Jak ušetřit na zimní dovolené

  17:23aktualizováno  17:23
Vycestovat těsně před Vánocemi na lyže může mít několik výhod. Člověk se vyhne nejen předvánočnímu shonu, ale také dost ušetří. Pokud vyjede do hor například čtyřčlenná rodina, může jít o úsporu v řádu tisíců. Týdenní pobyt a lyžování pro dva dospělé a dvě děti přijde s Čedokem od 13. prosince v italském Val di Fassa na 29 460 korun, v únoru by však táž rodina zaplatila už 52 360 korun. A koncem března zase jen 30 660 korun.

I na tuzemských horách jsou předvánoční a jarní pobyty levnější, ale o tak výrazné slevy, jako jsou za hranicemi, nejde. Navíc se může kvůli nedostatku sněhu pobyt zvrtnout na pěší turistický zájezd. To v zahraničí většinou nehrozí, sněhová situace je tam stabilnější, navíc řada středisek může vrtochy počasí zmírnit nabídkou celoročního lyžování na ledovci.

Na termínu záleží

Kdy jsou hory nejdražší? Jednoznačně na silvestra a o Vánocích.  „Vysoké ceny jsou také v období jarních prázdnin. Na ně reagují zvlášť výrazně ceny ve Francii, méně v Itálii a Švýcarsku a nejméně v Rakousku,“ vysvětluje manažer cestovní kanceláře Sport-S Petr Smítka. Nejvyšší ceny lze podle něj očekávat od 14. a od 21. února, ve větších střediscích může být hlavní sezona rozšířena na období od 7.února do prvního týdne v březnu. O velikonoční přirážky se cena zvýší pouze v některých střediscích, kde se dá lyžovat na ledovci.

Lyžujte zadarmo! lákají některá zimní střediska zájemce. Například v oblasti rakouského Kaunertalu se neplatí za lanovky  a vleky v období od 13. prosince a od 1. května, i v Itálii se dá ve stejném prosincovém termínu a od 27. března v oblasti Val di Sole lyžovat zadarmo.

Vleky podraží jen mírně

Hledáte informace či tipy z oblasti práva? Navštivte zakony.idnes.cz.

Dobrou zprávou pro lyžaře je, že vleky příliš nepodražily. A to ani v tuzemsku, ani v cizině. „Ve všech zahraničních střediscích, kam jezdíme, je zvýšení cen vleků v průměru dvouprocentní, ale například ve švýcarském regionu Saas klesly ceny balíčku ubytování a skipasu o dvě až pět procent,“ říká Petr Smítka.

Čím se liší z pohledu lyžaře Pec pod Sněžkou například od oblasti Sella Ronda v Itálii? Minimálně kilometry dostupných sjezdových tratí a samozřejmě také cenou permanentek. Zatímco v Peci pod Sněžkou může lyžař využívat devíti kilometrů sjezdovek a za šestidenní jízdenku zaplatí v sezoně nejméně 2150 korun, v Itálii se povozí na 65 kilometrech za 4700 korun.

Pro dítě do 10 let poskytují v Peci slevu a permanentka je bude stát 1290 korun, v Itálii bude lyžovat potomek do osmi let zdarma. Výrazné slevy mají v zahraničí také junioři, konkrétně v Itálii jsou to děti mladší 16 let, lyžují šest dní za 3200 korun, a senioři nad 60 let, ti zaplatí 4000 korun. Ve švýcarské oblasti Anzeré dostanou slevu na vlecích studenti až do 25 let, v některých rakouských střediscích až do 18 let.

Slevy za rychlé rozhodnutí i pro děti

Kolik vám vynese stavební spoření si můžete spočítat ZDE.

Lidé, kteří s volbou zimní dovolené neotálejí a rezervují zájezd během října, mohou počítat se slevou až pět procent. Stejně vysoké snížení cen přiznávají některé cestovní kanceláře zákazníkům, kteří nakoupí po internetu. Obdobně hýčkají také věrné klienty, speciální slevy nabízejí větším skupinám lidí.

Některá zvýhodnění připravují také hotely nebo penziony.  Lze v nich získat slevy v návaznosti na délku pobytu, platí se třeba jen šest dní ze sedmi nebo 12 ze 14.


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz