Šance na pořízení bydlení je i bez úspor

aktualizováno 
Pro ty, kdo si chtějí pořídit byt nebo rodinný dům, ale nemají žádné peníze k dispozici, mají stavební spořitelny také řešení. Pokud jde o klienta, u kterého lze do budoucna očekávat dostatečné příjmy a bezproblémové splácení, mají nabídku speciálních překlenovacích úvěrů. Při žádosti o tyto úvěry totiž není nutné na účet stavebního spoření složit částku vyšší, než jsou potřebné úhrady za uzavření smlouvy a vedení účtu, případně nějaké nízké rezervy navíc.

Tyto překlenovací  úvěry nabízí v různých podobách již pět stavebních spořitelen. Chybí prozatím Raiffeisen stavební spořitelna. Parametry a podmínky čerpání těchto „bezakontačních“ překlenovacích úvěrů se v jednotlivých spořitelnách dosti liší, každý je vhodný pro někoho jiného. Akontace bývá stanovena na 0% až 20%  cílové částky. Kromě výše úrokových sazeb a poplatků za uzavření smlouvy jsou různé i minimální a maximální objemy těchto úvěrů. Jiné jsou požadavky na bonitu klientů a ostatních účastníků úvěrového případu, tedy spoludlužníků, přestupitelů, ručitelů. Obecně lze říci, že nároky na jejich příjmy jsou vyšší než u standardních překlenovacích úvěrů.

První s nabídkou překlenovacího úvěru s nulovou akontací přišla na trh Všeobecná stavební spořitelna KB, když představila již v létě svůj produkt IMPULS. Ten byl a stále ještě je určen pouze pro mladé lidi ve věku 25 až 35 let. Toto věkové omezení jistě souvisí s ostatními způsoby zvýhodnění financování bydlení pro tuto věkovou skupinu, jako dvěstětisícová půjčka od Státního fondu rozvoje bydlení nebo státní podpora hypoték pro pořízení starší nemovitosti, které byly představeny přibližně ve stejnou dobu jako IMPULS. VSS KB poté následovaly postupně i další spořitelny.

stavební spořitelna

úroková sazba

omezení výše překl. úvěru (Kč)

poplatek za zpracování překl. úvěru (% z výše úvěru)

ČMSS

5,7%

min. 500 000

zdarma

HYPO

5,95%

přesně 205 000

2%, min. 200 Kč

SSČS

5,8%

min. 300 000

1%, min. 300 Kč, max. 900 Kč

VSS KB

7,9%

150 000 - 1,5 mil.

1,5%

Wüstenrot

7,9%

50 000 - 500 000

1%, max. 6000 Kč

Naposledy představila široké veřejnosti svůj překlenovací úvěr MAXI Stavební spořitelna České spořitelny. Od ostatních se liší svou konstrukcí. Pokud jde o standardní překlenovací úvěry, spořitelna vyplatí účastníkovi celou sumu ve výši cílové částky, kterou má k dispozici na financování bydlení. Pak klient platí úroky z meziúvěru a zároveň dospořuje na svůj vkladový účet až do doby, kdy získá řádný úvěr ze stavebního spoření. Tedy až do přidělení úvěru platí úroky z překlenovacího úvěru, tj. z celé cílové částky a zároveň spoří. Čím více spoří, tím rychleji získá nárok na úvěr ze stavebního spoření a tím méně zaplatí na úrocích. 

Hledáte další informace o úvěrech ze stavebního spoření? Navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

V případě překlenovacího úvěru MAXI dostane od spořitelny vyplacenu jednak částku, kterou bude financovat své bydlení a zároveň získá i vklad ve výši 40% z cílové částky, která tvoří akontaci řádného úvěru ze stavebního spoření. To znamená, že vyplacené peníze, které má k dispozici ihned, tvoří pouze 60% cílové částky, která tedy musí být vyšší než u standardního překlenovacího úvěru. Pokud například potřebuje 500 000 Kč, jeho cílová částka bude ve výši 834 000 Kč, narozdíl od ostatních překlenovacích úvěrů, kde by k tomu postačila cílová částka 500 000 Kč. Tedy až do přidělení úvěru bude platit úroky z celé takto vysoké cílové částky. Na druhou stranu jeho měsíční platbu sníží to, že již nemusí dospořovat.

Příklad: V tabulce jsou přibližné hodnoty měsíční platby, která obsahuje úroky z překlenovacího úvěru a zároveň částku ukládanou na vkladový účet. Ta je zde uvedena ve výši minimálního měsíčního vkladu určeného obchodními podmínkami. Cílová částka a výše překlenovacího úvěru je 500 000 Kč, pouze u SSČS je ve výši 834 000 Kč, viz. výše.

stavební spořitelna

dospořování (Kč)

úroky (Kč)

celkem za měsíc (Kč)

ČMSS

2 500

2 375

4 875

HYPO

615

1 017

1 632

SSČS

0

4 031

4 031

VSS KB

2 500

3 291

5 791

Wüstenrot

1 710 OF /   4210 OS

3290 OF / 3290 OS

5 000 OF /  7500 OS

HYPO stavební spořitelna nabízí překlenovací úvěr s označením „205“, kde je cílová částka striktně nastavena na 205 000 Kč, nelze čerpat ani méně, ani více. Wüstenrot nabízí překlenovací úvěr DOMINANTA ve dvou variantách, volbou tarifu OF nebo OS lze dát přednost buď vyšším platbám s kratší dobou splatnosti, nebo naopak. Měsíční platba činí buď 1% nebo 1,5% z cílové částky a jsou v ní zahrnuty jak úroky z překlenovacího úvěru, tak částka pro spoření na vkladový účet. Vyšší platby, které by urychlily spoření a tím zkrátily dobu platby úroků, je nutné se spořitelnou domluvit. ČMSS má překlenovací úvěr TOPKREDIT, podmínkou je minimální výše 500 000 Kč. Je tedy určen spíše pro movitější klienty. Celkově lze shrnout, že zmíněné překlenovací úvěry jsou určeny pro čerpání vyšších finančních částek. V poslední době je občas možné z úrokových sazeb stavebních spořitelen pozorovat snahu poskytovat úvěry o vyšším objemu: úrokové sazby na ně mohou být sníženy. 

Jaký je váš názor na tyto speciální překlenovací úvěry s přibližně nulovou akontací? Pro koho jsou výhodné, jak jsou výhodné v porovnání s hypotékami? Máte s nimi praktickou zkušenost?

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz