Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

  • 9
Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze nalézt řadu inspirujících osobních doporučení, nad kterými je dobré se zamyslet, abyste vylepšili svůj osobní a pracovní život. Psycholog Jan Urban vybral a přibližuje devět z nich.
Ilustrační snímek

Lidské osudy jsou podle Marka Twaina často podivnější než osudy literárních hrdinů. Má pro to i své trochu ironické vysvětlení: na rozdíl od literatury nemusejí totiž skutečné lidské osudy dávat smysl. Jak tedy dát svému životu smysl a lépe ho uchopit do vlastních rukou? Pokusme se doporučení Marka Twaina trochu rozvést.

1. Žijte v souladu se svými názory

Člověk nemůže žít spokojeně, aniž by schvaloval, co činí, napsal Mark Twain.

Jan Urban

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Důvod je zřejmý: pokud se svým jednáním či činností vnitřně nesouhlasíte, bude vás velmi pravděpodobně po většinu dne (či možná života) provázet pocit, který nebude zcela příjemný. Pokud naopak se svými činy nebo rozhodnutími souhlasíte, budete se cítit uvolněnější. Získáte tak i více energie, kterou potřebujte, abyste vykonali, co opravdu chcete.  

V souladu s našimi názory a představami by měl být i směr, kterým se chceme dále rozvíjet. Totéž platí i o člověku, kterým se chceme stát. I ke svému dalšímu rozvoji či osobnímu směrování totiž většinou potřebujeme svůj „vnitřní souhlas“.

Řídíme-li se jen či především tím, co si o našem vývoji či směrování myslí ostatní a nikoli my sami, může se nám dokonce stát, že při něm narazíme na určité bariéry. Naše mysl, aniž si to plně uvědomíme, nám v něm bude vytvářet překážky, nebo ho dokonce sabotovat.

2. Vaše bariéry se mohou nacházet jen ve vaší mysli

„Věk je věcí naší mysli. Pokud se jím nezabýváte, nehraje roli,“ řekl v této souvislosti Mark Twain.

Řada věcí, o kterých se domníváme, že nám v něčem brání, skutečně neexistuje nikde jinde než v naší vlastní mysli. Vznikají tím, že jim věnujeme pozornost. Nejčastěji jde o situace, kdy se domníváme, že nám v určité činnosti brání, co si o nás myslí, nebo jak nás hodnotí ostatní. Překážky, které si takto vytváříme, tak ve skutečnosti neexistují. Přestaneme-li o nich uvažovat, pak samy o sobě zmizí.

Důvodem, proč vznikají, je totiž často i to, že ostatní si naší nedůvěry všimnou a jednají podle toho. Svou roli sehrává i fakt, že pokud se určité věci obáváme, máme sklon interpretovat jakoukoli reakci ostatních nepříznivě nebo příliš osobně.

Přestanete-li věnovat domnělým překážkám pozornost, nebudou se jimi zabývat ani ostatní. Je-li tak například naší domnělou překážkou věk, pak platí, že na provádění činností, které provádět chceme, je jen zřídka příliš pozdě.

3. Nahlížejte na věci s humorem

Humor je podle Mark Twaina největším požehnáním lidstva. „Útoku humoru nic neodolá,“ napsal doslova.

Humor a smích jsou skutečně úžasné zbraně. Téměř jakoukoli vážnou situaci mohou totiž zvrátit v něco, nad čím je možné se zasmát. Dokážou odlehčit problémy i zlepšit naši náladu. A odlehčená či méně vážná nálada je často i lepším předpokladem k tomu, jak nalézt a prosadit řešení a dosáhnout příznivých výsledků. Brání totiž tomu, aby se naše mysl i tělo propadly negativním emocím, jež mají sklon živit se samy sebou.

4. Zbavte se hněvu

„Hněv je kyselinou, která více škodí nádobě, ve které je uskladněna, než tomu, na co ji použijeme,“ napsal Mark Twain.

Vyjádřeno jinak, hněv je ve většině situací zbytečný či nesmyslný. Může vest k tomu, že se nám situace vymkne z ruky a uškodí tak vice nám než tomu, vůči komu je náš hněv obrácen.

Pokud se proto na někoho zlobíte (a to i tehdy, když k tomu máte svůj důvod), uvědomte si, že tím zpravidla škodíte především sami sobě. Druhý člověk si vašeho hněvu dokonce ani nemusí být vědom. Jednoduchým doporučením, jak učinit svůj život příjemnějším, je snažit se namísto hněvu s daným člověkem promluvit a vzniklý konflikt v klidu vyřešit. Nebo se hněvu prostě co nejrychleji zbavit.

5. Vyvarujte se pocitu, že na věci, o které usilujete, máte právo

„Neříkejte sobě ani ostatním, že svět vám něco dluží,“ napsal Mark Twain, „Nedluží vám nic.“

Je-li člověk mladý, dostává řadu věcí od svých rodičů. Když vyroste, může mu zůstat pocit, že má na určité věci nárok. Tento pocit může vest k nespokojenosti. Svět nám totiž vždy nedává vše, co očekáváme. Poznání této skutečnosti však může být v jistém smyslu osvobozující. 

Uvědomíme si, že si svůj život můžeme utvářet sami, a je na nás, čeho dosáhneme či zda získáme, co chceme. Už nejsme děti, které čekají na své rodiče či na „svět“ kolem nás, že nám něco dají. Sedíme v sedadle řidiče a můžeme se ubírat, kam chceme.

6. Provádíte-li věci jinak než ostatní, připravte se na to, že můžete narazit

„Člověk, který přichází s novou myšlenkou, bývá až do doby, kdy myšlenka prorazí, považován za blázna,“ řekl Mark Twain.

Snažíte-li se něco změnit nebo provádět jinak, mohou lidé reagovat různě. Některé to může těšit, jiným to může být lhostejné. Někteří tím však mohou být zmateni a mohou reagovat podrážděně nebo vám ve vašem jednání bránit.

Většina z těchto nepříznivých reakcí se však zpravidla netýká vás osobně. Týká se nové myšlenky či návrhu a toho, jak dopadá na jejich život. Je tak i zcela přirozená. Tyto reakce některých lidí navíc pravděpodobně nejsou tak negativní, jak byste se mohli domnívat. Daní lidé se navíc dříve nebo později soustředí na své vlastní problémy či na to, jak se novému návrhu přizpůsobit a využít jej ve svůj prospěch. Nemusí tak trvat dlouho, než vás za něj i pochválí.

7. Zaměřujte se na to, čeho chcete dosáhnout

„Odpoutejte svou mysl od svých problémů,“ napsal Mark Twain.

V jakékoli komplikovanější či nepříznivé situaci můžeme reagovat tak, že se soustředíme na své problémy, o to více jimi budeme trpět a vytvoříme si „mentalitu oběti“. Nebo se můžeme naopak zaměřit na to, co je na dané situaci pozitivní, co se z ní můžeme naučit, nebo se prostě koncentrovat na něco zcela jiného.

Zaměřovat se na problémy se může zdát „normální“. Ve skutečnosti jde však spíše o naši volbu či myšlenkový zvyk. Naše mysl si totiž může navyknout buď to, že se bude zabývat problémy, nebo to, že se bude věnovat něčemu užitečnějšímu. Do zvyků své mysli však můžeme vstoupit a nad jejími zvyky včetně toho, na co se upíná přednostně, získat kontrolu.

8. Nesnažte se příliš věnovat tomu, abyste se sami cítili dobře

„Nejlepší způsob, jak se rozveselit či zlepšit si náladu, je pokusit se zlepšit náladu někoho jiného,“ napsal Mark Twain.

Toto doporučení se může na prvý pohled zdát v rozporu s naší intuicí. Snaha pomoci druhému či usnadnit mu, aby se cítil lépe, je však ve skutečnosti počátkem pozitivní spirály ve vzájemných vztazích mezi lidmi. Pomůžete-li jinému, budete se cítit lépe oba. Příznivé (i nepříznivé) pocity jsou totiž mezi lidmi nakažlivé a snadno přeskakují z jednoho na druhého.

Člověk, kterému jste pomohli, vám navíc bude nakloněn a budete-li to potřebovat, bude rovněž ochoten vám pomoci. Pomoc, kterou od svého okolí získáte, pak může vést k tomu, že i vaše snaha pomoci druhému vzroste. Vzestupná spirála dobrých pocitů tak bude dále pokračovat.

9. Dělejte, co dělat chcete

„Za dvacet let ode dneška budete více zklamáni tím, co jste nevykonali, nežli tím, co jste udělali. Takže ze sebe shoďte své obavy. Vyplujte z bezpečného přístavu, chytněte příznivý vítr. Zkoumejte nové věci, sněte a objevujte,“ napsal Mark Twain.

K poslednímu, devátému z uvedených citátů není asi třeba nic dodávat. Snad jen to, že si zaslouží, abychom si jej poznamenali, například na dveře od ledničky nebo zrcadlo v koupelně. A často, možná i denně, si jej připomínali.