Sazby hypoték se nesnižují tak rychle jako dříve

aktualizováno 
Během srpna se úrokové sazby hypoték v průměru nijak výrazně nesnižovaly. Stalo se tak poprvé od začátku letošního roku. Celková hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU dokonce oproti minulému měsíci o 0,02 procentního bodu vzrostla a dosáhla výše 3,64 %. Stejně jako v červnu a v červenci však zůstala pod hranicí 4,0 %.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

Za vzrůstem celkové průměrné úrokové sazby stojí především leader trhu Česká spořitelna, která úrokové sazby svých hypoték v srpnu zvýšila. Některé jiné banky však naopak sazby hypotečních úvěrů stejně jako v předešlých měsících dále snižovaly. Nejvíce klesly sazby fixované na jeden rok a na deset let. Hypoték s desetiletou fixací se však poskytuje velmi málo, ani ne 1 % z celkového počtu nových úvěrů, a tak se snížení jejich sazeb do celkové průměrné hodnoty víceméně nepromítlo. Průměrné úrokové sazby hypoték s fixací na tři a na pět let se oproti minulému měsíci téměř nezměnily.

V několika následujících měsících se však výrazného zdražení hypotečních úvěrů není třeba obávat. Centrální banka nemá důvody k zvyšování úrokových sazeb a ekonomové předpokládají, že se tak sazby na současné nízké úrovni ještě nějakou dobu udrží. Ovšem zároveň upozorňují, že u dlouhodobých sazeb může k jejich zvýšení dojít již do konce roku a není proto na škodu uvažovat u dlouhodobých úvěrů jako jsou hypotéky o delších fixacích. O skutečné výši úrokových sazeb hypotečních úvěrů však bude v nejbližších měsících rozhodovat především konkurenční boj bank o nové klienty.

Hypotéky jsou úspěšné

NENECHTE SI UJÍT
Moře - léto - dovolená
Mohu reklamovat zájezd last minute?
Byl jsem v srpnu na zájezdu last minute a vrátil jsem se velmi nespokojený. Mohu podat reklamaci? Na co mám právo?
Káva
Kdo štve šéfy? Lajdáci
S čím NADŘÍZENÍ NEJSOU SPOKOJENI? Nejvíce je mrzí, že se zaměstnanci "ulejvají", zaměstnanci jak se dá.
Chcete lepší televizi? Kterou vybrat?
Ještě nikdy nebylo v obchodech tolik druhů televizorů a jejich ceny tak nízko jako teď. V široké nabídce by se měl vyznat i laik. Jak?

Od února se průměrné úrokové sazby snižovaly každý měsíc o více než 0,10 procentního bodu. K nejrychlejšímu poklesu došlo v červnu, úrokové sazby nových hypotečních úvěrů tehdy poklesly během jediného měsíce v průměru o celých 0,28 procentního bodu. Červen byl rekordní i co do počtu a objemu nově sjednaných hypoték. V červenci se pokles úrokových sazeb již zpomalil na 0,13 procentního bodu a došlo i k výraznému snížení počtu poskytnutých hypoték. V červenci sledované banky poskytly přibližně o čtvrtinu méně hypotečních úvěrů než v předchozím měsíci. Srpen však byl, pokud jde o celkový počet i objem nově poskytnutých hypoték, opět rekordní a svými výsledky se velmi přiblížil úspěšným červnovým hodnotám.

Pětiletá fixace je stále nejoblíbenější

Stejně jako v minulosti mají klienti největší zájem o hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na pět let. Volí si ji více než 40 % žadatelů o úvěr. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace, konkrétně tříletou i jednoletou si volí přibližně čtvrtina nových klientů. Není se čemu divit, když průměrná úroková sazba fixovaná na jeden rok je o 1,11 % nižší než sazba fixovaná na pět let. Roční sazba však v sobě skrývá větší riziko zvýšení měsíčních splátek během krátké doby. Kdo chce mít větší jistotu neměnných výdajů po několik let, musí si za ni připlatit. Oblíbeným kompromisem se v posledních letech stala tříletá fixace. Například nyní v srpnu byla úroková sazba fixovaná na tři roky v průměru o 0,78 procentního bodu vyšší než sazba roční, ale stále o 0,33 procentního bodu nižší než sazba pětiletá.

Zdroj: Fincentrum

Vybrané srpnové výsledky shrnuje následující tabulka.

Souhrn za srpen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,64 % 2,97 % 4,08 %
 Změna oproti minulému měsíci Ý2 b.p.*  ò 6 b.p.  ò2 b.p.
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 419 1 602 1 266
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 870 5 531 6 104
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 216 6 892 7 439
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 58 % 66 % 65 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 22 % 25% 26 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 20 % 9% 8 %

Zdroj: Fincentrum

*2 bazické body = 0,02 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Chystáte se vzít si hypoteční úvěr? Myslíte si, že je to výhodné řešení bytové otázky? Jaké fixaci úrokové sazby byste dali přednost a proč?

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz