Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Investujte u snídaně: káva, kakao a cukr slibují zajímavé zisky

Nabízíme vám pár tipů, jak na těchto komoditách můžete vydělat. Zvláště nyní, kdy jsou na tom kapitálové trhy špatně, to pro vás může být zajímavý způsob zhodnocení peněz. Stačí se v nich zorientovat.
Za poslední rok vzrostla cena kávy o 27 %.

Za poslední rok vzrostla cena kávy o 27 %. | foto: Profimedia.cz

Káva, kakao, cukr a pomerančová šťáva patří do skupiny komodit nazývané soft komodity, neboť se netěží jako například kovy, ale jsou pěstovány.

Není nad dobrý šálek kávy
Káva je co do fyzického objemu druhou nejobchodovanější komoditou na světě, v těsném závěsu za ropou. Lze ji obchodovat přes futures kontrakty, CFD kontrakty nebo také nákupem akcií společností, které se zabývají zpracováním kávy. Případně i firem, které se specializují na provoz kaváren.

Nejlikvidnější futures kontrakt na kávu je k dispozici na newyorské komoditní burze. Jde o jeden z nejstarších futures kontraktů obchodovaných na trzích vůbec. Kvůli sezonnosti, cyklickému obchodování a geopolitickým faktorům může cena kávy mít velké cenové výkyvy.

Například začátkem letošního roku cena kávy vyskočila o 25 % kvůli zpožděné sklizni v Brazílii. Za poslední rok cena kávy vzrostla přibližně o 27 %, momentálně se libra kávy obchoduje za 140 dolarů. Každý, kdo by tedy rád obchodoval kávu, by měl dobře prozkoumat trh a to, jak na něj různé faktory působí.

. Kávy táhnou Arabica a Robusta


Kořeny pěstování kávy sahají do 15. století v Arábii. Současná světová produkce kávy je tvořena víceméně dvěma typy kávových zrn – Arabica a Robusta. Největším producentem je Brazílie, následovaná Kolumbií a Vietnamem. Produkce kávy se měří na pytle, jeden pytel váží 60 kilo nebo přibližně 132 liber.

Arabica je se 60% podílem na světové produkci nejrozšířenějším druhem kávy na světě. Nejčastěji se pěstuje v Brazílii a Indonésii. Díky své jedinečnosti je také nejdražším kávovým zrnem na světě a slouží jako benchmark pro cenu kávy globálně.

Robusta představuje asi 40 % světové produkce a není tak náročná na vypěstování, proto je i levnější.

Tak jako v případě jiných komodit je možno obchodovat kávu na CFD kontrakty. CFD jsou kontrakty odvozené od ceny futures kontraktu aktuálního kontraktního měsíce. U CFD kontraktů na rozdíl od futures kontraktů nám nehrozí fyzická dodávka kávy.

. Co je futures kontrakt:

Futures kontrakt je standardizovaný kontrakt obchodovaný na burze, jehož hodnota je odvozena od jiného aktiva, jako například komodity, akcie, měnového páru. Je to dohoda o nákupu/prodeji tohoto aktiva v určitém množství za určitou cenu k určitému okamžiku v budoucnosti. Obchodníci, kteří mají skutečný zájem o prodej/nákup tohoto aktiva, se zajišťují proti výkyvům cen na trhu. Spekulanti kontrakt odprodají před jeho vypršením, aby nedošlo k jeho plnění.

Dalším způsobem, jak můžete vydělat na ceně kávy, jsou akcie společností, které se zabývají zpracováním kávy nebo provozují kavárny. Nejznámější řetězec kaváren je asi americký Starbucks. U nás nejznámější značky kávy vyrábí například Nestlé nebo Kraft Foods ze skupiny Altria. Nákup akcií ale nezaručuje zisky z růstu cen kávy na světových trzích, neboť do ceny akcie společnosti se promítají i jiné faktory. Užitečné informace lze najít na stránkách Mezinárodní kávové organizace: www.ico.org.

Vývoj kávy za poslední dva roky


Čokoláda z kakaa

Kakaovníkům se daří v horkém a deštivém podnebí, proto mezi největší producenty patří Pobřeží slonoviny, Ghana, Indonésie, Nigérie a Brazílie.

Možnosti investování do kakaa jsou podobné jako u kávy. Jsou to opět futures kontrakty, obchodované na newyorské komoditní burze, odvozené CFD kontrakty, popřípadě akcie firem zabývající se zpracováním kakaových bobů.

Tak jako u kávy, trh s kakaem podléhá cyklickým a sezonním vlivům, proto výkyvy ceny kakaa mohou být značné. Cena kakaa na světových trzích od konce roku 2006 vzrostla o více než 100 %. Kakao, které se používá k výrobě čokolády, je velice populární v dobách vysokého ekonomického růstu. Momentálně objevují čokoládu rychle rostoucí země Asie.

. V kakau vede Afrika

První kakao prý pochází z Jižní Ameriky. Obchodníci z Evropy byli překvapeni chutnými nápoji vyráběnými z kakaa a rozhodli se jej dovézt do Evropy, kde se poté začala vyrábět z kakaa čokoláda. Z Evropy se pak kakao dostalo do Afriky, která je momentálně hlavním producentem.

Cenu cukru ovlivňuje cena ropy
Tak jako kávu či kakao, i cukr lze obchodovat jednoduše prostřednictvím futures kontraktů, CFD kontraktů nebo přes akcie společností zabývajících se výrobou cukru. Newyorská komoditní burza nabízí dva futures kontrakty - cukr 11 a cukr 14. Cukr 11 představuje cenu cukru vyprodukovaného globálně, zatímco kontrakt na cukr  14 představuje cukr vyprodukovaný v USA. I cena cukru je velice volatilní. V poslední době je cena cukru převážně ovlivněna rekordní cenou ropy, která podporuje výrobu biopaliv z cukrové třtiny. Od počátku dubna tak cena cukru vzrostla přibližně o 50 %.

Pomeranče pod taktovkou zvanou počasí
Pomerančová šťáva je jediný futures kontrakt obchodovaný, který je založen na tropickém ovoci, tedy na pomerančích. Pomeranče se pěstují převážně na Floridě a v Brazílii, která je také největším producentem. Jelikož se pomeranče rychle kazí, futures kontrakty představují zmražený pomerančový koncentrát, který je lehce skladovatelný a je možno ho doručit v době vypršení futures kontraktu.

Na newyorské komoditní burze lze obchodovat dva různé kontrakty na pomerančovou šťávu. Jeden představuje produkci pomerančů z Floridy a Brazílie, druhý kontrakt představuje produkci světovou. I zde existuje možnost investice do akcií společností zabývajících se například pěstováním tohoto tropického ovoce.

Produkce pomerančů je velice citlivá na počasí, především tedy na hurikánovou sezonu v oblasti Floridy nebo sucha a mráz. Pokud tedy chceme investovat do pomerančové šťávy, musíme pečlivě sledovat vývoj počasí v Brazílii a na Floridě.

Autor:
  • Nejčtenější

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

SIPO lidé používají ze zvyku. Výhodné to ale není

Rychle rostoucí náklady na život si žádají revizi domácích rozpočtů. Lidé zjišťují, kudy jim utíkají peníze. Příklad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Investovat do nemovitostí může každý. Koupit si můžete i setinu bytu

Premium Máte peníze na koupi celého bytu? V dnešní době nejspíš ne. Ale na jeho setinu už možná ano. „Dlouho jsme přemýšleli,...

Akcie se vzpamatovaly a odrazily ode dna, ceny dluhopisů dál padají

Otočku předvedly v říjnu ceny akcií. Jak v Evropě, tak v Americe se vydaly svižně nahoru a odrazily se od svých minim z...

Technologické akcie byly až donedávna hitem. Nastávají ale změny

Technologické akcie se v posledních letech těšily velké přízní investorů. Jak ale ukazuje současnost, investice do...

Dluhopisové i akciové trhy připsaly další ztráty, na dno stále nesáhly

K hlavním zprávám v září na finančních trzích patřily ty o zvýšení základních úrokových sazeb v USA i eurozóně ve vazbě...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...