Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

Pavla Freiwaldová
, pro iDNES.cz
Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní povinnosti zákon, u nesezdaných párů záleží pouze na vzájemné dohodě. Finanční neshody se nevyhýbají ani těm nejpevnějším vztahům. Každý druhý pár přiznává, že se občas o peníze hádá, i když tyto hádky jsou spíše výjimečné, říká průzkum.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Více než polovina lidí žijících s partnerem považuje veškeré příjmy za společné, 39 procent naopak část příjmů vnímá jako soukromé. Data vyplynula z průzkumu společnosti IPSOS pro Českou spořitelnu.

84 procent lidí žijících v páru zná výši příjmu svého partnera. Přesto pětina z nich přiznává, že svému protějšku někdy zatajili větší výdaj nebo mimořádný příjem. Každý desátý si dokonce vzal půjčku, o které jejich partner/ka nevěděl/a. Ženy si pro sebe nejčastěji nechávají útratu za oblečení, kosmetiku nebo doplňky, muži nesdílejí informace o nákupu elektroniky, autodoplňků či o investicích.

„Z průzkumu víme, že pro řadu lidí jsou peníze považovány za soukromé a citlivé téma, o kterém je jim nepříjemné se bavit. Na druhé straně téměř polovina dotázaných Čechů si uvědomuje, že pokud sdílí informace o svém finančním zdraví se svým bankovním poradcem, partnerem nebo někým blízkým z rodiny, rozšiřuje si znalosti a získává inspiraci, jak lépe hospodařit s financemi,“ říká Monika Hrubá, která má na starost strategii finančního zdraví v České spořitelně.

„My měli s manželem občas výměnu názorů ohledně nákupů. Tak jsem mu raději přestala říkat, co jsem koupila, ale stejně si všímal. Teď máme dohodu, že každý měsíc z toho, co zbývá z výplat po zaplacení nutností, si dáme něco stranou a společně vybereme, jak si udělat radost,“ poděluje se o svoji zkušenost Jana, respondentka průzkumu ČSOB, který se zabýval otázkou, jak jsou Češi spokojeni v souvislosti se společným hospodařením.

Výsledky jsou pozitivní. Pouze 10 deset účastníků průzkumu je s finančním nastavením ve svém vztahu vyloženě nespokojeno. Zajímavým zjištěním je, že spokojenost viditelně narůstá po svatbě.

Finance v manželství či v partnerství

V manželství platí, že všechny příjmy jsou součástí společného jmění manželů, pokud není mezi manžely dohodnuto či soudem určeno jinak.

„Každý z manželů má právo vědět, jaké věci si druhý kupuje, jaké má příjmy a za co utrácí peníze. Podobně jestliže se chystá vzít si půjčku, měl by vás požádat o souhlas,“ vysvětluje právnička bpv Braun Partners Jana Škeříková.

V rámci běžné správy domácnosti mají manželé právo hospodařit s penězi ze společného jmění. Nicméně to, co je považováno za běžnou správu, se může lišit v závislosti na každém konkrétním páru a finanční situaci.

Oba manželé mají podle občanského zákoníku povinnost přispívat na chod domácnosti, aby žili na stejné úrovni manželé i děti, podílet by se však měli podle své situace. „Pokud matka pečuje o děti na rodičovské dovolené, tedy přispívá méně, a otec vydělává, podle práva oba přispívají stejně. Jestliže by ale manžel žil mnohem nákladnějším stylem života než vy, můžete požádat o výživné pro vás podobně jako o výživné pro děti,“ dodává Škeříková.

Přispěl přítelkyni na byt. Ze společného bydlení sešlo, peníze ale nevrátila

U nesezdaného páru je dobré dát si pozor například u investice do společného bydlení. „V takovém případě každý z vás bude vlastnit svůj podíl a může prakticky kdykoli žádat, aby bylo společné vlastnictví zrušeno,“ upozorňuje Škeříková. Soud obvykle takové žalobě vyhoví a vám nezbude nic jiného než partnera vyplatit, či on vyplatí vás. Pokud ani jeden z vás nebude mít dost peněz na vyplacení druhého, soud zpravidla nařídí, aby se váš byt či dům prodal a vy dostanete jednu polovinu, popřípadě výši vašeho podílu podle podílu na vlastnictví. Částka z prodeje však může být nižší, než jaká je opravdová hodnota tohoto bytu či domu.

Mluvit o penězích bývá tabu. Jak se o nic bavit?

Finance jsou nezbytnou součástí vztahů. „Mluvit o nich ale často pro páry bývá ještě větší tabu než se otevřeně bavit o sexu. Zpravidla z obavy, že debata sklouzne do hádky,“ říká Eva Hlavsová, zakladatelka investiční platformy Fondee. Podle ní jsou to ale právě zanedbané finance, na kterých vztahy ztroskotají či které ústí k existenčním problémům. „O penězích je proto dobré se s partnerem začít bavit otevřeně, včas a zároveň nikdy není pozdě,“ doporučuje Hlavsová a přidává čtyři rady jak na to.

1. Veďte s partnerem o penězích otevřenou diskusi
Diskutujte o příjmech, výdajích, dluzích, finančních cílech, obavách a očekáváních. To pomáhá udržet oba partnery informované a zabraňuje nedorozuměním a konfliktům. Domluvte si pravidelnou schůzku, například jednou za měsíc, a proberte vše potřebné. Buďte transparentní i ohledně svých dluhů a pracujte na jejich splacení společně nebo individuálně. Upřímnost je v tomto klíčová. Dříve nebo později tyto věci obvykle vyplavou na povrch.

2. Naplánujte a sestavte si rozpočet
Společné finanční cíle patří mezi aspekty, které dokážou vztah utužit. Udělejte si tedy jasno, jaké to jsou. Může to být spoření na dovolenou, koupi domu, na důchod či pro děti. Partneři by si měli říci, co je pro ně osobně důležité.

Je v pořádku, že se představy stoprocentně nepřekrývají, ale je třeba hledat kompromisy. Pokud je jeden z vás utrácivý, zatímco druhý spořivý, nastavte si měsíční volno pro nákupy bez pocitu viny, ale za předpokladu dodržení rozpočtu. Snažte se dodržovat pravidlo 50:30:20, tedy polovina na nezbytné výdaje, 30 procent na zábavu a zbytnosti a 20 procent si odkládat.

3. Vytvořte si nouzový fond
Odkládejte si pravidelně na společnou hromádku peníze na nečekané výdaje, aby vás ani finanční krize nerozdělila. K dispozici se doporučuje mít vždy minimálně šest měsíčních výdajů. Kromě společné finanční rezervy si nicméně připravte i každý svou vlastní. Udržování finanční nezávislosti může být klíčové pro osobní pocit bezpečí a sebeúcty. To zahrnuje vlastní úspory nebo investice, které nejsou společné, ale slouží jako záchranná síť v případě osobních potřeb nebo neočekávaných událostí.

4.Tabu prolomte před založením rodiny
Je důležité si říci, jak budete řešit finanční povinnosti vůči dětem. Včasné plánování a dohoda ohledně výživného mohou předcházet budoucím sporům. Pokud je to možné, předem se na mateřskou a rodičovskou dovolenou připravte. V ideálním případě si zajistěte finanční polštář pro případ, že by rodina během ní nečekaně přišla o příjem. Domluvte se také na tom, jestli či kolik peněz bude partner partnerce během mateřské dorovnávat.

Věci, které si každý z vás koupí, obvykle patří tomu, kdo si je koupil, stejně jako peníze na bankovních účtech patří tomu, na koho je bankovní účet veden.

