Program Top bydlení od ČS řádně rozčeří hladinu hypotečního rybníku

  0:15aktualizováno  0:15
Dlouhou dobu byli zájemci o levné hypotéky ze strany ČS ponecháváni v informačním vakuu. Na povrch vyplouvaly pouze kusé informace o programu levných hypoték. Nyní však ČS poodhalila roušku programu TOP BYDLENÍ definitivně a dle jeho obsahu je pravděpodob
Dlouhou dobu byli zájemci o levné hypotéky ze strany ČS ponecháváni v informačním vakuu. Na povrch vyplouvaly pouze kusé informace o programu levných hypoték. Nyní však ČS poodhalila roušku programu TOP BYDLENÍ definitivně a dle jeho obsahu je pravděpodobné, že pořádně zamíchá českým hypotečním trhem.

Zásady programu TOP BYDLENÍ České spořitelny
Do tohoto programu mohou vstoupit fyzické osoby-občané, kteří si zažádají o hypotéku určenou k financování vlastního bydlení a zároveň doba splatnosti hypotéky nepřekročí 20 let. ČS nebude poskytovat dotace pouze na nové nemovitosti, nýbrž i na již existující byty či rodinné domy. Z programu nebudou vyloučeni ani žadatelé, kteří budou čerpat na část hypotéky státní podporu.

Dotace České spořitelny činí tři procentní body
Princip programu spočívá v dotování úrokové sazby (jde v podstatě o její snížení o tři procentní body) části hypotéky. Pro přehlednost je lepší si rozčlenit princip poskytování dotace na hypotéky splňující poskytnutí státního příspěvku a na hypoteční úvěry, které neodpovídají kritériím vládního nařízení 244/1995 upravujícím poskytování státního příspěvku.

V případě, že nemovitost financovaná hypotékou nesplňuje kritéria pro poskytnutí státního příspěvku (jedná se obecně starší nemovitosti), tak Česká spořitelna sníží úrokovou sazbu o tři procentní body. Ale pozor! To se nebude týkat celé hodnoty hypotéky, avšak pouze její poloviny. Kupříkladu vezme-li si někdo hypotéku ve výši jednoho miliónu, tak polovina bude úročena tržní úrokovou sazbou stanovenou Českou spořitelnou a druhá bude úročena sazbou o tři procentní body nižší.

V případě, že hypotéka splňuje podmínky pro přidělení státní podpory, bude ze strany ČS snížena úroková sazba o tři procentní body pouze u státem nepodporované části. Opět platí pravidlo, že maximální dotovaná část ze strany ČS nesmí přesáhnout polovinu z celkové hodnoty hypotéky.

Nejlepší obrázek o fungování projektu TOP BYDLENÍ lze demonstrovat na následujícím příkladu:
Zadání:
Hypotéka ve výši jeden milión určená k nákupu staršího bytu (žadatel nemá nárok na státní podporu). Úroková sazba činí 7,5 procenta a doba splatnosti je 20 let. Úvěr je splácen prostřednictvím měsíčních anuitních splátek.

Srovnání klasické a dotované hypotéky v rámci TOP BYDLENÍ

 Klasická hypotékaDotovaná hypotéka
Měsíční anuita8 060 Kč7 193 Kč
Celkem za 20 let1 934 400 Kč1 726 320 Kč

Vysvětlivky:
Následující srovnání umožňuje porovnat rozdíly mezi běžnou hypotékou a hypotečním úvěrem zařazeným do programu TOP BYDLENÍ. Běžnou hypotékou v tomto konkrétním příkladu máme na mysli úvěr, jehož celá výše je úročena uváděnou úrokovou sazbou 7,5 procenta. V případě dotované hypotéky je její polovina úročena úrokovou sazbou 7,5 procenta, zatímco zbytek (opět 500 tisíc) je úročen sazbou o tři procentní body nižší (tedy 4,5 procenta).

Z uvedeného srovnání vyplývá, že měsíčně by klient splácel při vstupu do programu TOP BYDLENÍ o 867 korun méně a za celou dobu splatnosti by na úrocích zaplatil o 208 080 korun méně. Jde tedy o velmi výrazné zlevnění hypotéky a zároveň její zpřístupnění i méně bonitním klientům. Celý příklad je založen na předpokladu, že na konci každého období fixace bude klientovi přidělena stejná úroková sazba a zároveň podmínky programu TOP BYDLENÍ se během celého období splatnosti úvěru nezmění. Otázkou tedy je, zda Česká spořitelna bude garantovat neměnné podmínky programu po celou dobu splatnosti hypotéky nebo pouze do konce prvního období fixace.

A co říkáte programu dotovaných hypoték České spořitelny vy? Využijete tohoto programu? Těšíme se na vaše reakce.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz