by tak jako penzista přišla o 12 tisíc korun, za pět let o 60 tisíc.

"Měla jste si ohlídat, že se změnil zákon," sdělila jí úřednice Pražské správy sociálního zabezpečení.

Přihlášku měla podat znovu

Paní Věře se v roce 1988 narodil syn a jeho zdraví nebylo nejlepší. V letech 1992 až 1998 se stav chlapce zhoršil a vyžadoval mimořádnou péči. Do práce se matka vrátit nemohla, o výdělku a kariéře si mohla nechat jen zdát. Dál pečovala o těžce nemocné dítě a splnila i povinnost ohlásit to úřadům.

Nepřehlédněte

"Přihlášku k důchodovému pojištění jsem vyplnila v roce 1992, myslela jsem, že mi to po celou dobu, kdy jsem se starala o dítě, zaručuje účast na důchodovém pojištění. Teď mi sdělili, že jsem podle zákona 155/1995 měla podat přihlášku ještě jednou. Nikdo mě na to ale neupozornil. Připadá mi nespravedlivé, že bych měla dostávat nižší penzi, protože jsem nepodala včas jeden úřední papír. O dítě jsem řádně pečovala, což jsem řádně doložila," popisuje svůj případ 56letá Věra.

Jak ovlivní penzi doba pojištění

Modelový příklad: Žadatelce vznikne nárok na penzi například v roce 2015, v letech 1986 až 2014 dosahovala průměrné výdělky. Jestliže ji nebudou přiznány dva roky pojištění, celková doba pojištění bude 39 let.
Výpočtový základ za roky 1986 až 2014 bude činit 15 451 Kč.

Jestliže se jí celková doba pojištění zvýší z 39 na 41 let (o dva roky), výpočtový základ se zvýší o 534 Kč na 15 985 Kč.
Procentní výměra starobního důchodu by se celkově zvýšila o 792 Kč měsíčně.

Zdroj: propočet ČSSZ

Nevzdala to. Podala písemnou žádost a snažila se dovolat toho, aby jí byly započteny všechny roky, po které o nemocné dítě pečovala. Verdikt Pražské správy sociálního zabezpečení byl ale zamítavý, i když péči o dítě nezpochybnil.

Věra skutečně chybovala, protože nedodržela literu zákona a nepodala přihlášku ve stanovené lhůtě. V jejím případě tak mohla učinit dokonce až do poloviny roku 2010. Jinými slovy: Neznalost zákona neomlouvá, vše ohledně penze si musí lidé ohlídat sami.

Tvrdost zákona lze odstranit

Redakce iDNES.cz zjistila, že přece jen existuje možnost, jak chybu napravit a dosáhnout toho, aby se penze zbytečně nezkrátila.

Může se hodit

Vše o důchodovém pojištění
Konzultace na lince:
257 062 860

"Jestliže je doba péče o dítě s těžkým zdravotním postižením prokázána, Česká správa sociálního zabezpečení je zmocněna rozhodnout o odstranění tvrdosti zákona. Pro čtenářku to znamená, že doba péče v období let 1996 až 1998 jí bude do důchodu započtena," slíbila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Věra ovšem musí všechno napravit, aby si zajistila důchod, jaký jí po právu náleží. Jakmile se za pár let rozhodne podat žádost o penzi, musí současně podat i žádost o takzvané odstranění tvrdosti zákona. Pokud je péče o postižené dítě řádně prokázána, což v tomto případě je, ČSSZ její žádosti bez problémů vyhoví.

  • Zajímejte se o legislativní změny, které se týkají starobních penzí. Neznalost zákona neomlouvá. Uchovávejte si důležité doklady, kterými lze doložit vaši pracovní a pojistnou historii.
  • Čas od času požádejte ČSSZ o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Obsahuje přehled dob důchodového pojištění, popřípadě náhradních dob pojištění, od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob (více zde).
  • Pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti, konzultujte svůj případ s místně příslušnou správou sociálního zabezpečení a požádejte pracovníky o pomoc s řešením případných nedostatků. Využijte i možnost podat žádost o odstranění tvrdosti zákona.

Požádali jste si již o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2012. Anketa je uzavřena.

Zatím ne 1765
Již ano 1178
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Víte, kolik jsme vydělávali a kolik stál chleba v roce 1989?

Více než dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny, že se dnes mají lépe, než tomu bylo před 17. listopadem roku 1989. Ve...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Tři způsoby, jak se pasivitou připravíte o peníze

Znalosti Čechů o financích a nakládání s penězi nevyznívají úplně lichotivě. Úroveň finanční gramotnosti u nás dosahuje...

Kvíz: Umíte brouzdat internetem bezpečně?

Na internetu trávíme čím dál více času. Řešíme zde pracovní věci, komunikujeme s přáteli, sdílíme fotky z dovolené či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z konopí umí získat léčivý kanabidiol. Teď ho chce zpřístupnit lidem

Jan Storch je vědec. Se svým týmem byl jedním z prvních, kdo vymysleli, jak z technického konopí průmyslově izolovat...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Kdy a proč platit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol nebo jejich rodiče se často ptají, zda musí hned po ukončení...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Spořit na důchod je nutnost. Penzijní spoření se vyplatí většině lidí

Váháte, zda si sjednat „penzijko“? Nebo to dokonce odmítáte? Tak nejprve zjistěte, jak vlastně funguje, jaké má výhody...

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ VEDOUCÍ V DESIGNU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz