Profil produktu: Hypotéka od Raiffeisen má nižší poplatky, avšak není příliš pružná

  0:01aktualizováno  0:01
V dnešním profilu produktu se podrobněji věnujeme hypotečnímu úvěru od Raiffeisenbank. V porovnání s konkurencí nenabízí hypotéka od Raiffeisenbank možnosti výběru délky fixace či formy splácení, avšak na druhé straně si účtuje nižší poplatky
V dnešním profilu produktu se podrobněji věnujeme hypotečnímu úvěru od Raiffeisenbank. V porovnání s konkurencí nenabízí hypotéka od Raiffeisenbank žádné možnosti v oblasti výběru délky fixace či formy splácení, avšak na druhé straně si v průměru účtuje v porovnání s konkurencí nižší poplatky.

Hypoteční úvěr od Raiffeisenbank je určen pro financování nemovitostí v následujících situacích.

  • koupě nemovitosti
  • výstavba, dostavba, rekonstrukce či opravy nemovitosti
  • vypořádání majetkových poměrů souvisejících s nemovitostí
  • vypořádání společného jmění manželů
  • refinancování úvěrů a půjček použitých na pořízení nemovitostí

Základní parametry hypotéky od Raiffeisenbank

Minimální výše úvěru250 000 Kč
Maximální výše úvěru10 000 000 Kč
Minimální doba splatnosti5 let
Maximální doba splatnosti20 let
Minimální úroková sazba7,3 % p.a.
Doba fixace úrokové sazby5 let
Forma spláceníanuitní

Podobně jako u všech hypotečních úvěrů musí být výše uvedený produkt zajištěný zástavním právem k nemovitosti (pořizované či jiné), jejíž hodnota činí přinejmenším 143 procent výše úvěru. Samozřejmostí je možnost čerpání státního příspěvku k hypotečnímu úvěru v případě, že žadatel splňuje nárok na jeho přidělení. Žadatel o hypotéku musí být po celou dobu splácení hypotéky v produktivním věku. Raiffeisenbank nabízí žadatelům o hypotéku možnost postupného čerpání, během kterého klient hradí pouze úroky z již čerpané částky.

Po ukončení čerpání klient začne hypoteční úvěr splácet formou anuitních splátek. To je v případě hypotéky od Raiffeisenbank jedinou možnou formou splácení. V tomto ohledu tedy nenabízí pro žadatele jinou volbu. Není tedy možné ji splácet prostřednictvím degresívního či naopak progresívního způsobu splácení jako to je kupříkladu u Bank Austria Creditanstalt. Anuitní způsob je sice nejobvyklejší formou splácení, avšak v některých případech je pro klienta zejména s ohledem na daňový aspekt jiný průběh splátkového kalendáře.

Co se týče délky období fixace, tak hypotéka u Raiffeisenbank může být fixována pouze na 5 let. Některé konkurenční produkty mohou být fixovány na jeden či dokonce 10 let. Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že pětileté fixační období je nejobvyklejší a zároveň rozhodující pro zachování výše státního příspěvku.

Velmi důležitou otázkou kladenou ze strany zájemců o hypoteční úvěry je výše poplatku za zpracování úvěru. Předběžné posouzení hypotéky u Raiffeisenbank přijde klienta na 2 000 Kč, které jsou v případě poskytnutí úvěru odečteny od poplatku za zpracování úvěru. V případě, že nakonec nedojde k uzavření smlouvy tento poplatek banka nevrací. Poplatek za vlastní zpracování činí 0,6 procenta z výše úvěru, minimálně 5 000 Kč. Tuto hodnotu lze nejlépe porovnat v následující tabulce.

Výše poplatku za posouzení a následné poskytnutí hypotéky ve výši jednoho miliónu

RaiffeisenKBČSHypover.ČMHB
6 000 Kč8 000 Kč5 000 Kč10 000 Kč6 000 Kč
ŽBBA-CAGEČSOBPrůměr
9 000 Kč20 000 Kč*7 000 Kč5 000 Kč7 600 Kč

Vysvětlivky:
*...u hypotéky Majordomus od Bank Austria Creditanstalt je v poplatku za zpracování zahrnut také poplatek za odhad nemovitosti.
Poznámka:
U některých hypotečních bank jsou odlišné poplatky za zpracování žádosti v případě koupě nemovitosti a výstavby. Do výše uvedené tabulky jsme zahrnuli výši poplatků v případě koupě nemovitosti.
Z uvedených hodnot vyplývá, že poskytnutí hypotéky od Raiffeisenbank je v porovnání s konkurencí méně nákladné. Na druhé straně však není její produkt v určitých ohledech tak pružný.

Jaké máte zkušenosti s hypotečním úvěrem od Raiffeisenbank vy? Jaká je její nabídka v porovnání s konkurencí? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Kurzy.cz Shrnutí: Komentář Elon Muska na téma Bitcoin a krypto Jihokorejský fond může investovat do blockchain technolog...

Najdete na iDNES.cz