Letargie správkyně konkurzní podstaty PI

  13:00aktualizováno  13:00
Dle APPI by správkyně konk. podstaty mohla postupovat trochu razantněji. Nadějí pro klienty je reálná možnost vymáhání margin závazků od některých klientů PI. Rozjíždí se také OI asociace.

Zástupci Asociace poškozených věřitelů Private Investors (APPI) nejsou zrovna spokojeni se stupněm aktivity správkyně konkurzní podstaty Boženou Konvalinkovou. Na účtech PI v USA se podle informací APPI zajistilo asi 80 mil. Kč (v současných cenách již jen 60 mil. Kč), ke kterým se přednostně snaží dostat určití klienti PI, což by bylo pochopitelně nepříjemné pro ostatní klienty, bude-li tato aktivita úspěšná. Je také s podivem, že správkyně ještě nepřevedla zajištěný majetek (v cenných papírech) na hotovost. Pro některé klienty (převážně OI) naopak může být požehnáním názor paní Konvalinkové, podpořený Komisí pro cenné papíry (KCP) a APPI, že se budou vymáhat tzv. marginy klientů, tj. jejich nákupy na dluh v případě, že nebyly kryty jejich majetkem. Nákup na dluh představuje závazek vůči firmě a podle zákona o konkurzu a vyrovnání jsou všechny závazky vůči zkrachovalé firmě okamžitě splatné. Převyšoval-li takovýto dluh majetek klienta u firmy, měl by ho firmě doplatit. To by bylo jistě velmi nepříjemné pro některé VIP klienty, kteří obchodovali na 100% margin.

Podle některých názorů by také správkyně konkurzní podstaty mohla razantněji postupovat při ohodnocování a získávání majetku dceřiných společností PI, tj. Online Investor a Peníze, a.s. provozující server peníze.cz. K jistému vývoji došlo zatím jen u Online Investora, o který má pravděpodobně vážný zájem eBanka. Jak jsme psali v našem komentáři, potenciální výnos pro PI by mohl být 10 až 15 mil. Kč.

Vedle APPI se snaží vyvíjet svou činnost i Online Investor Asociace, jejíž ustavující valná hromada proběhne 21. srpna 2001. (Konkrétní informace o ustavující valné hromadě najdete zde, stanovy Asociace najdete zde a její prohlášení zde). Bez hmatatelných výsledků je zatím Fond Akro Svět, s jehož podílovými listy se dále neobchoduje.

Garanční fond je zatím bez prostředků. Zákonné příspěvky obchodníků s cennými papíry se budou pohybovat řádově v milionech Kč a stát je povinen poskytnout návratnou půjčku maximálně jen do poloviny potřebných zdrojů. Zbylé peníze bude muset tedy fond získat ve formě úvěru od komerčních bank, které bez státní záruky téměř jistě fondu nepůjčí. Obchodníkům pak zbudou oči pro pláč, nezalepí-li tuto díru nenávratně stát a budou-li muset tento deficit hradit postupně ze svého.
Díky nedostatku prostředků lze tedy očekávat, že pro uspokojení klientů PI využije fond maximální možné časové lhůty 10-ti měsíců, která začala běžet dne 4.7. 2001, kdy fond obdržel oznámení KCP o neschopnosti PI plnit své závazky vůči klientům.

Více informací o kauze Private Investors najdete zde.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR HER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz