České podílové fondy lákají pouze opatrné

  0:01aktualizováno  0:01
Českým fondům i v tomto týdnu dařilo, když stejně jako v minulém týdnu dosáhly kladných čistých prodejů. Bohužel se ale nejvíce peněz a nových podílníků..
Českým fondům i v tomto týdnu dařilo, když stejně jako v minulém týdnu dosáhly kladných čistých prodejů. Bohužel se ale nejvíce peněz a nových podílníků koncentruje pouze do dvou kategorií – do fondů peněžního trhu a do dluhopisových fondů. Ostatní fondy jsou na okraji zájmu investorů. Zatímco odliv peněz ze smíšených fondů je pochopitelným důsledkem otevření většiny z těchto fondů, akciové fondy zakouší nezájem podílníku neprávem – většina z nich dosahuje v posledních týdnech kladné výkonnosti. Neochota riskovat je typická pro chudší vrstvy obyvatelstva, u nichž je riziko ztráty spojeno s existenčními potížemi. Zdá se tedy, že v Čechách je investování do podílových fondů doménou když ne nižší, tak střední vrstvy obyvatelstva. Z toho plyne, že bohatší český investor volí spíše individuální správu portfolia. Lze očekávat, že tento stav se ale s razantním marketingovým příchodem zahraničních fondů výrazně změní.

Jaké jsou tedy celkové výsledky tohoto týdne? České podílové fondy prodaly podílové listy za 410 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 335 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 75 mil. Kč. Na prvním místě pomyslného žebříčku se tentokrát umístil fond SIS-SPOROINVEST (+78 mil. Kč) s výrazným náskokem před druhým fondem IKS Dluhopisový (+34 mil. Kč). Na třetí příčku sestoupil fond IKS Peněžního trhu (+16 mil. Kč). Výsledky fondů IKS tak potvrzují, že marketingový balíček Felix dopadl na úrodnou půdu.

Stejně jako v minulém týdnu, i v tomto týdnu byla týdenní výkonnost fondů všech kategorií velmi vyrovnaná. Hodnota vlastního jmění na podílový list u akciových fondů v průměru vzrostla o 0,4%. Výkonnost tak reflektuje vývoj světových akciových trhů, který postrádá výraznější trend. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond AKRO SVĚT (+1,6%), investující převážně do zahraničních akcií. Nedařilo se naopak sesterskému fondu AKRO Eurotech (-1,5%).

Fondy fondů dosáhly záporné výkonnosti (-0,47%). Jako jediný fond v této kategorii zhodnotil své podíly fond IKS fond fondů (+0,6%). Zbylé dva fondy fondů dosáhly záporné výkonnosti zhruba ve výši jednoho procenta.

Smíšené fondy dosáhly v tomto týdnu výkonnosti ve výši +0,3%. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond PPF SMÍŠENÝ OPF (+1,6%). Nejnižší výkonnost měl stejně jako v minulém týdnu fond 1.IN - Středoevropský fond (-0,5%).

Dluhopisové fondy zaznamenaly mírně zápornou výkonnost (-0,03%). Na dluhopisovém trhu tento týden vládl negativní sentiment, jenž nebyl ovlivněn ani snížením úrokových sazeb v USA o 0,5%. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond NEWTON Kosíř (+0,03%), naopak nejnižší výkonnosti dosáhl fond 1.IN - Dluhopisový fond (-0,09%).

Záporné výkonnosti dosáhly i fondy poslední kategorie – peněžního trhu (-0,01%). Toto číslo bylo dosaženo pouze díky poklesu hodnoty podílového listu fondu OPF AKRO OBLIGACE o 0,30% v důsledku posílení kurzu koruny vůči euru. Nejlépe se dařilo fondu ČSOB český peněžní trh (+0,08%).

Investoval byste do akciového fondu, i kdybyste riskoval výrazné snížení životní úrovně? Myslíte si, že akciové fondy jsou jen pro bohaté? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz