Letargie správkyně konkurzní podstaty PI

  13:00aktualizováno  13:00
Dle APPI by správkyně konk. podstaty mohla postupovat trochu razantněji. Nadějí pro klienty je reálná možnost vymáhání margin závazků od některých klientů PI. Rozjíždí se také OI asociace.

Zástupci Asociace poškozených věřitelů Private Investors (APPI) nejsou zrovna spokojeni se stupněm aktivity správkyně konkurzní podstaty Boženou Konvalinkovou. Na účtech PI v USA se podle informací APPI zajistilo asi 80 mil. Kč (v současných cenách již jen 60 mil. Kč), ke kterým se přednostně snaží dostat určití klienti PI, což by bylo pochopitelně nepříjemné pro ostatní klienty, bude-li tato aktivita úspěšná. Je také s podivem, že správkyně ještě nepřevedla zajištěný majetek (v cenných papírech) na hotovost. Pro některé klienty (převážně OI) naopak může být požehnáním názor paní Konvalinkové, podpořený Komisí pro cenné papíry (KCP) a APPI, že se budou vymáhat tzv. marginy klientů, tj. jejich nákupy na dluh v případě, že nebyly kryty jejich majetkem. Nákup na dluh představuje závazek vůči firmě a podle zákona o konkurzu a vyrovnání jsou všechny závazky vůči zkrachovalé firmě okamžitě splatné. Převyšoval-li takovýto dluh majetek klienta u firmy, měl by ho firmě doplatit. To by bylo jistě velmi nepříjemné pro některé VIP klienty, kteří obchodovali na 100% margin.

Podle některých názorů by také správkyně konkurzní podstaty mohla razantněji postupovat při ohodnocování a získávání majetku dceřiných společností PI, tj. Online Investor a Peníze, a.s. provozující server peníze.cz. K jistému vývoji došlo zatím jen u Online Investora, o který má pravděpodobně vážný zájem eBanka. Jak jsme psali v našem komentáři, potenciální výnos pro PI by mohl být 10 až 15 mil. Kč.

Vedle APPI se snaží vyvíjet svou činnost i Online Investor Asociace, jejíž ustavující valná hromada proběhne 21. srpna 2001. (Konkrétní informace o ustavující valné hromadě najdete zde, stanovy Asociace najdete zde a její prohlášení zde). Bez hmatatelných výsledků je zatím Fond Akro Svět, s jehož podílovými listy se dále neobchoduje.

Garanční fond je zatím bez prostředků. Zákonné příspěvky obchodníků s cennými papíry se budou pohybovat řádově v milionech Kč a stát je povinen poskytnout návratnou půjčku maximálně jen do poloviny potřebných zdrojů. Zbylé peníze bude muset tedy fond získat ve formě úvěru od komerčních bank, které bez státní záruky téměř jistě fondu nepůjčí. Obchodníkům pak zbudou oči pro pláč, nezalepí-li tuto díru nenávratně stát a budou-li muset tento deficit hradit postupně ze svého.
Díky nedostatku prostředků lze tedy očekávat, že pro uspokojení klientů PI využije fond maximální možné časové lhůty 10-ti měsíců, která začala běžet dne 4.7. 2001, kdy fond obdržel oznámení KCP o neschopnosti PI plnit své závazky vůči klientům.

Více informací o kauze Private Investors najdete zde.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz