Stavební spoření bude méně výhodné

  0:01aktualizováno  0:01
Dávat dětem do kolébky smlouvu na stavební spoření a pobírat pak ročně až 4,5 tisíce korun státní finanční podpory by nemělo být od roku 2004 možné. Zrušení státní podpory u smluv uzavřených na děti do patnácti let je součástí zásadní reformy stavebního spoření, kterou připravil tým ministra financí Bohuslava Sobotky.

Šetřit se zdaleka nemá jen na dětech. O peníze mají přijít všichni. Jestliže nyní může každý majitel smlouvy získat od státu až 4500 korun ročně, nový návrh zní: bude to maximálně polovina. Sobotka také navrhuje, aby si lidé mohli peníze se státní dotací vybrat až po sedmi letech (místo nynějších pěti).

Co je důvodem razantních změn, o jejichž prosazení se povede bitva na půdě parlamentu? Spoření je kvůli mimořádné výnosnosti tak oblíbené, že v roce 2004 stát vyplatí na podporách už 15 miliard korun. To je podle Sobotky neúnosné. Do roku 2009 by rád stlačil výdaje na stavební spoření na tři miliardy korun ročně. Úředníci z ministerstva tvrdí, že navržené změny funkčnost systému neohrozí. I po změnách totiž zůstane spoření velice výhodné.

Stavební spoření má ztratit část výhod
Státní rozpočet by měl přestat klientům stavebních spořitelen snášet "zlatá vejce" v podobě mimořádně výhodných dotací. Ministr financí Bohuslav Sobotka připravil zásadní reformu systému stavebního spoření, která současnou podobu mění od základu.

Klíčovými návrhy jsou snížit od roku 2004 státní příspěvek na deset procent z ročně naspořené částky a maximálně na 2250 korun; současně prodloužit dobu spoření z pěti na sedm let a zcela odepřít podporu u případů, kdy rodiče uzavírají smlouvy na děti mladší patnácti let.

Změna stavebního spoření je součástí rozsáhlé reformy výdajů státních financí, kterou má MF DNES k dispozici. Ministr svým vládním kolegům materiál poprvé představil minulou neděli v Kolodějích.

Cílem je nalézt úspory, kde se dá, protože výdaje státu rostou mnohem rychleji než příjmy a zadluženost země se zvyšuje. Výdaje na stavební spoření přitom každým rokem narůstají.

Lidé mají uzavřeno kolem 4,5 milionu smluv a státní pokladnu to ročně stojí přes deset miliard korun. V současné době totiž stát každému klientovi stavební spořitelny vyplácí 25 procent z ročně naspořené částky s maximálním limitem 4500 korun. To činí ze stavebního spoření bezkonkurenčně nejvýhodnější formu spoření, protože s úrokem a podporou vynáší majiteli smlouvy až 14 procent ročně.

"Z finančního hlediska by měl systém, vzhledem k nynější úrovni úrokových sazeb, zůstat i nadále natolik atraktivní, že by změny neměly vyvolat výraznější odchod těch klientů, co pouze spoří a nečerpají úvěry," uvedl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Pokud ministr navržené změny prosadí, výnosnost stavebního spoření klesne na zhruba šest procent ročně. To je však stále dvojnásobek toho, co nabízejí banky na srovnatelných termínovaných vkladech.

Záměr snížit plošně státní podporu spoření je určitým překvapením, protože dosud ministr Sobotka hovořil spíše o vyšším zvýhodnění klientů, kteří úspory s dotací použijí na výstavbu či pořízení bytu.

"Změnu podporujeme, protože systém je v současné době neudržitelný. V tuto chvíli je však pro nás nepřijatelné plošné snížení podpory bez zvýhodnění klientů, kteří investují do bydlení," řekl mluvčí ministra pro místní rozvoj Petr Dimun.

Spor mezi Sobotkou a ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem je zřejmě jen předzvěstí tvrdší bitvy na půdě parlamentu, který musí chystané změny zákona o stavebním spoření schválit. Návrh se nelíbí ani ODS. "Mělo by se více dbát na účelovost dotací. Jen plošné ořezání nepřinese státu tak významnou úsporu, aby se tím něco vyřešilo," říká poslanec Martin Kocourek.

Proti radikálním změnám zřejmě vystoupí stavební spořitelny, na jejichž podnikání by mohly mít zásadní dopad. "Tento návrh není přesně v souladu s tím, o čem se s ministerstvem jednalo," říká Pavel Pektor ze spořitelny Wüstenrot, který nepovažuje návrh za definitivní.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

ilustrační snímek

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Tři možnosti, jak s pomocí rodičů dosáhnout na hypotéku

ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je dnes pro řadu mladých lidí spíš jen sen. Ceny nemovitostí jsou vysoké a bez dostatečných...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Advantage Consulting, s.r.o.
TÝMOVÁ ASISTENT/KA Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz