Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Na nemocenské dávky čekala tři měsíce, její peníze dostal někdo jiný

aktualizováno 
Nemocenskou vyplácí správa sociálního zabezpečení do 30 dnů od uplatnění nároku. Pokud dojde k prodlení, je na vině zpravidla administrativní chyba. Co všechno se může stát, přiblížíme na konkrétním příběhu čtenářky iDNES.cz.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Gabriela Řeháčková nastoupila v půlce ledna na nemocenskou. Náhradu za prvních 14 dní od svého zaměstnavatele obdržela v řádné výši i včas, ale dávky nemocenské za únor ani za březen nedorazily. Nakonec se zjistilo, že mzdová účetní firmy, u které byla paní Řeháčková zaměstnána, v podkladech zaslaných Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) spletla číslo účtu a tak peníze dostal někdo úplně jiný, jistá paní P.A.

Nemocenská kalkulačka

„Na okresní správě mi řekli, že dokud daná osoba částku nevrátí, tak mi peníze znovu poslat nemůžou,“ popisuje paní Řeháčková. Nepomohla ani banka, peníze zpět může žádat pouze odesilatel peněz.

Nápomocna sice byla mzdová účetní, ani ta ale moc nepochodila. „OSSZ čeká na vratku a paní P.A. máme vyzvat my, což už jsme udělali písemně. Dnes jsme se paní P.A. dovolali, ta nám ale řekla, že je se sociálkou domluvená na splátkách,“ informovala e-mailem paní Řeháčkovou. Jenže co teď?

Podle advokáta OSSZ skutečně není povinna vyplatit dávku znovu. „Ze zákona je pojištěnec povinen sdělit své číslo účtu, tuto povinnost paní Řeháčková vlastně nesplnila a nelze to klást k tíži OSSZ. Je to chyba zaměstnavatele, ten odpovídá za škodu, která jí vznikla a ten je povinen jí škodu nahradit,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Číslo účtu bylo opraveno, takže aspoň výplatě dávek za další měsíc už nic nebránilo. Jenže peníze stále nikde. Tentokrát byl problém v tom, že potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti bylo datováno k 28. dubnu, správně ovšem v tomto konkrétním případě mělo být uvedeno datum k poslednímu dni v měsíci.

„Jsem z toho už zoufalá, žiji sama s dcerou, nemám na nájem ani na jídlo a musím si půjčovat,“ stěžuje si čtenářka iDNES.cz. Učinila ale ještě jeden pokus, využila webového formuláře na stránkách ČSSZ s názvem Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti. Po třech dnech se ozvala pracovnice OSSZ, vše je vyřešeno a nemocenské dávky posílají. „Nechápu, proč mi nikdo nedokázal poradit a pomoci dříve. Dostala jsem se do dluhů ne vlastní vinou, a všem to bylo úplně jedno,“ uzavírá svůj příběh Gabriela Řeháčková.

Za zpoždění výplaty dávek může většinou zaměstnavatel

Kontaktní formulář, jehož prostřednictvím můžete požádat o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění, spustila Česká správa sociálního zabezpečení v pondělí 18. května, jen za prvních deset dní dorazilo přes osm tisíc žádostí. Týkaly se výplaty nemocenských i ošetřovného.

Nepřišly vám dávky nemocenského pojištění?

„Z prošetření doručených urgencí vyplynulo, že postup jednotlivých správ sociálního zabezpečení byl v 99 procentech případů správný, dávky jsou průběžně zpracovávány v zákonné lhůtě,“ informuje mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

„Pouze u 33 případů skutečně šlo o dávku, jejíž výplata neproběhla v zákonné lhůtě a důvod byl shledán v postupu na straně OSSZ, v dalších 20 případech došlo k chybě na straně zaměstnavatele, kdy z jeho strany nebyly doručeny kompletní podklady a doplňovaly se dodatečně, čímž došlo k prodlení při zpracování dávky,“ upřesňuje mluvčí.

Výplata dávek probíhá rychle, polovina bývá vyplacena do deseti dnů, zbývající část pak do 30 dnů. Ale pozor, lhůta pro výplatu se počítá od doručení kompletních pokladů na OSSZ.

Chybně podané nebo neúplné žádosti řeší okresní správy individuálně přímo s žadateli, respektive s jejich zaměstnavateli, kteří potvrzené dokumenty ve finální podobě předali. V dokumentech ale žadatelé často uvádějí i chybné kontaktní údaje, a proto se s nimi OSSZ nemůže spojit.

Jste na marodce a nejste doma? Odebrání dávek i pokuta

Zda váš zaměstnavatel odešle podklady včas a řádně a bezchybně vyplněné, to asi neovlivníte. Co ale ovlivnit jistě můžete, abyste třeba o nemocenskou nepřišli, je například dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Znamená to, že jste povinni zdržovat se na adrese místa pobytu, který jste nahlásili ošetřujícímu lékaři a dodržovat dobu a rozsah stanovených vycházek.

„Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného nebo nesplnil povinnost součinnosti při kontrole tohoto režimu, může být nemocenské kráceno nebo odňato za dobu až 100 kalendářních dnů ode dne (každého) porušení tohoto režimu nebo ode dne nesplnění povinnosti součinnosti při kontrole tohoto režimu,“ upozorňuje Jitka Drmolová.

V případě nesplnění povinnosti poskytnout součinnost k provedení kontroly je nejčastějším důvodem pro uložení sankce neoznačení místa pobytu či zvonku jmenovkou.

O krácení nebo odnětí nemocenského rozhoduje příslušná okresní správa sociálního zabezpečení ve správním řízení. Ale nemyslete si, že pokud vás kontrola nezastihne doma v prvních 14 kalendářních dnech, kdy ještě nemáte nárok na nemocenské (náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel), žádný postih vám nehrozí a se šéfem se nějak domluvíte.

„Dojde-li k porušení režimu v prvních 14 kalendářních dnech dočasné pracovní neschopnosti tím, že pojištěnec nedodrží individuální léčebný postup, který mu byl stanoven ošetřujícím lékařem, pak se dopouští přestupku, za který mu lze uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun,“ doplňuje mluvčí.

Za situace, kdy okresní správa sociálního zabezpečení disponuje indiciemi nasvědčujícími podvodnému jednání, podává trestní oznámení.

Jitka Drmolová

Stejně tak draho vám může přijít „hodit se marod“, tedy předstírat zdravotní potíže a lékaře přemluvit, ať vypíše neschopenku. Na dodržování právních předpisů a oprávněné čerpání státních prostředků na dávky nemocenského pojištění dohlíží lékaři posudkové služby OSSZ, kteří posuzují i zdravotní stav pojištěnců.

„Za situace, kdy okresní správa sociálního zabezpečení disponuje indiciemi nasvědčujícími podvodnému jednání, podává trestní oznámení,“ uvádí Jitka Drmolová a doplňuje: „Ze zkušeností víme, že někteří pojištěnci si trestnost takového jednání neuvědomují. Dokladem jsou případy, kdy se raději sami dobrovolně doznají a nahradí veškerou způsobenou škodu.“ V takovém případě zpravidla dochází k podmíněnému zastavení trestního stíhání, což ale nezabrání záznamu v trestním rejstříku a může zkomplikovat život.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Právníci: předkupní právo k nemovitosti se od července zásadně mění

Předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí bude od 1. července 2020 opětovně zrušeno. Vrací se do stavu, který platil v...

KVÍZ: Víte, jak dnes prodat nebo koupit nemovitost?

Na realitním trhu letos nezůstal kámen na kameni. Nejdřív vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, pak...

Jak poznat, komu nevěřit. Pět projevů, které takové lidi odhalí

Většině lidí se dá důvěřovat. Jsou však i lidé, kterým téměř za žádných okolností věřit nelze, a vztah vzájemné důvěry...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...