Obavy o finanční sektor v Americe se vystupňovaly

aktualizováno 
Dolar ukončil minulý týden svou spanilou jízdu, když oslabil pod váhou problémů ve finančním sektoru v USA. Cena ropy prudce vzrostla a dostala se zpět na 120 USD/barel. Česká koruna se drží v úzkém pásmu pod 24,50 CZK/EUR.
Dolar ukončil posilování z předchozích pěti týdnů.

Dolar ukončil posilování z předchozích pěti týdnů. | foto: Profimedia.cz

Minulý týden byl ve znamení méně významných dat jak z USA, tak z Evropy. Překvapily nejvíce zveřejněné ukazatele cen ve výrobě, které jak v USA, tak v Německu rostly v červenci daleko vyšším tempem, než se čekalo.

Spekulace na snižování úrokových sazeb ve Velké Británii nabraly na intenzitě. Libra se proto k dolaru sklouzla níže, tentokrát o 0,3 % na 1,85 USD/GBP. Britská měna oslabila i k euru (o 1,3 %), ale stále se nachází v bočním trendu mezi 0,78-0,80 GBP/EUR.

Problémy ve finančním sektoru přetrvávají
Trhy se ale minulý týden více než na data soustředily na vývoj kolem amerických bank a hypotečních institucí Fannie Mae & Freddie Mac, na konflikt mezi Ruskem a Gruzií a na počasí v Mexickém zálivu, kde je hurikánová sezona v plném proudu. Americká Lehman Brothers, která se pokusila prodat až polovinu podílu ve společnosti asijským investorům, nejprve neuspěla. Není ani znám konkrétní plán pomoci poskytovatelům hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, které tíží dluhy ve výši 233 miliard dolarů a které budou muset řešit do konce září.

K problémům ve finančním sektoru se přidává postoj Ruska, které zastavilo spolupráci s NATO a napětí v mezinárodní politice se tak stupňuje. Cena ropy Brent proto ve čtvrtek vyskočila o téměř 6 dolarů a uzavřela na 120 USD/barel, zatímco týden začínala na ceně 112 USD/barel.

Všechny tyto záležitosti doléhaly minulý týden na dolar, který tak ukončil posilování z předchozích pěti týdnů. Jen během čtvrtku oslabil k euru o 1 %. Během páteční seance dolar část svých ztrát umazal, a ztrácel tak minulý týden jen 0,85 %.

Akciové indexy v červených číslech
Do červených čísel se propadly opět akciové trhy kvůli vyšším cenám ropy. Zejména americké akciové trhy minulý týden zažily výrazný propad, také kvůli již zmíněným problémům ve finančním sektoru. Díky vzestupu cen energetických komodit na světových trzích rostly energetické společnosti.

Ceny komodit na vzestupu
Ropa ukončila pětitýdenní pokles o celkových 22 % ze 144 na 112 USD/barel a posílila minulý týden o 5 % na 118 USD/barel. Ostatní energetické suroviny také posilovaly. Například topný olej o 4,5 %, zemní plyn o 4,2 % a benzin o 0,6 %. Zlato si připsalo téměř 4 % na 824 USD/unce.

V růstu pokračovaly i zemědělské komodity. Kukuřice si připsala 8,6 % na 6,1 USD/bušl, pšenice 6 % na 9,1 USD/bušl, sojové boby 7,5 % na 13,4 USD/bušl a rýže vysokých 9 % na 18,1 USD/centýř. Důvodem byl především dramaticky oslabující dolar, který zlevňuje komodity pro ne-dolarové investory, a vyšší ceny ropy. Cena rýže byla navíc podpořena klesajícím vývozem z Vietnamu v posledních dvou týdnech (o 8,6 %) kvůli rozsáhlým záplavám.

Česká koruna nepatrně posílila
Po oslabení v předchozích čtyřech týdnech dokázala česká koruna v minulém týdnu posílit, k euru přibližně o 0,6 % na 24,38 CZK/EUR a k dolaru o 1,4 % na 16,45 CZK/USD. Největšímu zájmu se ale ve středoevropském regionu těšil maďarský forint, který posílil k euru o 2,2 %. Polskému zlotému se také dařilo, když posiloval k euru o 0,8 %. Posílení středoevropských měn je možno připsat poklesu zájmu o dolar a naopak opětovné vyhledávání bezpečného přístavu, kterými jsou pro investory na měnovém trhu právě středoevropské měny.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

 

Akciové trhy v regionu se nevyvíjely nijak odlišně od těch světových. Měly tendenci ztrácet v průběhu týdne, ovšem během pátečního dne část ztrát umazaly. Maďarský BUX tak ztrácel 2 %, varšavský WIG 0,8 % a pražský index PX zakončoval téměř beze změny. V Praze se dařilo především akciím energetických společností NWR a ČEZ.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

KOMENTÁŘ: Nejdůležitější vlastnosti investora v krizi? Nejen psychická odolnost

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl své peníze zhodnotit skvělou investicí. Jenomže investování se neobejde bez určité míry rizika. Jak se...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz