Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité rodinné vztahy. Jakou nemovitost může darovat jeden z manželů tomu druhému a co musí být splněno? Ve spolupráci s právním portálem VERDIKTO a advokátkou Vendulou Ciběnovou přinášíme praktické rady a doporučení.

advokátka Vendula Ciběnová | foto: archiv advokátky

Co hraje klíčovou roli v tom, aby jeden z manželů mohl věnovat nemovitost tomu druhému?
Při darování nemovitosti mezi manžely hraje důležitou roli společné jmění manželů. Společné jmění manželů vzniká automaticky uzavřením manželství, tedy pokud není mezi manžely ujednáno jinak například předmanželskou nebo manželskou smlouvou. Taková dohoda přitom vyžaduje formu notářského zápisu.

Většina majetku, který po svatbě získá byť i jen jeden z manželů, se tak stává součástí společného jmění manželů, kdy oba manželé mají k takovému majetku stejný nárok. Do společného jmění manželů náleží například mzda manžela nebo třeba automobil pořízený manželem za trvání manželství z prostředků náležejících do společného jmění manželů. U nemovitostí, které jsou součástí společného jmění manželů, je darování mezi manžely vyloučeno, neboť oba jsou vlastníky celé nemovitosti.

Jakou nemovitost tedy může manžel věnovat své manželce a naopak?
Manžel může darovat manželce pouze nemovitost, která není součástí společného jmění manželů. Takovou nemovitostí může být nemovitost, kterou nabyl jeden z manželů před uzavřením manželství.

S čím počítat a jak se připravit, aby hypotéka klapla bez potíží

Dále se může jednat o nemovitost, kterou dostal manžel darem, nebo ji zdědil. Stejně je tomu tak u nemovitosti, kterou koupil jeden z manželů za finanční prostředky patřící výlučně jemu. To může nastat například v případě, když manžel prodá dům, který vlastnil před uzavřením manželství, a za peníze obdržené z prodeje si koupí jinou nemovitost. Dále lze darovat nemovitost, kterou získal manžel náhradou za poškození nebo zničení svého majetku.

Vendula Ciběnová

  • Absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně
  • Působí jako samostatná advokátka.
  • Zaměřuje se především na právo nemovitostí (převody nemovitostí, zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, nájemní smlouvy, spory o nemovitosti) a závazkové smluvní právo.
  • Spolupracuje s právně-poradenským portálem VERDIKTO.

Jestliže je nemovitost součástí společného jmění manželů, existuje možnost, jak ji ze společného jmění vyloučit?
Ano je to možné. Pokud by manželé chtěli, aby nemovitost, která je součástí společného jmění manželů, byla ve vlastnictví pouze jednoho z nich, mohou si zúžit společné jmění a určit, že nově bude ve výlučném vlastnictví jednoho z nich. Podmínkou je uzavřít smlouvou ve formě notářského zápisu.

Jak samotné darování nemovitosti probíhá, co je k tomu zapotřebí?
K darování nemovitosti je nezbytné uzavřít mezi manžely darovací smlouvu obsahující veškeré potřebné náležitosti. Správně sepsaná darovací smlouva je zásadní, jelikož stačí drobná chyba a celý proces darování nemovitosti se může značně protáhnout.

Jaké náležitosti je třeba splnit, aby darování proběhlo hladce?
Darovací smlouva musí být sepsána písemně a musí být podepsána všemi účastníky, přičemž podpisy na darovací smlouvě musí být pro účely vkladového řízení u katastru nemovitostí úředně ověřené. Podpis vám ověří na CzechPointu, u notáře nebo u advokáta.

Součástí darovací smlouvy u nemovitosti musí být označení a identifikace účastníků smlouvy (jméno, příjmení, datum narození nebo rodné číslo a adresa trvalého bydliště).
Dále pak musí být ve smlouvě identifikace převáděné nemovitosti (daru). Převáděná nemovitost musí být specifikována podle požadavků stanovených zákonem o katastru nemovitostí. Například pozemek je zpravidla označen parcelním číslem, druhem pozemku, katastrálním územím, ve kterém se nachází, a číslem listu vlastnictví, na kterém je katastrem nemovitostí evidován.

Uvést je třeba také projev vůle bezplatně převést vlastnické právo k nemovitosti obdarovanému a zároveň projev vůle obdarovaného, že nemovitost jako dar přijímá.

