Co byste měli určitě vědět o stavebním spoření

aktualizováno 
Výhodou stavebního spoření v porovnání s ostatními možnostmi uložení peněz je vysoký výnos nad 10 procent a minimální riziko. Nevýhodou je to, že prostředky jsou na účtu vázány minimálně pět let. Pokud by byly z účtu vybrány dříve, znamenalo by to ztrátu celé státní podpory. Pokud je čerpán úvěr ze stavebního spoření, minimální čekací doba jsou dva roky.

Jak se spoří

Účastník stavebního spoření ukládá na svůj účet pravidelné vklady. Spořit je možné měsíčně, ale i jednorázově, kdy se například celý vklad uloží na účet koncem roku. Ve druhém případě je však důležité seznámit se předem s obchodními podmínkami konkrétní spořitelny a zaplatit včas úhradu za uzavření smlouvy, jinak by mohla být smlouva vypovězena. Úhrada za uzavření smlouvy je obvykle ve výši 1 procenta z cílové částky, někde je možné získat slevu. Některé spořitelny ji poskytují například dětem a mladým lidem, nebo třeba za uzavření smlouvy přes vlastní internetové stránky. Dalším nákladem je úhrada za vedení účtu, její roční výše se v současnosti pohybuje mezi 180 až 240 korunami a spořitelna si ji strhne spolu s úhradou za uzavření smlouvy ihned z prvních částek, které klient vloží na účet.

Vklady jsou úročeny v současnosti 1 až 4 procenty a výnosy ze stavebního spoření nejsou fyzickým osobám zdaňovány, což je výhoda oproti ostatním finančním produktům.

Co je cílová částka a jak ji dobře zvolit 

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Každá smlouva musí být uzavřena na určitou cílovou částku, která by měla odpovídat součtu všech vkladů, úroků, státních podpor a výše úvěru, bude-li čerpán. Cílová částka nesmí být přespořena. Pokud by k tomu došlo, musela by být dodatečně zvýšena. Je dobré zeptat se předem v konkrétní spořitelně, zda to bude ochotna provést, nebo ne.

Jak si tedy správně zvolit cílovou částku? Pokud víme předem, že úvěr opravdu potřebovat nebudeme, bude stačit taková cílová částka, do které se vejdou vklady, státní podpory a úroky z nich. V případě zájmu o úvěr je třeba zvýšit cílovou částku o jeho předpokládaný objem.

Od výše cílové částky se odvíjí kromě úhrady za uzavření smlouvy také výše měsíčních vkladů, výše měsíčních splátek úvěru, minimální akontace úvěru, závisí na ní také to, jak rychle bude narůstat hodnotící číslo při určité dané výši vkladů.

Státní podpora

Jedním z nejdůležitějších pojmů, které se stavebního spoření týkají, je státní podpora. Je účastníkům poskytována ze státního rozpočtu a náleží pouze fyzickým osobám, přestože smlouvu si mohou uzavřít i právnické osoby.

Její výše, která je účastníkovi spoření připisována na účet, činí 25 procent z naspořené sumy, kterou má na účtu k 31. 12. každého roku. Nezáleží na tom, jak dlouho úspory na účtu leží, podpora bude přiznána i v případě, že vklad byl uložen až koncem prosince. Maximální výše státní podpory je 4500 korun a dosáhne na ni každý, kdo ročně vloží na účet 18 000 korun. Pokud se objeví na účtu více peněz, převede je spořitelna do následujícího kalendářního roku a může se z nich nárokovat příští státní podpora.

Podmínkou pro výplatu státní podpory je, že s úsporami nebylo nakládáno po dobu pěti let. Pokud by se tak stalo, zálohy státní podpory by musela spořitelna vrátit zpět ministerstvu. Dalším omezením je to, že každý může nárokovat státní podporu pouze z jedné smlouvy. Ostatní smlouvy, které mu běží současně, musí být uzavřeny bez nároku na státní podporu. Zde jen připomeneme, že smluv si může každý uzavřít, kolik chce a účastníkem spoření může být i kojenec.

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz