ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Notáři chystají novinku, peníze v jejich úschově budou ostře sledované

  • 6
Kdo kupuje nemovitost a pošle prodávajícímu peníze na jeho účet v momentě, kdy ještě neproběhl převod zápisem do katastru, značně riskuje. Proto lidé využívají úschovu peněz u advokátů, notářů, realitních kanceláří či v bance. Praxe však potvrzuje, že ne vždy proběhne transakce hladce. Notářská komora teď připravuje novinku.

Případy, kdy úschova peněz skončila zpronevěrou se soudní dohrou, nejsou časté, ale existují. Nejde přitom o malé částky, ale desítky miliony korun. Potvrzuje to i loňský případ zveřejněný Českou advokátní komorou. Škoda způsobená advokátkou se vyšplhala na téměř 50 milionů korun. K převodu nemovitostí sice došlo, ale peníze uložené v úschově u advokátky prodávající nedostali.

Pražskou advokátku stíhá policie za zpronevěru 50 milionů korun od klientů

Notářská komora ve spolupráci s UniCredit Bank teď chystá novinku, která změní pravidla pro úschovu peněz. Notář bude muset i nadále informovat komoru o každé úschově peněz. Výrazně ale vzroste kontrola nad každým pohybem svěřených financí. Peníze tak budou ostře sledované.

„Pokud na účtu, kam notář peníze na nákup nemovitosti uschoval, dojde k jakémukoliv pohybu, banka odešle automatickou notifikaci Centrálnímu informačnímu systému Notářské komory. Ta tak bude mít kontrolu, že jí notář řádně nahlásil každou úschovu peněz a pohyb na účtu,“ přibližuje novinku Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Do budoucna se navíc počítá i s tím, že účastníci úschovy budou moci sledovat v reálném čase, zda platba již odešla prodávajícímu, ale například i to, zda k uschované částce byly připsány úroky. „Při vysokých kupních cenách nemovitostí a faktu, že přepis vlastnického práva v katastru a s tím spojená práce notáře trvají i více než měsíc, se může jednat o sumy v řádu desítek tisíc korun,“ poznamenává Neubauer.

Novinka se chystá ve spolupráci s UCB

Na vývoji kontrolního systému chystané novinky spolupracuje Notářská komora s UniCredit Bank. Obě instituce budou údaje o transakcích vzájemně ověřovat, potvrzovat a mít nad financemi vzájemnou kontrolu. Pokud klient svěří notáři peníze do úschovy, ten bude muset předat tuto informaci Notářské komoře včetně čísla účtu. Zároveň musí Notářské komoře předem poskytnout i čísla účtů, na které peníze odešle v případě realizované i nerealizované transakce.

Úschova peněz u notářů bude mít několik bezpečnostních prvků. „Banka ručí za vklad na účet notářské úschovy standardním pojištěním vkladů. Notář, který úschovu realizuje, se zavazuje k nakládání s prostředky podle smlouvy o notářské úschově a Notářská komora funguje jako orgán dozoru a prevence díky povinné evidenci účtů v centrálním informačním systému notářské komory. Pokud notář způsobí svým zaviněním škodu, odpovídá za ni a je pro tento případ povinně pojištěn,“ popisuje šéf Notářské komory.

Kupujete nemovitost? Rovnou prodávajícímu peníze neposílejte

Ke zdražení služby nedojde

Zavedení nových kontrolních prvků nepovede podle vyjádření šéfa Notářské komory ke zdražení služby. Tarifní cena za úschovu peněz je stanovena procentní sazbou od 1,2 do 0,1 % v závislosti na uložené částce a nic se na ní nezmění. Pokud notář přijme do úschovy například částku 100 000 korun, pak je odměna stanovena na 1 200 korun. Za úschovu peněz ve výši jeden milion korun činí odměna 5 600 korun a například z částky 10 milionů, které si klient uschová u notáře je odměna stanovena na 23 600 korun. V případě, že je notář plátcem DPH připočítá se ještě sazba daně ve výši 21 %.

Vedení komory chce některé dílčí prvky této novinky zavádět ještě v tomto roce. Spolupráci plánuje rozšířit i mezi další bankovní instituce, aby veřejnost měla možnost vyšší ochrany uschovaných peněz napříč peněžním trhem. Lidé by také mohli mít právo kdykoli zkontrolovat, zda jsou jejich peníze stále na účtu a že s nimi nikdo nenakládá bez jejich vědomí mimo rámec dohodnutých podmínek.

„Chceme, aby si klient do budoucna mohl nastavit nejen upozornění na pohyby na účtu, ale také každodenní informaci o skutečném zůstatku. Tedy že peníze jsou stále v pořádku tam, kde mají být,“ uzavírá Neubauer.