Úvěr půjde do dvou týdnů zrušit!

aktualizováno 
Lidé budou mít volnější ruce při pořizování věcí na splátky. Pokud si totiž nakupování na dluh rozmyslí, budou moci bez obav zboží vrátit a úvěr do 14 dnů zrušit. Taková je představa Evropského parlamentu, který novelu o spotřebitelském úvěru odsouhlasil. Platit by mohla během tří let.

"Současné zákony jsou nedostatečné. Na tlak spotřebitelů a jejich organizací vzniká novela evropské směrnice," popisuje Jana Luhanová ze Sdružení na obranu spotřebitelů.

"Komise chce zároveň spotřebitelům umožnit, aby si mohli pořizovat úvěr nejen ve své vlastní zemi, ale také v zahraničí, a to za nejlepších možných podmínek. Ve všech zemích bude vysoká úroveň ochrany spotřebitele," říká k tomu český komisař EU Pavel Telička.

Mnoho věcí, které bude evropská směrnice upravovat, už v Česku platí. Novinkou by byla možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření. "To by bylo pro spotřebitele velkým přínosem. Dnes je to možné v podstatě jen při uzavření smlouvy mimo stálou provozovnu," dodává Luhanová. Podle ní bývají smlouvy složité a možnost od ní odstoupit dává člověku čas si ji prostudovat.

Spotřebitelské úvěry čekají změny

* možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího podpisu

* lidé si budou moci snadněji pořídit i úvěr v zahraničí, všude budou platit stejná pravidla

* zpřísní se postihování nekalého obchodního jednání a klamavé reklamy

* to vše povede k větší ochraně spotřebitele

Pramen: Evropská komise

Nákupy na dluh jsou v tuzemsku stále populárnější. Průměrná domácnost dluží odhadem 90 tisíc korun a pět procent z nich má problémy s jejich splácením.

Podle nového návrhu nebudou členské státy moci jít v oblasti ochrany spotřebitele dále, než dovolí směrnice, a všude budou platit stejná pravidla. "Větší míra sjednocení pak povede k větší konkurenci a nakonec k nižším cenám pro spotřebitele," dodává Telička. Podle něj tím vznikne skutečný jednotný trh s úvěry.
Radost pro spotřebitele bude vykoupena obavami těch, kdo úvěry poskytují. "Zaznívají hlasy, že příliš tvrdá regulace omezí spektrum finančních služeb nebo jejich poskytování prodraží," varuje Petr Karel z GE Capital Bank.

Podle Jany Skalové ze společnosti Cetelem není možnost odstoupení od smlouvy úplnou novinkou. "Už dnes takto fungují některé obchodní řetězce v České republice u kupních smluv. Finanční služby jsou do značné míry rovněž zboží, takže předpokládáme, že to bude fungovat obdobně," říká Skalová.

Současný zákon o spotřebitelském úvěru podle ní už dnes počítá s možností jednostranně smlouvu ukončit. Klient při něm předčasně splatí zbytek úvěru, aniž by za to byl jakýmkoliv způsobem sankcionován. "U našich klasických i revolvingových úvěrů tato možnost rovněž existuje. Pro nás je podstatný fakt, zda už proběhla splatnost první splátky, či nikoliv. Pokud ne, vrátíme si vzájemná plnění. Pokud ano, klient měl peněžní prostředky půjčené po určitou dobu a za tu dobu je povinen zaplatit úrok. Ten je obsažen v té první splátce," popisuje dnešní praxi Skalová.

Evropský zákon ještě musí projít dalším schvalovacím kolečkem. Mohl by začít platit v příštím roce a do dvou let by ho měl každý členský stát unie dostat do svých zákonů.

Které banky nabízejí americkou hypotéku a za jakých podmínek? Co byste měli zohlednit při jejím výběru? Přečtěte si naše aktuální téma.Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Ruská tajga mizí. Prodali ji Číňanům

Ruská tajga mizí. Prodali ji Číňanům

Kurzy.cz Rusové žijící na Sibiři jsou vzteky bez sebe. Čínské státní firmy tu ve velkém těží tajgu. Stromy mizí takovým tempem, ...

Najdete na iDNES.cz