Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tipy, jak na rekonstrukci bydlení, abyste zbytečně netratili peníze

Stále víc Čechů se pouští do rekonstrukce svého bydlení. Letos to podle průzkumu plánuje 41 % lidí. Někdo svépomocí, další s odborníky. Jak rekonstrukci financovat a na co myslet, abyste i v době vysoké inflace ušetřili? Jak sehnat dobrého řemeslníka? A co si ohlídat, abyste netratili?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce, ať už částečná nebo kompletní, vyžaduje čas, plánování a samozřejmě peníze. Pokud jde o finance, Češi podle letošního průzkumu Buřinky chtějí na rekonstrukci využít nejčastěji vlastní úspory. Tvrdí to 44 % lidí. Necelá třetina pak spoléhá na některý typ bankovního úvěru, nebo úvěr ze stavebního spoření. A ti, kteří se chtějí pustit do velké rekonstrukce, pak sázejí na hypotéku.

Ceny stavebních materiálů však dramaticky rostou spolu s inflací. Navíc aktuálně rostou i úrokové sazby u úvěrů i hypoték a financování se tím ještě víc prodražuje. Kdo nemá vlastní úspory a musí kvůli plánované rekonstrukci sáhnout po úvěru či hypotéce, je dobré tak učinit s rozvahou.

ČNB v boji s inflací opět zvýšila základní úrokovou sazbu z 5,75 % na 7 %, což zdraží i spotřebitelské půjčky a hypotéky. Pokud již máte uzavřené stavební spoření, vyplatí se podívat do smlouvy, jakou úrokovou sazbu máte v případě úvěru ze stavebního spoření garantovánu. U starší smlouvy může být úroková sazba velmi výhodná.

Není úvěr jako úvěr, porovnejte více nabídek

„Při řešení potřeb spojených s bydlením se v různých situacích hodí různé typy úvěrů. Hypotéka, jako úvěr zajištěný nemovitou věcí, slouží především k financování koupě nebo stavby nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření je zase vhodný při rekonstrukci nebo koupi družstevního bydlení. Úroky z obou těchto typů úvěrů je možné odečíst ze základu daně a tím i ušetřit,“ říká Radek Perman, nový člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Sáhnout lze i po spotřebitelské půjčce. Výhodou je, že v tomto případě nemusíte dokládat, za co jste půjčené peníze utratili, ani nemusíte za úvěr ručit nemovitostí. Počítejte ale s tím, že úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů jsou vyšší a nejspíš také porostou.

Každopádně u všech úvěrů včetně hypotéky se vyplatí oslovit více bank a získat nabídky alespoň dvou až tří bankovních domů. „Každý bankovní dům má svou strategii, je proto dobré získat nabídky ve více bankách a pak porovnat konkrétní nabídky. Rozhodovat se jen od stolu nejde,“ doporučuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Poptávka po řemeslnících klesá

V případě, že nemáte zkušenosti, abyste se do rekonstrukce pustili svépomoci, čeká vás rozhodnutí, zda sáhnout po řemeslnících nebo svěřit rekonstrukci firmě na klíč. Samotnému oslovení by ale ještě měl předcházet důkladný výběr, protože v kvalitě řemeslníků jsou velké rozdíly.

Prvním krokem při výběru může být hledání na internetu a získávání informací od známých. Poptávat řemeslníky na konkrétní práce můžete například na www.nejremeslnici.cz nebo v nejrůznějších facebookových skupinách. Pokud firmu na internetu najdete, určitě si přečtěte hodnocení předchozích zákazníků.

Sehnat řemeslníka přitom už nemusí být taková svízel, protože po nich klesá poptávka. Za poslední rok klesla poptávka nejvíce po podlahářích (47 %), tesařích (46 %) a truhlářích (37 %). V závěsu je potom pomoc s fasádami (36 %), zemní práce (34 %), zednické práce (32 %) a střechy (31 %).

„Na rozdíl od krize z let 2008–2012 ovlivňuje současnou situaci mnohem více faktorů. Lidé jsou dnes prakticky ve dvojích kleštích. Jednak se na trhu dramaticky zvyšují ceny stavebních materiálů, zároveň se snižuje procento lidí, kteří splňují podmínky pro získání financování svých projektů,“ komentuje situaci Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.

Smlouva je záruka, domluvte si, kdy platit za práci

S řemeslníky či firmou si domluvte prohlídku, aby viděli, v jakém stavu je váš byt nebo dům. Může se stát, že vám poradí plán rekonstrukce trochu upravit nebo doplnit. Poptejte od nich cenovou nabídku a termín realizace.

„Požadujte vždy smlouvu o dílo. Budete mít větší jistotu, že práce proběhnou podle domluvy, za předem určenou cenu a v daném termínu. Bez smlouvy o dílo se totiž jen těžko budete domáhat reklamací a v případě problémů bude obtížné dokázat, že pravda je na vaší straně,“ radí Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny. Pokud se firmě do smlouvy nechce, je to přinejmenším podezřelé.

Aby byla smlouva praktická, měla by obsahovat:

  • čas a způsob úhrady,
  • termín dodání,
  • projektovou dokumentaci,
  • řešení situace v období nepříznivého počasí například ve formě odsunutí termínu dodání,
  • jak a odkdy vám musí firma dodat veškeré dokumenty pro kolaudaci,
  • vymezení toho, co se považuje za vícepráce a jak s nimi bude naloženo.

Obezřetnost platí i při vyjednávání záruky. Ze zákona máte právo na dvouletou záruku, ale firmy, které si za svou prací stojí, často nabízí její prodloužení. Právě prodloužená záruka může být rozhodujícím faktorem při výběru firmy.

Způsob a čas úhrady za odvedenou práci si jasně domluvte předem, ideálně ve smlouvě o dílo. Pro firmu může být bez zálohy náročné zaplatit materiál a dopravu na stavbu. Je proto dobré uvolňovat peníze postupně s probíhajícími pracemi. Pro vás je rozdělení platby pojistkou, že firma práci dokončí. Část platby si také můžete nechat až na moment převzetí zakázky.

Pozor na podpojištění

Každá rekonstrukce stojí peníze, díky této investici však své bydlení zhodnocujete. „Při navýšení hodnoty majetku, například po rekonstrukci domu či bytu, je třeba aktualizovat pojistnou smlouvu, a vyhnout se tak riziku podpojištění. Zvláště v posledních letech je revize pojistných částek na místě, a to i když majitelé nemovitost nerekonstruovali či nic hodnotného nepořizovali, protože ceny nemovitostí stále rostou,“ doporučuje Jaroslav Besperát, generální ředitel České podnikatelské pojišťovny.

Pokud máte své bydlení pojištěné, zkontrolujte si, zda je ve smlouvě sjednaná automatická valorizace pojistné částky. V případě, že toto ujednání s pojišťovnou nemáte a pojistnou smlouvu jste neaktualizovali několik let, vyplatí se to napravit. Hrozí vám totiž podpojištění, což v případě pojistné události znamená, že vám pojišťovna může zkrátit pojistné plnění.

„Podpojištění a s tím související krácení plnění samozřejmě nenastává vždy. Záleží na podmínkách dané pojistné smlouvy a konkrétním posouzení dané situace,“ vysvětluje Lucie Žulavská, odbornice na pojištění majetku České asociace pojišťoven.

Pojistky potřebují revizi. Podpojištění nemovitosti je dvojitá ztráta

Podle odborníků vzniká podpojištění ze tří důvodů. První je, když lidé, kteří nemají dostatečné zkušenosti a zvolí neodpovídající pojistnou částku z neznalosti. Druhý je, když záměrně podhodnotí cenu majetku, aby ušetřili na pojistném. A třetím důvodem je, když platí starou pojistnou smlouvu, aniž by se zajímali o to, zda hodnota pojistných částek v ní uvedených odpovídá realitě.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...