Společnosti se od ledna budou zakládat jinak. Jak na to

aktualizováno 
Kdo chce založit vlastní společnost, měl by mít kromě vize, podnikatelského plánu a kapitálu také odborné znalosti. A to nejen ty, které se týkají přímo oboru podnikání. Založení společnosti má svá pravidla a některá z nich se od příštího roku změní.
Se změnami v zákonech by se měli všichni podnikatelé, i ti začínající, seznámit co nejdřív.  Ilustrační snímek

Se změnami v zákonech by se měli všichni podnikatelé, i ti začínající, seznámit co nejdřív. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začínajícího podnikatele totiž na úvod čeká řada administrativních a právních nástrah, s nimiž se musí vypořádat. A to je často kámen úrazu. Pokud tedy zrovna nemáte kvalifikované poradce, buďte trpěliví.

Před založením společnosti s ručením omezením je třeba promyslet obsah společenské smlouvy, počet společníků a jednatelů, obchodní název, sídlo a také výši vkladů a základního kapitálu.

Jakmile shromáždíte potřebné doklady, budete moci podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. O zápisu rozhoduje soud do pěti pracovních dní od podání návrhu. Teprve zápisem do obchodního rejstříku společnost vzniká.

Odhlédnete-li od správních poplatků, které bývají tísíc korun za živnost a šest tisíc za zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku, musíte mít nyní připraveny peníze pro splacení základního kapitálu společnosti, který u tohoto typu činí minimálně 200 tisíc korun.

Od samého vzniku musí společnost také dodržovat veškerá pravidla stanovená pro její fungování v obchodním zákoníku, která jsou často upravována rozhodnutími Nejvyššího soudu. Například ta pro svolání a průběh valné hromady, rozdělování zisku, tvorbu rezervního fondu, výplatu dividend, úhradu ztrát a podobně.

Základní kapitál jedna koruna

Nový občanský zákoník

Od ledna 2014 mají nabýt účinnosti nové pilíře soukromého práva – nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, které dopadnou na všechny podnikatele i občany Česka.

Ten druhý klíčový kodex přinese řadu významných změn a povinností nejen pro nově zakládané společnosti, ale i pro ty již existující. Podle něj už podnikatelé nebudou muset skládat 200 tisíc korun jako základní kapitál ani nebudou mít povinnost vytvářet rezervní fond.

Společnost s ručením omezeným bude tedy moci být založena se základním kapitálem ve výši pouhé jedné koruny. Tím se výrazně sníží náklady začínajících podnikatelů při vstupu do byznysu.

Na novinky si musí zvyknout i ti, kdo už podnikají

Řadu změn budou moci využít také stávající podnikatelé – možnost připustit vznik různých druhů podílů u společnosti s ručením omezeným, zavést takzvané kumulativní hlasování na valné hromadě posilující práva minoritních vlastníků, hlasování na valné hromadě pomocí technických prostředků (třeba videokonference), možnost společníka vystoupit ze společnosti... To vše bude možné zapracovat do zakladatelských dokumentů.

Zároveň však tato nová úprava přináší zpřísnění odpovědnosti statutárních orgánů (jednatelů, představenstev) a také řadu povinností, které se dotknou všech stávajících společností. Třeba povinnost přizpůsobit společenské smlouvy nové právní úpravě do šesti měsíců od její účinnosti. Pokud to společnost neudělá, soud ji může v krajním případě zrušit a nařídit její likvidaci.

Nové zákoníky jistě přinesou řadu pozitivních změn a usnadní společnostem vstup na trh. Zároveň však pro ně znamenají i zvýšené náklady – budou nuceny uzpůsobit své zakladatelské dokumenty. A také nejistotu pro podnikatele při běžném fungování společnosti než se s novou úpravou seznámí.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz