Nejjednodušším způsobem, jak investovat do těchto komodit, je přes futures kontrakty nebo kontrakty CFD, v obou případech lze spekulovat i na pokles ceny - tedy prodat daný kontrakt, aniž bychom ho vlastnili.
Futures kontrakty na pšenici, kukuřici a sójové boby se obchodují na chicagské komoditní burze (CBOT), CFD kontrakty pak na mimoburzovních trzích a jsou to kontrakty odvozené od futures kontraktů. Výhodou CFD kontraktů je, že je možné obchodovat v menším množství a nehrozí nám zde dodávka několika bušlů (vysvětlíme si níže) pšenice či kukuřice.
U futures kontraktů si musíme být vědomi toho, že pokud nemáme zájem o fyzickou dodávku komodity, musí náš broker daný kontrakt před jeho vypršením odprodat.
. Co je futures kontraktFutures kontrakt je standardizovaný kontrakt obchodovaný na burze, jehož hodnota je odvozena od jiného aktiva, jako například komodity, akcie, měnového páru. Je to dohoda o nákupu/prodeji tohoto aktiva v určitém množství za určitou cenu k určitému okamžiku v budoucnosti. Obchodníci, kteří mají skutečný zájem o prodej/nákup tohoto aktiva, se zajišťují proti výkyvům cen na trhu. Spekulanti kontrakt odprodají před jeho vypršením, aby nedošlo k jeho plnění. |
Čínsko-americká vláda kukuřice
Největším producentem kukuřice jsou historicky Spojené státy americké, a to díky štědrým státním podporám a dostatku úrodné půdy. Významným producentem je také Čína, která se pravděpodobně v nejbližších letech stane největším producentem. Dalšími významnými producenty jsou Argentina, Brazílie, Mexiko a Francie.
Kukuřice ve dvou různých kvalitách
Obchodování s komoditami může být velmi výnosné, ale skrývá i rizika v podobě vysoké volatility cen. Například cena kukuřice během měsíce června vzrostla o téměř 27 %. Momentálně se ale kukuřice obchoduje zase poblíž úrovně ze začátku června, takže jsme za poslední ani ne dva měsíce viděli nejen výrazný nárůst, ale i propad ceny na trhu.
Existují dvě nejdůležitější kvality kukuřice - kukuřice číslo 2 s vysokou kvalitou a kukuřice číslo 3 - takzvaná žlutá kukuřice. Na trzích se kukuřice obchoduje v bušlích, kdy jeden bušl kukuřice představuje 25,4 kg, mluvíme-li ale o spotřebě nebo produkci, jde o tuny.
Graf 1: Vývoj cen kukuřice
Je to hodně o počasí...
Cena kukuřice tak jako jiných zemědělských komodit je z velké míry ovlivněna počasím. Například v posledních několika měsících probíhala setba v hlavním kukuřičném pásmu USA, kde nejprve bylo pouze deštivo, což znemožňovalo setbu. A pak se k tomu ještě přidaly vydatné deště a záplavy, které případnou úrodu ještě poničily.
Pšenice z dávných dob
V dnešní době je co do objemu pšenice druhou nejpěstovanější zemědělskou komoditou na světě, hned po kukuřici, a následuje ji rýže. Cenu pšenice ovlivňuje také významně počasí a očekávaná produkce a spotřeba. Produkci pšenice nedominuje žádná země, největšími producenty jsou Čína a Indie, následovány Spojenými státy, Ruskem, Francií, Kanadou a Austrálií. Tak jako kukuřice, i pšenice se obchoduje na bušly, ovšem jeden bušl pšenice či sójových bobů na rozdíl od kukuřice váží asi 27,2 kg.
A reakce trhu? Cena kukuřice se začátkem května vyšplhala až nad 6 dolarů za bušl, aby již koncem června tento rekord pokořila kvůli záplavám a dostala se tak až nad 7,5 dolaru za bušl. Příznivé počasí v posledních týdnech ovšem dává naději, že úroda letos nebude až tak špatná, proto cena kukuřice spadla zpět na úroveň okolo 6 dolarů za bušl.
Cena kukuřice je také výrazně ovlivněna politikou Spojených států, které dotují výrobu bioethanolu z kukuřice, který se přidává do biopaliv. Rekordní ceny ropy nahrávají biopalivům, a tedy zvyšují i cenu kukuřice, neboť se očekává vyšší poptávka po ní. Cena kukuřice jen letos vzrostla přibližně o 30 %.
Graf 2: Vývoj cen pšenice
... ale i o očekávané spotřebě a úrodě
Důležitá je také měsíčně zveřejňována zpráva Amerického zemědělského úřadu o očekávané úrodě a budoucích zásobách, stejně jako zpráva WASDE o očekávané světové poptávce a nabídce jednotlivých zemědělských komodit. Zveřejnění těchto zpráv je významnou událostí na trhu s těmito komoditami. Cena na trhu zohledňuje totiž očekávané události, a tedy i očekávanou poptávku a nabídku.
Například cena pšenice se z důvodu nedostatku této plodiny začátkem března letošního roku vyšplhala na maxima kolem 12,8 dolaru za bušl, aby pak cena výrazně klesla v reakci na zprávy o větších plochách osetých pšenicí, než se původně očekávalo, a tedy očekávaných vyšších zásobách. Proto se cena pšenice momentálně pohybuje pod úrovní ze začátku roku, tedy jednoduše řečeno, pšenice letos zlevnila.