Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky škodlivému, nežádoucímu nebo dokonce trestnému jednání. Nyní se zdá, že ke kombinaci několika klíčových povahových rysů, vedoucích k tomuto jednání, dospěli. Spojení těchto vlastností označili jako tzv. temnou osobnost. Jak takovou osobnost rozpoznat, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na prvý pohled mohou lidé, kteří spadají do této kategorie, svým chováním klamat. Bývají většinou extrovertní a dokážou působit společensky. Jejich skutečné a zpravidla i vrozené povahové rysy jsou však jiné: jejich společným jmenovatelem je, že jednají, ať již přímo či nepřímo a vědomě nebo nevědomě, protispolečensky, a svému okolí škodí. Zpravidla proto, že jsou výrazně sebestřední, ale i zákeřní, zlomyslní a agresivní. Často se navíc projevují i ne zcela odůvodněnými proměnami chování.

Práci v dobrém týmu najdete na jobDNES.cz

Setkat se s nimi můžeme v běžných, pracovních i obchodních vztazích, a většinou je dříve či později poznáme podle toho, že jim schází jakékoli zábrany. Běžně porušují zavedené etické normy a často se nezastaví ani před nejrůznějšími formami delikvence. Někdy však může jejich rozpoznání chvíli trvat.

Lidé tohoto typu existovali vždy. Některá období, situace i profese jim však mohou dávat větší prostor a někdy i nabízet nové formy „uplatnění“. V současné době se mohou projevovat například tím, že záměrně porušují preventivní opatření, uložená v souvislosti s epidemií koronaviru. Najdeme je například i mezi tzv. internetovými trolly, občas však i mezi osobami veřejně činnými.

Temná čtveřice

Které vlastnosti jsou pro „temné osobnosti“ určující? Tedy které tvoří specifický „mix“ stojící u zrodu jejich osobnostní poruchy? Odpověď na tuto otázku je prakticky velmi důležitá: pokud znáte jejich hlavní rysy, budete schopni je rychleji a snadněji rozpoznat.

Většina výzkumů v posledním desetiletí dospěla k závěru, že protispolečenskou „temnou osobnost“ utváří čtyři hlavní povahové rysy. Vžilo se pro ně označení „temná čtveřice“ a tvoří je narcismus, machiavelismus, psychopatie a tzv. každodenní sadismus.

Tyto vlastnosti, částečně vzájemně propojené, se pochopitelně mohou vyskytovat –⁠ a v různé míře vyskytují –⁠ u řady lidí. Pokud však nejsou příliš intenzívní, nemusí přes svou nepříjemnost vytvářet vážný problém. Ten vzniká, jsou-li přítomny, a v poměrně vysoké míře, všechny. V tom případě totiž vytvářejí nebezpečný, někdy doslova „smrtící“ koktejl.

Co je pro tyto vlastnosti charakteristické?

Projevy temných vlastností

Narcismus je z těchto vlastností nejznámější, a většinou i nejčastější. Je typický pro ty, kdo jsou posedlí sami sebou. Cítí se velmi jedinečné, důležité a svými schopnostmi nadřazené. Vyžadují pozornost a obdiv, a pokud se jim jich nedostává, jsou k jejich získání schopni zajít poměrně daleko.

I narcismus se však může projevovat v různých podobách. Někteří narcisté se snaží za každou cenu dominovat, jiní, kterým se to nedaří, mohou být spíše defenzivní, přecitlivělí a zákeřní.

Machiavelismus se projevuje jednáním po vzoru italského renesančního autora, diplomata a filosofa Niccola Machiavelliho, zabývajícím se cestami k získání a udržení moci. Jeho projevem je sklon cynicky a mnohdy i záludně manipulovat ostatními. Svou snahu o získání vlivu a moci mohou přitom občas, alespoň zpočátku, skrývat. Bez jakýchkoli skrupulí se uchylují ke klamu, manipulaci a zneužívání druhých, a při prosazování svých cílů pohrdají jakýmikoli hodnotami. Účel pro ně světí prostředky.

Pokud jim druzí při prosazování jejich zájmů pomohou, jednají s nimi beze stop jakékoli vděčnosti. Stejně tak netrpí ani žádnými výčitkami svědomí.

Pro psychopatické (či též sociopatické) rysy je charakteristická absence jakékoli empatie, tedy zájmu či pochopení pro pocity či potřeby druhých. Lidé s těmito rysy jednají bezohledně, bezcitně a sobecky, a mnohdy i impulzívně. Občas mívají i sklon k násilnostem.

Jsou-li inteligentní a jejich bezohlednost není na prvý pohled zřejmá, mohou být někdy zaměňovány za osoby s manažerskými nebo dokonce vůdcovskými předpoklady, někdy i přesto, že je provází i sklon k hamižnosti. Skutečná podstata jejich chování, projevující se sníženou společenskou odpovědností, však zpravidla vyjde po určité době najevo. Tedy aspoň tehdy, pokud se jejich okolí otevřenému pohledu na ně nebrání.

Čtvrtý z prvků temné čtveřice bývá označován jako tzv. „každodenní sadismus“. Projevuje se radostí či potěšením z možnosti škodit či ubližovat druhým, i zálibou takové situace vyhledávat. Barvitě člověka těchto vlastností popsal Jan Neruda v povídce Figurky, kde se jedna z postav baví dlouhodobě tím, že na ostatní škodolibě posílá nactiutrhačné dopisy.

Jak temným osobám přistupovat?

Způsobem, jak s temnými osobami jednat, je proniknout do jejich motivace, nepodlehnout jejich vlivu, pochopit situace, které jejich jednání spouští a snažit se je nijak nepodporovat. Když nemůžete jejich působení zabránit, je třeba si je držet co nejdále od těla.

Jan Urban (1953)

 • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
 • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
 • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Organizaci, v níž působí, nic dobrého nepřinášejí, a zpravidla je ani příliš nezajímá: zajímají je jen jejich osobní cíle. Jejich bezohlednost, sobectví, sklon klamat, porušovat pravidla, manipulovat ostatními nebo jim dokonce ubližovat ničí vztahy mezi lidmi a jejich vedoucím většinou nezbývá, než problémy, které vyvolávají, trvale řešit. Například tím, že rozsuzují spory, které vytvářejí.

Jestliže chcete, aby na vaše pracoviště nepronikli, je třeba v přijímacím rozhovoru volit otázky, jež k podstatě jejich vlastností cíleně míří. Nejsou nijak složité a odpovědi na ně jsou v zásadě jen „ano“ nebo „ne“. Pro přesnější zjištění jejich sklonů je však můžeme požádat, aby „sílu“ svého postoje k určité otázce vyjádřili číselně, například od jedné do pěti.

Tyto otázky byste měli klást především tehdy, když máte vůči protějšku určité podezření. Neměli byste je využívat ve snaze u něj tyto projevy „najít“ za každou cenu.

Čtyřikrát sedm otázek

Jako příklad uvádím ke každé ze čtyř temných vlastností sedm otázek. Mají povahu určitých konstatování a lidé s těmito vlastnostmi se s nimi ztotožňují.

Narcismus:

 1. Rád stojím v popředí.
 2. Mám určité výjimečné vlastnosti, které ostatní nemají.
 3. Vím, že jsem schopný, a názory druhých mě o tom utvrzují.
 4. V budoucnu ve své oblasti určitě výrazně vyniknu.
 5. Mám jedinečný talent přesvědčovat ostatní.
 6. Skupina osob se beze mne většinou nedokáže prosadit.
 7. Lidé mě vnímají jako přirozeného vůdce.

Machiavelismus:

 1. K dosažení svých cílů rád vytvářím podrobné plány.
 2. Své skutečné záměry je většinou lepší skrýt.
 3. Když chci dosáhnout svého, není dobré na sebe příliš upozorňovat.
 4. Přímému střetu s lidmi, je třeba se vyhnout, protože nám mohou být v budoucnu užiteční.
 5. Významné lidi je třeba si za každou cenu získat na svou stranu.
 6. Nejúčinnější cestou k získání ostatních je snaha se jim vlichotit.
 7. Pokud je můj cíl důležitý, nezáleží na tom, jakou cestou ho prosazujeme.

Psychopatie:

 1. Riskantní situace mi nedělají žádný problém.
 2. Mám sklon postupovat podle svého názoru, bez ohledu na názory ostatních.
 3. Každý člověk by se měl starat především sám o sebe.
 4. Za své činy nemívám žádné výčitky svědomí.
 5. Mám sklon nejprve rychle jednat a teprve poté o věci uvažovat podrobněji.
 6. Porušování pravidel, která vytvořili jiní, nevidím jako problém.
 7. Lidé, kteří se se mnou dostanou do konfliktu, toho vždy litují.

Každodenní sadismus:

 1. Baví mě sledovat fyzické zápasy mezi lidmi.
 2. Mám rád filmy či videohry, kde dochází k násilí.
 3. Je zábavné sledovat, když se lidem něco nepovede.
 4. Řada lidí si zaslouží trpět.
 5. Když mám příležitost, rád občas někomu něco provedu.
 6. Nevadí mi mluvit na sociálních médiích o lidech špatně.
 7. Vím, jak lidem, i jen slovně, ublížit.

To, že lidé s těmito skony budou na tyto či obdobné otázky odpovídat nepravdivě, se příliš bát nemusíte. Většina z nich se za své vlastnosti nestydí. Chápou je jako oprávněné či přirozené.

Autor:
 • Nejčtenější

OSVČ a paušální daň: kdo na této novince vydělá a komu se nevyplatí

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné. Předloha teď míří do Senátu....

Vyjednával s kmeny v Africe. Perličky z životopisů a 7 rad, co do CV nepatří

Na internetu najdete tisíce návodů, jak správně napsat životopis. My vám dnes poradíme, co už je v životopise navíc a...

Svádí nerovný boj s covidem. Aby udržela svou kavárnu, zastavila byt

Pandemie tvrdě dopadá na mnoho lidí, kteří pracují v oborech, v nichž je proticovidová opatření připravila o zákazníky....

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje

První vlna covidu v březnu a dubnu letošního roku přinesla významný propad cen na finančních trzích. Mnozí z investorů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech....

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

Není vám jedno, co bude s vaším majetkem? Závětí to ovlivníte

K sepsání závěti nepotřebujete notáře, musíte však dodržet předepsané náležitosti. Vypořádání svého majetku ale můžete...

Klid se koupit nedá. Je to schopnost, na které musíme pracovat

Premium Mnohým z nás přinesla pandemie do života řadu nejistot a obav, vyvolává v nás nervozitu a nepokoj. Klid se ale koupit...

Pandemie covidu začíná měnit finanční uvažování českých domácností

První vlna koronavirové pandemie prověřila české peněženky. Jen třetina lidí má finance pod kontrolou a je připravená...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...