Co působí na kurz futures kontraktu

aktualizováno 
Jaké faktory působí na kurz futures kontraktů? Jak se určí cena, za kterou se obchodují? I zde jsou nejdůležitějšími faktory nabídka a poptávka, které tvoří cenu.

Jedním ze sektorů, kde se výrazně odráží sezónní vlivy jsou obilniny. Jak jistě všichni víte a jak jsme zmínili výše, obilniny prochází cyklem setí, klíčení, kvetení, zrání a sklizně. Vezměme to od konce, v době sklizně se obvykle dostává na trh velké množství obilovin, zvýšená nabídka při stagnující poptávce pak tlačí cenu dolů.

Poté, co skončí přetlak nabídky cena obilnin zase roste. Sezónní vlivy se zdají na první pohled jednoduché a snadno predikovatelné, nejásejte, tak jednoduché to není a v některých případech se může trh vyvíjet zcela opačným směrem, než by sezónní chování naznačovalo. Například ceny komodit budou jen těžko, i když sezóně růst v období deflace a naopak klesat při silné inflaci. Je jednoduché pochopit sezónní vlivy například u obilnin nebo masa, horší je to pak například u akcií. Ano, i u akcií lze najít sezónní vlivy, přičemž celou řadu z nich zatím nedokázal nikdo přesvědčivě vysvětlit.

Nepředpokládané události – všichni asi víte, že když je nabídka vysoká, cena je nízká a když je nabídka nízká, cena je naopak vysoká. Úroveň nabídky je často v případě komodity ovlivňována počasím. Jestliže přijde suchá a mrazivá zima, bude to mít negativní vliv na ozimou pšenici. Nemalý vliv na tyto trhy hraje i politika. Jsou to jednak přímé vstupy státu do volné soutěže, jako například zemědělské dotace, dovozní cla a podobně, ale i kartelové dohody například mezi zeměmi Organizace zemí  vyvážejících ropu.

Chcete se dozvědět více o vývoji na komoditních trzích? Navštivte TUTO SEKCI

Nebezpečí války se obvykle nejvíce odráží v růstu cen zlata. Pokud je teritorium nějakého válečného konfliktu významným dodavatelem nějaké komodity, pak stoupá i cena této komodity. Obchodníci mají strach z výpadku dodávek a nakupují. Na futures kontrakty na úrokové míry, měny a akciové indexy má největší vliv rozhodování centrálních bank. Na ceny komodity mají ale vliv i odbory, v případě stávek totiž dochází k výpadkům v dodávkách a tím i k růstu ceny.

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

3. díl: Derivátové burzy

4. díl: Vypořádací centrum

5. díl: Co je to futures kontrakt?

6.díl: Co reprezentuje futures kontrakt?

7.díl: Dělení futures kontraktů

8.díl: Proč se mění kurz futures kontraktu?

Očekávání – jedná se o přesný opak předchozího odstavce. Jestliže se s něčím na trhu počítá, očekává se to, pak po oficiálním potvrzení se kurz nepohne, tak jak by někteří předpokládali, nýbrž se často pohybuje v opačném směru. I zde platí staré burziánské pravidlo „buy the rumour, sell the fact“. Očekávání trhu bývá zakomponováno v ceně. Aktuálním příkladem je Irák. Vzhledem ke skutečnosti, že všichni útok očekávají, trh ropy roste, počítá se dopředu s rizikem nedostatku. Jestliže útok nepřijde, cena o tuto hodnotu zpět oslabí.

Není nikdo, kdo by mohl se stoprocentní pravděpodobností říct, kde se budou nacházet ceny komodit za rok, za tři měsíce nebo za týden. Přesto existují cesty, jak vývoj cen odhadnout. Spotové ceny jsou závislé jen na okamžité nabídce a poptávce, na rozdíl od toho ceny futures kontraktů v sobě zahrnují i očekávání.

Co víte o futures kontraktech vy? Už jste se s nimi někdy setkali? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti. 

 

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz