Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dluhopisy jsou zpět na výsluní, shodují se analytici

České dluhopisy dlouho příliš zajímavé zhodnocení nepřinášely. Situace se ale změnila stejně dramaticky, jako dramaticky vyskočily základní úrokové sazby České národní banky. Tuzemské dluhopisy tak investorům přinášejí až 6% zhodnocení ročně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aktuální situace z hlediska zhodnocování investic na finančních trzích je řečeno slovníkem burzovních analytiků volatilní. To jest kolísavá. Dlouhodobým investorům proto analytici doporučují zůstat v klidu i při vyšších než běžných poklesech jejich portfolia. Korekcemi nyní procházejí zejména v minulých letech rostoucí akciové trhy. Přesto se i nyní nabízí příležitost k zhodnocení investic, která tu nebyla dlouhé roky.

„Je to nová úroveň výnosu dluhopisů. Což je silná nová informace pro investory. V tomto případě je tak veliká šance, že i konzervativní investice, jako jsou právě české státní dluhopisy, v následujících měsících pobijí inflaci,“ říká investiční stratég skupiny Partners Martin Mašát s tím, že dluhopisy nyní přinášejí až 6% zhodnocení ročně.

Ve svém názoru není osamocen. Investiční příležitost na českých státních dluhopisech potvrzuje i ředitel investic investiční skupiny Amundi Czech Republic Petr Šimčák. „Tuzemské úroky (základní úrokové sazby ČNB, pozn. red.) vyrostly z 0,25 procenta na současných 5,75 procenta. A očekává se jejich další růst na konci června přes šest procent. Fondy tuzemských krátkodobých dluhopisů jsou tak nyní velmi atraktivní,“ říká.

Potvrzuje, že výnos do splatnosti u krátkodobých dluhopisových fondů je nyní okolo 5,5 procenta. U klasických konzervativních dluhopisových fondů pak okolo pěti procent. To proto, že dluhopisy s delší splatností nyní nabízejí mírně nižší výnos, než mají ty s kratší splatností.

Podle analytiků výše uvedené v praxi představuje zhruba 25% výnos za pět let. Což je i při současné vysoké inflaci velice zajímavý výnos.

Dluhopisový trh příliš atraktivní nebyl

Podle Mašáta je návrat konzervativních dluhopisů opět na výsluní dobrá zpráva pro nejednoho investora. Zvlášť, když dluhopisy nabízejí pevně daný výnos. V posledních letech přitom o dluhopisy nebyl příliš velký zájem. Někteří investoři se jich pro nízké zhodnocení dokonce i zbavovali. A nebylo se, čemu divit.

Výpočet osobní inflace

Pomocí kalkulačky výpočtu osobní inflace si můžete vypočítat svou osobní inflaci a porovnat ji s oficiální statistikou.

„Výnosy u dluhopisů v uplynulých letech klesaly až k nule, a to bylo období, kdy dluhopisové fondy nesly deset procent ročně a občas třeba i 15 procent. Což je důsledkem inverzního vztahu ceny a výnosu. Toto období se protáhlo navíc ještě díky intervencím v České republice, které výnosy u dluhopisů srazily až do záporných hodnot a ceny dluhopisů vylétly do extrémních hodnot,“ vysvětluje Mašát s tím, že ale ještě před dvaceti lety měly státní dluhopisy běžně výnos přes deset procent a akciové investice proti nim tak neměly šanci.

Avšak ani nyní nejsou investice do tuzemských dluhopisů bez rizika. To zejména ve vztahu k personálním změnám v České národní bance (ČNB). Do ní totiž jako guvernér záhy nastoupí Aleš Michl, který je dlouhodobě proti zvyšování úrokových sazeb. Svůj názor přitom zřejmě neopustí ani jako guvernér ČNB. Důležité tak bude, které nové členy bankovní rady mu letos ještě vybere prezident Miloš Zeman, jenž jmenuje guvernéra ČNB i členy bankovní rady. Pokud převládnou ti, kteří mají za to, že úroky by měly být nízko, výnosy dluhopisů klesnou, což zvýší ceny současných dluhopisů, a investoři se budou muset časem opět smířit s nižším výnosem.

Zatímco Šimčák budoucí politiku centrální banky komentovat nechce, Mašát vyslovuje naději, že v Česku z hlediska nastavení základních úrokových sazeb nenastane „turecký vývoj“, protože ČNB bere riziko dlouhotrvající inflace vážně. Právě v Turecku totiž prezident Recep Tayyip Erdogan dlouhodobě nutí tamější centrální banku snižovat úroky i přes rychle rostoucí inflaci. Podle jeho názoru jsou to dokonce vysoké úrokové sazby, které inflaci podněcují. Výsledek ale je, že inflace v dubnu v Turecku neklesala. Spíše naopak. V dubnu trhla další rekord, když stoupla na 69,97 procenta.

Co lze čekat od akcií

Zatímco dluhopisové trhy zažívají renesanci, na akciových trzích nyní vládne nejistota. Důvodem jsou opět i úrokové sazby, které začal spolu s dalšími opatřeními zvedat americký Fed. Vysoké úroky totiž zdražují firmám úvěry, což odrazuje investory a firmám ponižuje zisky.

„Akciové trhy procházejí korekcí a hledají si stabilnější valuaci v prostředí rostoucích úrokových sazeb směrem dolů,“ charakterizuje současnou situaci Šimčák. Z toho podle něj ale i plyne, že dlouhodobým investorům do akcií se nyní nabízí atraktivní 20% sleva na indexu S&P 500, zatímco krátkodobí spekulanti se pohybují v rizikovém prostředí.

„Budu citovat populárního moderátora CNBC a úspěšného investora Jima Cramera. Ten před časem řekl, že pokud do akcií nechcete investovat alespoň na 10 let, tak o tom neuvažujte ani 10 minut,“ shrnuje Šimčák.

Podle Martina Mašáta jde nynější korekce na akciových trzích na vrub několika faktorům. Je to růst sazeb v USA, situace na Ukrajině nebo minulé abnormální zisky. Kdy nastane obrat, je podle jeho názoru ve hvězdách.

„Situaci komplikuje i určitá pravděpodobnost stagflace a nejistota na trhu s ropou a plynem. Asi hlavním hybatelem cen aktiv nicméně jsou nyní úroky v USA. Ty dopadají především na mladé a často technologické firmy, které své podnikání založily na levném financování. A úroky vyšší o několik procent může jejich podnikání výrazně zkomplikovat,“ tvrdí.

Při vědomí dlouhého investičního horizontu ale i on neztrácí optimismus. Stabilizaci akciových trhů tipuje v horizontu jednoho roku. „To značí, že už v příštím roce očekávám opět pozitivní vývoj. V pětiletém horizontu standardní výkonnost akciových trhů odhaduji kolem průměrných plus osm až deset procent ročně,“ uzavírá Mašát.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Novinka v dělení majetku při rozvodu. Co se změní, přibližuje advokátka

Valorizace majetku by měla být při rozvodu automatickou záležitostí, zakotvil to svým rozhodnutím Ústavní soud. Při vypořádání společného jmění manželů by teď soudy měly zohlednit nárůst či pokles...

2. října 2024

Plánoval pár rukavic pro kamarády. Teď vyváží do celého světa a značce se daří

Chtěl oživit značku, kterou znal z vyprávění dědy. Měla to být jen limitovaná edice řidičských rukavic, za první republiky nezbytný doplněk, dnes spíše luxusní zboží. Na jaře oslaví firma Engelmüller...

5. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebezpečí zvané „groupthink“ narůstá. Oč jde a jak ho rozpoznat

Stalo se vám, že jste vedli tým, ve kterém vládly velmi dobré vztahy, ale členové se při jednání týmu zdráhali vyjádřit své odlišné názory? Nebo jste na schůzi uvažovali o tom, zda vystoupit, a...

7. října 2024

Zájem o hypotéky se zvedá, přestože úrokové sazby jsou zabetonované

Zlevňování hypoték se nekoná. Úrokové sazby se dál drží nad 5% hranicí a nemíní razantně klesat. K 2. říjnu 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na...

4. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč někteří lidé, a především narcisté, milují konspirační teorie

Psychologové se dlouho zabývali otázkou, jaké osobní předpoklady člověka předurčují k tomu, aby uvěřil spikleneckým teoriím. Nyní se již zdá být jasno. Řada nezávislých výzkumů ukázala, že krom lidí...

30. září 2024

Nebezpečí zvané „groupthink“ narůstá. Oč jde a jak ho rozpoznat

Stalo se vám, že jste vedli tým, ve kterém vládly velmi dobré vztahy, ale členové se při jednání týmu zdráhali vyjádřit své odlišné názory? Nebo jste na schůzi uvažovali o tom, zda vystoupit, a...

7. října 2024

Pojistník nebo pojistitel. Vyznáte se v pojišťovací hantýrce?

Pojistník, pojistka nebo podpojištění. Zní to podobně, ale každé slovo znamená něco úplně jiného. Pro zaměstnance pojišťovny jsou to výrazy, s nimiž se setkávají každý den, ovšem pro řadu lidí mohou...

vydáno 6. října 2024

Plánoval pár rukavic pro kamarády. Teď vyváží do celého světa a značce se daří

Chtěl oživit značku, kterou znal z vyprávění dědy. Měla to být jen limitovaná edice řidičských rukavic, za první republiky nezbytný doplněk, dnes spíše luxusní zboží. Na jaře oslaví firma Engelmüller...

5. října 2024

Investovat se dá i po pár stovkách. Důležitá je ale pravidelnost

Možností, jak investovat, je téměř neomezené množství. Pro většinu laické veřejnosti však budou nejlepší volbou podílové fondy, které investují především do akcií a dluhopisů. A buďte bez obav, žádné...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...