A opatrní buďte při investování do majetku partnera, jako je například rekonstrukce jím vlastněného bytu či domu. „O takové investici sepište dopředu písemně dohodu, abyste své peníze v případě rozchodu získali zpět,“ doporučuje právnička.

Disponent nebo společný účet

Na to, jestli mít společný nebo oddělený účet, není jednoznačná odpověď. Záleží na tom, co vám vyhovuje. Dobrým kompromisem může být společný účet pro společné výdaje a oddělené účty pro osobní výdaje.

„Klienti své účty často sdílejí se svými partnery a používají je třeba jako rodinné účty, ze kterých platí nákupy a různé další věci spojené s chodem domácnosti,“ potvrzuje zkušenosti z praxe Jana Karasová z Air bank. V takovém případě stačí k účtu přidat partnera jako disponenta.

„Majitel účtu může udělit disponentovi neomezenou dispozici nakládání s účtem nebo stanovit maximální limity, do kterých může disponent s prostředky na účtu nakládat,“ upřesňuje Kateřina Dudášová z ČSOB.

Právo disponenta můžete zřídit ke svému běžnému účtu u všech bank, společný účet, tedy účet, kdy jsou oba partneři rovnocennými majiteli, nabízejí jen dvě banky, mBank a Partners banka.

„Pro založení společného účtu platí stejné podmínky jako pro standardní mKonto s tím rozdílem, že smlouva musí být podepsána na pobočce a ke společnému kontu nemůže být poskytnuto povolené přečerpání,“ upřesňuje Kristýna Dolejšová z mBank. Zřízení a vedení společného účtu je zdarma, vztah mezi spolumajiteli není důležitý.

Prochází láska peněženkou? Názor psycholožky Radky Loja

Za mě a i podle mých klientek jednoznačně ano. Jak se říká, lepší plakat v mercedesu nežli v trabantu.

Peníze mohou symbolizovat bezpečí, moc nebo lásku. Problémy často vznikají, když se partneři neshodují na tom, jak tyto hodnoty v rámci jejich vztahu naplňovat. Dohadují se o peníze kvůli rozdílným finančním prioritám, odlišným výdajovým návykům a tlaku, který finanční starosti do vztahu přináší.

Láska sice může být nezávislá na finanční situaci, ale způsob, jakým partneři řeší finanční otázky, může vztah posílit nebo oslabit. Finanční neshody vyvolávají napětí, zatímco společné finanční cíle a transparentnost mohou naopak podporovat důvěru a sounáležitost

Z psychologického pohledu záleží správa financí ve vztahu nejen na penězích, ale zejména na komunikaci, důvěře a sdílení odpovědnosti. Otevřená komunikace o finančních záležitostech může pomoci předcházet stresu a konfliktům, neřešené finanční neshody mohou vést ve vztahu k hlubokým rozkolům. Klíčové je najít společně cestu, jak respektovat individuální potřeby a zároveň pracovat na společných cílech a snech.

„Spolumajitelé nemusí být manželé, nemusí nic prokazovat, jsou to dva lidé, kteří se spolu takto domluví, mohou to být například i bývalí manželé, kteří kvůli dětem řeší společné finance,“ potvrzuje podobné podmínky Tereza Píchalová, mluvčí Partners banky. Společný účet v rámci balíčku Pro dva je za 49 korun měsíčně.

„Každý z páru v něm má svůj běžný účet, k němu může mít i svůj spořicí účet plus pak mají společný účet včetně společného spořicího účtu. Oba majitelé účtu jsou si rovni, mají stejný přehled a každý vlastní svou platební kartu,“ popisuje Píchalová. Výhodou je i to, že jeden z páru nemůže druhého odstřihnout od peněz. S odvoláním jednoho ze spolumajitelů musí totiž písemně souhlasit oba.

Nejčtenější

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

Učili Čechy kupovat letenky online. Dnes máme jiné výzvy, říká šéf Letušky

Je jedním z nejzkušenějších manažerů v cestovním ruchu u nás. Dá se říct, že kdysi doslova s kolegy naučil Čechy kupovat letenky online. A svět létání ho naplňuje i po třiceti letech. „Jsem už sice v...

15. března 2025

Jazykové kurzy v cizině získávají na atraktivitě. A nemusí být ani drahé

Doplnit si znalosti (nejen) angličtiny, to je nejčastější důvod, proč Češi všech věkových kategorií vyhledávají stále více jazykové pobyty v zahraničí. Ty získané v rámci školní výuky nebo různých...

14. března 2025

Daně 2024: Příklady, jak vyplní formulář penzista, student či rodič

K důchodu si přivydělává řada penzistů, stejně tak si chce přilepšit část studentů nebo rodičů na rodičovské dovolené. Kdy musí podat daňové přiznání i oni? A kdy se tím naopak nebudou muset zabývat?...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Černá labuť přináší jeden z nejhorších dnů pro státní dluhopisy

Nikdo to nečekal, nikdo to nepředpokládal, a přece se stalo... V době, kdy ekonomika stagnuje, centrální banky včetně České národní banky svižně snižují základní sazby a inflace je na dohled...

13. března 2025

KOMENTÁŘ: Bydlení je drahé. Lze splatit hypotéku před důchodem?

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je obrovský finanční závazek. Stále větší část dlužníků volí dnes splatnost co nejdelší. Hypotéka by měla být podle doporučení ČNB splacena před odchodem do...

12. března 2025

Daně 2024: Jak správně zdanit příjmy, když pronajímáte nemovitost

Pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také třeba garáže si každoročně přivydělává hodně lidí. Výhodou pravidelného příjmu z nájmu je, že jde o pasivní příjem, ze kterého...

12. března 2025

Stále víc žen investuje. Nejčastěji konzervativně a do bydlení či vzdělání

Investování oslovuje už více než polovinu českých žen. Je jich nyní 56 procent a v porovnání s loňským rokem jich přibylo deset procent. Ženy ale nadále patří mezi konzervativní investory. A některé...

11. března 2025

Poradna: Utrpěl pracovní úraz, zaměstnavatel mu nevyplácí ušlý výdělek

Každoročně se na pracovištích zraní 35 tisíc zaměstnanců. Jsou však firmy, které pracovní úraz uznají, otálejí však s výplatou ušlého výdělku a tvrdí, že měsíční úhrada během pracovní neschopnosti...

11. března 2025

Úvěr pro podnikání i bez banky. Stačí zajištění vhodnou nemovitostí

Advertorial

Představte si, že vaše podnikání roste, ale banka vás zdržuje. Flexibilní financování zajištěné nemovitostmi je rychlým řešením, které vám pomůže realizovat vaše plány. Zjistěte, jak to funguje a jak...

10. března 2025

Pět dovedností, které jsou dnes klíčové pro budování kariéry. Šéf náborářů radí

Premium

Svět se mění závratnou rychlostí a stejně tak i nároky na to, co znamená být úspěšný. Měkké dovednosti, tzv. soft skills, už dávno nejsou jen bonus, ale nutnost, která rozhoduje o tom, zda budete v...

10. března 2025

Daně 2024: Velký přehled, co patří mezi „ostatní příjmy“ a co se nedaní

Vydělali jste si nějaké peníze navíc, získali je darem či prodejem a nevíte, zda a jak je zdanit? Záleží na tom, kolik jich je a jak jste je získali. Nejčastěji se daňoví poplatníci potýkají s pojmem...

9. března 2025

Co o nás ví registry dlužníků a který je ten pravý?

Potřebujete potvrzení o bezdlužnosti nebo se jen chcete zorientovat ve svých finančních závazcích? Není nic jednoduššího než nahlédnout do registru dlužníků. Jenže který je ten pravý a spolehlivý?

8. března 2025