Peníze od státu: na co máte nárok při úmrtí blízké osoby

  • 5
Když někomu zemře blízký člověk, je to smutné. Když je navíc rodina v obtížné finanční situaci, může to být opravdu vážný problém. I v takovou chvíli je stát připraven pomoci.

Pohřebné 5 tisíc korun

KDO MÁ NÁROK: Ten, kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo jeho rodiči. Není nutné, aby mezi tím, kdo pohřeb vypravil, a pohřbeným, byl příbuzenský vztah. Například když zemře matka dítěte a pohřeb zařídí a zaplatí její kamarádka, má nárok na dávku ona. Nijak se nezkoumá příjem rodiny zemřelého ani příjem toho, kdo vypravil pohřeb. Podmínkou je, že zemřelý měl trvalý pobyt na území ČR. Pohřebné činí 5 000 korun.

KDY A KDE ŽÁDAT: Na úřadě práce, nejpozději do jednoho roku od pohřbu. Dávka je jednorázová.

CO JE POTŘEBA DOLOŽIT: Doklad o vypravení pohřbu (faktura) s datem pohřbení a úmrtní list. Není třeba nijak dokládat výdaje na pohřeb. V okamžiku, kdy zemře/osiří dítě, které již ukončilo školní docházku, ale stále je považováno za nezaopatřené, bude třeba doložit doklad o studiu.

Dávka důchodového pojištění Vdovský důchod

KDO MÁ NÁROK: Pozůstalá manželka i pozůstalý manžel, na pohlaví nezáleží. Podmínkou je, že zemřelý manžel pobíral starobní nebo invalidní důchod nebo měl v době smrti odpracovánu potřebnou dobu, aby mu vznikl nárok na starobní či invalidní důchod, či zemřel následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. 

KDY A KDE ŽÁDAT: Na pracovišti okresní správy sociálního zabezpečení podle místa bydliště. Termín není omezen, úřad doplatí důchod i zpětně (limit pro zpětné doplacení je až 5 let).

JAK DLOUHO NÁROK TRVÁ: Důchod je vyplácen po dobu jednoho roku od úmrtí. Lhůta může být prodloužena, pokud vdova/vdovec:

  • pečuje o nezaopatřené dítě
  • pečuje o dítě závislé na pomoci jiného ve stupni II až IV
  • pečuje o rodiče či o tchána/ tchyni – musí však žít ve společné domácnosti a rodiče musí být závislí ve stupni II až IV
  • je sám invalidní ve III. stupni
  • dosáhl důchodového věku, nebo věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk pro stejně starého muže.

Když během dvou let po ukončení výplaty důchodu nastane některá z uvedených skutečností, může se důchod obnovit. Například pokud se pozůstalý stane invalidním nebo začne pečovat o závislé rodiče. O obnovu důchodu je třeba žádat.

Nárok na vdovský/vdovecký důchod zanikne, když se pozůstalý znovu ožení/vdá. Nové manželství musí sám do osmi dní nahlásit úřadům, jinak by musel neoprávněně vyplacený důchod vracet.

CO JE POTŘEBA DOLOŽIT: Občanský průkaz žadatele, úmrtní list zesnulého a oddací list – při žádosti o vdovský/vdovecký důchod Doklady prokazující nárok na prodloužení výplaty vdovského nebo vdoveckého důchodu po uplynutí jednoho roku od úmrtí manžela/ky (např. rodné listy nezaopatřených dětí). Pokud zemřelý nepobíral vlastní důchod, předkládá vdovec/vdova ještě další doklady.

KOLIK DOSTANETE: Výpočet je poměrně komplikovaný, vychází z výše důchodu zemřelého. Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry. Výpočet není vůbec jednoduchý, je lepší zajít s konkrétním dotazem na úřad.

Orientační příklady pozůstalostního důchodu v Kč
důchod zemřelého vdovský/vdovecký* vdovský/vdovecký**
10 0001 8256 350
12 000 2 325 7 350
15 0003 0758 850
Poznámka: měsíční důchod,*v případě, že pozůstalý sám pobírá penzi, **pokud pozůstalý penzi nepobírá

Sirotčí důchod Nejdéle do 26 let

CO JE POTŘEBA DOLOŽIT: Občanský průkaz žadatele – dítěte či zákonného zástupce, úmrtní list zesnulého, rodné listy dětí (při žádosti o sirotčí důchod). Při žádosti o sirotčí důchod, pokud již dítě dokončilo povinnou školní docházku, potvrzení o studiu.

KDY A KDE ŽÁDAT: Žádá se u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. O důchod žádá zákonný zástupce, pokud je dítě nezletilé, zletilé děti žádají samy.

KDO MÁ NÁROK: Sirotčí důchod pobírá nezaopatřené dítě, pokud mu zemře rodič. Důchod pobírá maximálně do 26 let, když se studiem připravuje na budoucí povolání. Na důchod je nárok, i když zemře osoba, která dítě na základě soudního rozhodnutí převzala do péče, v případě pěstounské péče však nárok na sirotčí důchod nevzniká. Pokud dítě přijde o oba rodiče, má nárok na důchod po každém z nich. Podmínkou je, aby zemřelý pobíral důchod (starobní či invalidní) nebo pracoval a měl alespoň rok důchodového pojištění (rodič starší 38 let alespoň dva roky). Na sirotčí důchod je nárok, i když rodič nemá potřebnou dobu pojištění, ale zemře kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání.

KOLIK DOSTANETE: Výpočet je poměrně komplikovaný, vychází z výše důchodu zemřelého.

Orientační příklady pozůstalostního důchodu v Kč
důchod, na který by měl zemřelý nárokpřibližný sirotčí důchod
5 0003 620
10 0005 620
12 0006 420
15 0007 620
Poznámka: měsíční důchod

Poradna Odpovědi na konkrétní dotazy

Otázka: Prarodiče si po smrti rodičů vzali vnuka do pěstounské péče. Bude dítě dostávat sirotčí důchod? A mají prarodiče nárok na pěstounské dávky?
Odpověď:
Dítě má na sirotčí důchod nárok, a to nejdéle do 26 let (pokud se bude studiem připravovat na povolání). Pokud je vnuk jen jeden a je zdravý, nemají prarodiče nárok na odměnu pěstouna, na ostatní pěstounské dávky však ano, například příspěvek při převzetí dítěte, na úhradu potřeb dítěte.

Otázka: Bratři osiřeli. Jeden syn je zdravý a studuje na SŠ, druhý pobírá invalidní důchod ve III. stupni. Jak je možné, že sirotčí důchod byl přiznán jen zdravému dítěti?
Odpověď:
Byl-li dítěti přiznán invalidní důchod pro třetí stupeň invalidity, nárok na sirotčí důchod mu již nevznikne.

Otázka: Invalidnímu důchodci zemřela matka, bylo jí přes 85 let. Má nárok na příspěvek na pohřeb?
Odpověď:
Záleží na věku invalidního důchodce. Pokud byl nezaopatřeným dítětem (student nebo zdravotně postižený do 26 let), nárok by vznikl. To však nelze vzhledem k věku matky předpokládat, v tomto případě tedy nejspíš nárok nevznikne.

Otázka: Partneři spolu vychovali tři děti. Muž nyní zemřel. Má žena nárok na vdovský důchod?
Odpověď:
Ne. I když partnerství trvalo dlouho, i když měli děti – vdovským důchodem se rozumí důchod po zemřelém manželovi, a to v tomto případě není splněno. Dětem však nárok na sirotčí důchod po otci vznikne.

Konzultace: Česká správa sociálního zabezpečení, Úřad práce ČR