Úroky rostou, úvěry čeká další zdražování

  11:00aktualizováno  11:00
Obavy, že po měsících hojnosti přijdou „hubenější“ časy, se naplňují. Půjčky budou totiž v následujícím roce čím dál dražší. Česká národní banka ve středu zvedla základní sazbu, od které se odvíjejí úroky všech úvěrů a vkladů, o 0,25, na 2,5 procenta.
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Ekonomové očekávají, že stejně velké zvýšení úroků přijde buď ještě do konce roku, anebo krátce po Novém roce. Do konce příštího roku se může sazba ČNB vyšplhat ke třem procentům.

Podobný růst vždy znamená i zdražení úvěrů, hypoték, spotřebitelských úvěrů i půjček pro firmy.

„Na zvýšení základní sazby ČNB budeme reagovat u vkladů i úvěrů v nejbližších týdnech,“ říká Helena Matuszná za Českou spořitelnu, která je jedničkou na trhu hypoték. Podobně mluví i Hypoteční banka.

Pokud banky zvýší své úroky u hypoték stejně jako ČNB, zvedne se měsíční splátka u milionové hypotéky na dvacet let zhruba o 135 korun. Koncem příštího roku už mohou noví zájemci o hypotéku splácet skoro o tři sta korun více než dnes.

Bankéři zvýšili úroky hlavně kvůli rychleji rostoucím cenám zboží a bujícím státním dluhům.

Ruku pro vyšší úroky zvedlo pět členů bankovní rady ze sedmi, mimo jiné i proto, že jim to umožnila slabší koruna, kterou srazila politická nejistota a perspektiva vysokého schodku rozpočtu. Dříve byla koruna u zahraničních investorů ve větší oblibě a svou silou držela více na uzdě inflaci, protože zlevňovala dovoz.

Kromě slabší koruny a vyšší útraty rodin, které také zvyšují ceny, dělá centrálním bankéřům starosti hlavně rozhazovačná vládní politika.

Úvěry čeká v příštích měsících další zdražování

„Při současném vývoji, i politickém, roste riziko, že se nepodaří rychle korigovat fiskální vývoj nejen v roce 2007, ale nové mandatorní výdaje ovlivní i rozpočet v roce 2008 a dalších letech,“ varoval na tiskové konferenci po zvýšení úroků guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Přeloženo to znamená, že když se vládě nepodaří seškrtat výdaje státu překračující bilion korun a dospět k nižším schodkům, budou úroky dále růst. „Před krizí ale nejsme,“ uklidnil utíkající investory Tůma.

Zvýšení úroků přišlo v ten samý týden, kdy vláda ODS schválila rozpočet na příští rok se schodkem 91 miliard korun. Ten se zcela vymyká slibům Bruselu ohledně snižování dluhů hlavně kvůli štědrým předvolebním dárkům politiků.

„Špatné zprávy budou přicházet i nadále,“ píší například ve své analýze ekonomové Danske Bank. Vláda nezíská počátkem října důvěru ve Sněmovně a zároveň se bude bojovat o rozpočet na příští rok. To vše podle ekonomů přispěje k dalšímu zhoršení obrázku Česka v očích zahraničních investorů, které se projeví oslabováním koruny. „Čekáme, že koruna bude pod tlakem a do měsíce oslabí na 28,7 koruny za euro,“ říká Danske Bank. To popožene dále v růstu ceny, které si jako svůj „cíl číslo jedna“ hlídají centrální bankéři.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S VÝJEZDY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz