Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Expert: Jak se stát velkým investorem? Chce to nejen trpělivost

Kdo by nechtěl být finančně za vodou. Pokud nemáte šanci podědit majetek, musíte se o svůj životní standard postarat sami. Pouhým spořením a zhodnocováním peněz na spořicích účtech ale moc nezbohatnete, úspory totiž snižuje inflace. Stát se investorem chce ovšem nejen trpělivost. Jak na to, radí investiční analytik Tomáš Vejrych.

investiční analytik Tomáš Vejrych | foto: Conseq Investment Management

Mnozí z nás začínají uvažovat o budování svého majetku na počátku své pracovní kariéry. Ti ještě prozíravější tvoří první úvahy o své budoucnosti již během let strávených ve škole a sbírají první zkušenosti. Byť o tom často ani neví, začínají si vytvářet svůj budoucí finanční plán. 

Nemalou část z nich žene touha stát se bohatým a úspěšným ve svém oboru a životě. Vydělám hodně peněz, výhodně je zainvestuji, stanu se nezávislým a nebudu muset tolik pracovat. A pak to přichází. S rostoucím příjmem přibývá větších výdajů a sen o budování velkého majetku k jeho zainvestování a bezpracnému rozmnožování pomalu končí.

Kde se stala chyba?

Mezi základní pravidla investování, která je třeba dodržovat, patří především dlouhodobost, disciplína a investování odložených prostředků kdykoliv to je jen možné. Tedy nejlépe právě nyní. Bohužel bez zkušeností a znalostí jsou tato základní pravidla velice často porušována, což vede k nenaplnění stanovených cílů.

Drobní investoři mají možnost zainvestovat část svých prostředků jednorázově nebo průběžně odkládat menší část svých příjmů a investovat pravidelně. Každá z variant má své kouzlo, své přednosti i nevýhody. Při striktním dodržení základních pravidel přináší největší úspěchy zejména jejich kombinace: zainvestování jednorázové částky a nastavení pravidelného investování menších částek.

K výhodám pravidelného investování patří rozkládání investice v čase a efekt průměrování nákupních cen. Akciové trhy, na kterých investují ti investoři, kteří mají obvykle dlouhodobé cíle (zajištění penze, splacení úvěru na bydlení, mezigenerační předání majetku apod.), často výrazně kolísají. Investoři prochází jednotlivými fázemi ekonomických cyklů, kdy růsty střídají poklesy. Pokud se však podíváme na akciové trhy dlouhodobou optikou, uvidíme pokračující růst a dosahování nových maxim.

Tomáš Vejrych

  • Vystudoval Fakultu podnikohospodářskou Vysoké školy ekonomické v Praze.
  • Po škole v roce 2006 byl přijat do společnosti Conseq Investment Management, kde nyní pracuje jako vedoucí oddělení podpory distribučních sítí.
  • Vede tým manažerů zodpovědných za prodej investičních a penzijních produktů přes externí distribuci.

Nezkušené investory toto velké kolísání cen akcií obvykle odradí od uskutečnění první investice nebo naopak zainvestují v době velkého optimismu a pak při prvním zakolísání se ztrátou prodávají. Jde o častý jev pramenící z malých zkušeností a znalostí kapitálových trhů. Největší výhodou pravidelného investování je tak získávání zkušeností a osahávání si kapitálových trhů investicemi menších pravidelných částek. Například investice do podílových fondů umožňují i nejmenším investorům účast na kapitálových trzích obdobně, jako se jich účastní ti největší investoři.

Díky průměrování nákupních cen dochází minimálně na počátku, kdy investoři získávají první zkušenosti, k vyhlazení vyššího kolísání hodnoty jejich majetku. Při poklesu cen bude investor nakupovat za stejnou částku větší počet kusů aktiv. Návrat hodnoty majetku tak bude v prvních letech i při volatilnějším (kolísavějším) období rychlejší. Vedle toho mnoho investorů bude vždy ochotných v investici pokračovat v důsledku menšího objemu zainvestovaných peněz. I přesto, že se na počátku často trefíme do období velkého poklesu, bude vysoká procentní ztráta pro investory akcepotvatelná. Právě přetrpění takového období přináší drobným investorům nejvíce zkušeností a investor se stává odolnějším pro další budoucí turbulentní období.

Proč i přesto někteří své pravidelné investice ruší?

Chyby obvykle pramení z nedostatku informací a zejména z nepochopení základního principu dlouhodobosti a disciplinovanosti. I přesto, že na počátku investor uvažuje o velmi dlouhém období, má obvykle tendenci v kratších intervalech své investice hodnotit.

Z mé zkušenosti, pokud není po 5 letech investice výrazně úspěšná, začínají investoři uvažovat o změně. Jen málo z nich si uvědomí, že na takto krátkém časovém horizontu se pravděpodobnost výrazného úspěchu u pravidelné investice rovná sázce na červenou nebo černou.

Průměrný objem zainvestovaných prostředků je roven zhruba poloviční době. Pokud akciové trhy na počátku porostou a na konci propadnou zpět, je investor díky průměrování nákupních cen ve ztrátě. Pokud akciové trhy budou volatilní, ale pětiletku zakončí na stejné ceně, jako tomu bylo na počátku, bude investor zhruba na svém. Pokud trhy na počátku poklesnou a pak se během období vrátí zpět, bude investor v zisku. Případně pokud investor projde pouze rostoucí fází cen, bude v zisku, který však nebude nijak výrazný například v porovnáním se zainvestovaným jednorázovým vkladem. Tak jako tak je třeba vydržet a pamatovat na to, že efekt pravidelných investic se v delším horizontu ztrácí, pokud nejsou v době větších propadů částky navyšovány

Co nejvíce přispívá k celkovému výsledku?

O tom, zda bude celková investice úspěšná či neúspěšná, rozhoduje, do čeho investujeme a jaké operace v průběhu časového horizontu provedeme. S tím nám dnes poradí celá řada investičních profesionálů. To nejzásadnější začíná však u nás samotných. A to rozhodnutím o vytyčení vlastního cíle, investováním co nejdříve je to jen možné, disciplinovaností a sbíráním vlastních zkušeností.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...