Vlastní, nebo nájemní bydlení. Preference se mění

Kolik vyhotovení darovací smlouvy je potřeba připravit a podepsat?
Darovací smlouvu je potřeba sepsat v takovém počtu vyhotovení, aby jedno vyhotovení měl k dispozici každý z účastníků a zároveň aby bylo připraveno jedno vyhotovení pro katastr nemovitostí. 

V případě darování nemovitosti mezi manžely se tak bude jednat o tři vyhotovení. Jedno vyhotovení darovací smlouvy potřebujete pro katastr nemovitostí, neboť vlastnické právo k převáděné nemovitosti nepřechází na obdarovaného (jednoho z manželů) na základě uzavřené darovací smlouvy, ale až zápisem vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Co je třeba udělat, aby proběhl vklad do katastru nemovitostí a nemovitost získal obdarovaný manžel či manželka?
K vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí potřebujete vyplnit návrh na vklad práva do katastru nemovitostí. To můžete učinit elektronicky vyplněním formuláře dostupného na stránkách Českého katastrálního úřadu nebo ručním vyplněným formuláře, který je k dispozici na jednotlivých katastrálních pracovištích. Návrh na vklad musí být podepsán, oproti darovací smlouvě však není potřeba podpis úředně ověřovat.

Následně musí být návrh na vklad společně s uzavřenou darovací smlouvou podán k místně příslušnému katastrálnímu úřadu, který eviduje převáděnou nemovitost. Za návrh na vklad do katastru nemovitostí zaplatíte správní poplatek ve výši dva tisíce korun.

Kolik formulářů je potřeba vyplnit a na co si dát pozor?
Návrh na vklad se na podatelně příslušného katastrálního úřadu předkládá ve dvou vyhotoveních, kdy jedno vyhotovení si ponechá katastrální úřad a druhý návrh na vklad s vyznačeným okamžikem podání vám bude vrácen a bude vám sloužit jako doklad o zahájení vkladového řízení.

Návrh na vklad by měl být místně příslušnému katastrálnímu úřadu doručen co nejdříve, protože pro nabytí vlastnického práva je rozhodný okamžik podání návrhu na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu. Pokud by se tedy stalo, že by katastrálnímu úřadu bylo doručeno více smluv týkajících se stejné nemovitosti, katastrální úřad zapíše jako vlastníka osobu podle smlouvy, která mu byla doručena jako první.

Autor:
  • Nejčtenější

Nápad se zrodil při vytahování slunečníku. Dnes je vyhledávaný profík

Po studiu na vysoké škole začal Ondřej Diviš pracovat jako trenér ve fitness centrech. Zjistil ale, že mnoho lidí chce...

Přidávají těm, co umí něco navíc. Kolik berou „ajťáci“ i další profese

Výroba a IT jsou obory, které takzvaně jedou. Tolik volných pozic jinde nenajdeme. Ne všude je však stejně zaplatí. Ve...

S penzí klesne příjem v průměru o 17 tisíc korun, spočítali experti

S odchodem do penze klesá razantně příjem. Podle odborných propočtů v průměru o 17 tisíc korun. Kdo nemá na důchod...

KOMENTÁŘ: Nájemní bydlení zamrzá kvůli energetickému šoku

Kvůli rostoucím cenám energií v těchto dnech zamrzá trh s nájemním bydlením. Nájemníci mají totiž na sebe napsané...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak ovlivňovat? Netlačit, ale postrčit, říká teorie s Nobelovou cenou

„Protřepat, ale nemíchat”, říká James Bond, když si objednává své Vodka Martini. V jeho případě jde z velké části o...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Jak čelit podvodníkům a rozpoznat signály, které je prozradí

Podvodníci dneška většinou nevyhlížejí jako v minulosti. Jejich aktivity bývají sofistikovanější a spektrum jejich...

Šéfka ČTÚ: Skončí nevyžádaná volání, snadněji změníme poskytovatele internetu

Od ledna příštího roku nabývá účinnosti novela Zákona o elektronických komunikacích. Co přinese spotřebitelům? Zbavíme...

Milostivé léto pomůže lidem napravit hříchy z mládí

Dluhová amnestie, takzvané milostivé léto, může pomoci desítkám, ale i stovkám tisíc lidí od dluhů vůči veřejným...

KVÍZ: Stará jednokoruna mu vydělala milion. Co víte o našich platidlech?

Jednokorunová bankovka z roku 1945 se prodala v internetové aukci za 1 250 000 Kč. Sbírat bankovky se tedy může...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...