Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je lepší družstevní, nebo osobní vlastnictví?

Rozhodování mezi družstevním a osobním vlastnictvím nebývá v případě koupě bytu tím prvním, podle čeho zájemce o bydlení vybírá. Přesto jde o velmi důležitou volbu – každá z těchto forem vlastnictví přináší určitá pro a proti a může ovlivnit spokojenost s bydlením na dlouhou dobu dopředu.

Pokud chcete vyřešit svou bytovou situaci, nezajímá vás většinou forma vlastnictví, ale především rychlost a náklady potřebné na dosažení tohoto cíle. Konkrétní výhody a nevýhody bydlení v družstevním či osobním vlastnictví bývají proto až druhořadé. Dříve či později ovšem přijde situace, kdy může špatná volba mezi těmito dvěma variantami přinést nemalé problémy. Zohlednit musíme rozdílné možnosti v oblasti financování koupě bytu, v oblasti nakládání s bytem a starání se o byt, v oblasti povinností a výše vedlejších nákladů při případném prodeji apod.

 

Snad nejpodstatnější rozdíl spočívá ve formě vlastnictví. U bytu v osobním vlastnictví se stáváte vlastníkem bytové jednotky a podílovým spoluvlastníkem společných částí domu. Jako vlastník jste zapsán v katastru nemovitostí na listu vlastnictví. V případě družstevního bytu nevlastníte byt jako takový, ale získáváte podíl v družstvu. Byt vlastní samotné družstvo.

 

Pokud si z nabídky na trhu vyberete byt, začnete uvažovat o tom, jak jeho nákup profinancovat. Forma vlastnictví nehraje roli pro ty z nás, kteří mají na koupi bytu naspořené dostatečné prostředky. Stěžejní roli ovšem přebírá ve chvíli, kdy si chceme na byt půjčit. Na koupi družstevního bytu, respektive družstevního podílu, totiž nelze použít hypoteční úvěr (kupujete podíl, nikoli nemovitost, a nesplňujete tak požadavky kladené na hypoteční úvěry zákonem). Zbývá tak možnost použít úvěr a meziúvěr ze stavebního spoření, případně i některé účelové spotřebitelské úvěry na financování nemovitostí.

 

I když se vzdáte hypotečního úvěru, který představuje ve většině případů ten nejvýhodnější způsob profinancování nákupu, nemáte zdaleka vyhráno. Při částkách přesahujících sto tisíc korun se často setkáme u spotřebitelských úvěrů s požadavkem na zajištění daného úvěru nemovitostí (u úvěrů ze stavebního spoření činí tato hranice přibližně 300 tisíc korun). Při použití na koupi družstevního bytu tedy budete muset najít ještě jinou nemovitost, ke které může být sepsána zástavní smlouva.

 

Jaké výhody a nevýhody skýtají byty v osobním a družstevním vlastnictví?

Družstevní vlastnictví Osobní vlastnictví
+ přibližně o deset procent nižší pořizovací ceny + širší možnosti financování
+ neplatí se daň z převodu nemovitostí + lze bez povolení pronajímat
+ převod bytu je administrativně méně náročný + lze použít jako ručení, byt je v katastru nemovitostí zapsán na listu vlastnictví
- nevlastníte byt, ale podíl v družstvu - nutnost platit daň z převodu nemovitostí
- byt nelze koupit na hypotéku - vyšší ceny bytů, více starostí s prodejem
Hypotéku můžete použít na pořízení družstevního bytu pouze v jednom případě. Pokud se rozhodne družstvo postavit nový dům, může si vzít na stavbu hypotéku jako právnická osoba a splátky úvěru promítnout zprostředkovaně do nájemného svým družstevníkům. Výhodou v takovém případě je jednoduchost pro zájemce o bydlení – o vše se zde postará družstvo a družstevník nemusí procházet složitou procedurou v bance (zkoumání bonity, shánění podkladů, potvrzení apod.). Nevýhodou je, že tento způsob financování bydlení je v drtivé většině případů nákladnější, než řešení jednotlivce s pomocí hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření.

 

V oblasti povinností kladených na vlastníka (nájemce) bytu jsou obě varianty do určité míry srovnatelné. I majitelé bytů v osobním vlastnictví se totiž nevyhnou přispívání do fondu oprav a stejně jako v případě družstva se budou muset se svými sousedy v domě v rámci možností vždy nějak domluvit. V obou případech musí také bedlivě kontrolovat hospodaření družstva či společenství vlastníků. Poněkud zjednodušený život mohou mít družstevníci v případě, kdy se odhodlají k rekonstrukci či stavebním úpravám v bytě. V některých družstvech za ně totiž vyřídí potřebné formality na stavebním úřadě a zajistí stavební povolení. Konkrétní práva a povinnosti jsou pak vždy uvedeny ve stanovách daného subjektu.

 

Výrazné rozdíly nalezneme v možnosti byt pronajímat. Zatímco u bytu v osobním vlastnictví nenarazíte na významnější problém, u družstevního bytu musíte získat ve většině případů minimálně souhlas družstva (tedy pokud nechce riskovat a pronajímat byt načerno).

 

V neposlední řadě existuje u daných forem vlastnictví bytu i rozdílná možnost byt

Jaká banka nabízí nejlepší podmínky hypotečního úvěru? Vše o hypotékách hledejte ve speciální sekci.

prodat. V tomto případě je vše jednodušší u družstevního vlastnictví, protože zde nemusíte nechávat zpracovat ani odhad ceny bytu, ani nemusíte jednat s katastrálním úřadem. Na převod družstevního podílu existuje ve většině družstev speciální formulář a vše lze provést velmi rychle.

 

Prodej bytu podléhá v obou případech také určitým daňovým povinnostem. V případě prodeje nemovitosti v osobním vlastnictví jsou od daně osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu či bytu, včetně podílu na společných částech domu, pokud zde měl prodávající bydliště alespoň po dobu dvou let před datem prodeje. Pokud v daném bytě nebydlel, je rozhodující období pěti let – po této době jsou příjmy z prodeje rovněž osvobozeny od daně z příjmu. Pětileté období je rozhodující rovněž u družstevních bytů.

 

Důležitý rozdíl v daňových povinnostech spočívá v tom, že u bytů v osobním vlastnictví je prodávající povinen uhradit rovněž pětiprocentní daň z převodu nemovitostí. Náklady na tuto daň pak promítají prodávající spolu s dalšími náklady na vyhotovení odhadu ceny bytu a na zpracování smluvní dokumentace do prodejní ceny. Ty jsou v současné době u bytů v osobním vlastnictví o přibližně deset procent vyšší, než u bytů družstevních.

 

Jaký byt byste volili vy? Je lepší bydlet v osobním vlastnictví, nebo máte rádi pohodlí a zvolili byste raději byt družstevní? Jaké zkušenosti máte s bytovými družstvy?

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...