Společnosti se od ledna budou zakládat jinak. Jak na to

aktualizováno 
Kdo chce založit vlastní společnost, měl by mít kromě vize, podnikatelského plánu a kapitálu také odborné znalosti. A to nejen ty, které se týkají přímo oboru podnikání. Založení společnosti má svá pravidla a některá z nich se od příštího roku změní.
Se změnami v zákonech by se měli všichni podnikatelé, i ti začínající, seznámit co nejdřív.  Ilustrační snímek

Se změnami v zákonech by se měli všichni podnikatelé, i ti začínající, seznámit co nejdřív. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začínajícího podnikatele totiž na úvod čeká řada administrativních a právních nástrah, s nimiž se musí vypořádat. A to je často kámen úrazu. Pokud tedy zrovna nemáte kvalifikované poradce, buďte trpěliví.

Před založením společnosti s ručením omezením je třeba promyslet obsah společenské smlouvy, počet společníků a jednatelů, obchodní název, sídlo a také výši vkladů a základního kapitálu.

Jakmile shromáždíte potřebné doklady, budete moci podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. O zápisu rozhoduje soud do pěti pracovních dní od podání návrhu. Teprve zápisem do obchodního rejstříku společnost vzniká.

Odhlédnete-li od správních poplatků, které bývají tísíc korun za živnost a šest tisíc za zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku, musíte mít nyní připraveny peníze pro splacení základního kapitálu společnosti, který u tohoto typu činí minimálně 200 tisíc korun.

Od samého vzniku musí společnost také dodržovat veškerá pravidla stanovená pro její fungování v obchodním zákoníku, která jsou často upravována rozhodnutími Nejvyššího soudu. Například ta pro svolání a průběh valné hromady, rozdělování zisku, tvorbu rezervního fondu, výplatu dividend, úhradu ztrát a podobně.

Základní kapitál jedna koruna

Nový občanský zákoník

Od ledna 2014 mají nabýt účinnosti nové pilíře soukromého práva – nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, které dopadnou na všechny podnikatele i občany Česka.

Ten druhý klíčový kodex přinese řadu významných změn a povinností nejen pro nově zakládané společnosti, ale i pro ty již existující. Podle něj už podnikatelé nebudou muset skládat 200 tisíc korun jako základní kapitál ani nebudou mít povinnost vytvářet rezervní fond.

Společnost s ručením omezeným bude tedy moci být založena se základním kapitálem ve výši pouhé jedné koruny. Tím se výrazně sníží náklady začínajících podnikatelů při vstupu do byznysu.

Na novinky si musí zvyknout i ti, kdo už podnikají

Řadu změn budou moci využít také stávající podnikatelé – možnost připustit vznik různých druhů podílů u společnosti s ručením omezeným, zavést takzvané kumulativní hlasování na valné hromadě posilující práva minoritních vlastníků, hlasování na valné hromadě pomocí technických prostředků (třeba videokonference), možnost společníka vystoupit ze společnosti... To vše bude možné zapracovat do zakladatelských dokumentů.

Zároveň však tato nová úprava přináší zpřísnění odpovědnosti statutárních orgánů (jednatelů, představenstev) a také řadu povinností, které se dotknou všech stávajících společností. Třeba povinnost přizpůsobit společenské smlouvy nové právní úpravě do šesti měsíců od její účinnosti. Pokud to společnost neudělá, soud ji může v krajním případě zrušit a nařídit její likvidaci.

Nové zákoníky jistě přinesou řadu pozitivních změn a usnadní společnostem vstup na trh. Zároveň však pro ně znamenají i zvýšené náklady – budou nuceny uzpůsobit své zakladatelské dokumenty. A také nejistotu pro podnikatele při běžném fungování společnosti než se s novou úpravou seznámí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Ručit druhým za úvěr přináší povinnosti, ale i rizika

ilustrační snímek

Banky i nebankovní instituce peníze rády půjčí každému, u koho mají jistotu, že jim peníze splatí. Praxe ovšem ukazuje,...

Finanční gramotnost nemusí být věda, stačí používat selský rozum

ilustrační snímek

Banky, poradenské i investiční společnosti se shodují v tom, že ve financích se Češi orientují lépe než před několika...

Rok marodím. Čeká mě invalidní důchod nebo se nemocenská prodlouží?

ilustrační snímek

Nemocenské dávky vyplácí stát nejdéle 380 kalendářních dnů. Co ale dělat v případě, že tato takzvaná podpůrčí doba...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Advantage Consulting, s.r.o.
LABORANTKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz