Jak ušetřit na zimní dovolené

  17:23aktualizováno  17:23
Vycestovat těsně před Vánocemi na lyže může mít několik výhod. Člověk se vyhne nejen předvánočnímu shonu, ale také dost ušetří. Pokud vyjede do hor například čtyřčlenná rodina, může jít o úsporu v řádu tisíců. Týdenní pobyt a lyžování pro dva dospělé a dvě děti přijde s Čedokem od 13. prosince v italském Val di Fassa na 29 460 korun, v únoru by však táž rodina zaplatila už 52 360 korun. A koncem března zase jen 30 660 korun.

I na tuzemských horách jsou předvánoční a jarní pobyty levnější, ale o tak výrazné slevy, jako jsou za hranicemi, nejde. Navíc se může kvůli nedostatku sněhu pobyt zvrtnout na pěší turistický zájezd. To v zahraničí většinou nehrozí, sněhová situace je tam stabilnější, navíc řada středisek může vrtochy počasí zmírnit nabídkou celoročního lyžování na ledovci.

Na termínu záleží

Kdy jsou hory nejdražší? Jednoznačně na silvestra a o Vánocích.  „Vysoké ceny jsou také v období jarních prázdnin. Na ně reagují zvlášť výrazně ceny ve Francii, méně v Itálii a Švýcarsku a nejméně v Rakousku,“ vysvětluje manažer cestovní kanceláře Sport-S Petr Smítka. Nejvyšší ceny lze podle něj očekávat od 14. a od 21. února, ve větších střediscích může být hlavní sezona rozšířena na období od 7.února do prvního týdne v březnu. O velikonoční přirážky se cena zvýší pouze v některých střediscích, kde se dá lyžovat na ledovci.

Lyžujte zadarmo! lákají některá zimní střediska zájemce. Například v oblasti rakouského Kaunertalu se neplatí za lanovky  a vleky v období od 13. prosince a od 1. května, i v Itálii se dá ve stejném prosincovém termínu a od 27. března v oblasti Val di Sole lyžovat zadarmo.

Vleky podraží jen mírně

Hledáte informace či tipy z oblasti práva? Navštivte zakony.idnes.cz.

Dobrou zprávou pro lyžaře je, že vleky příliš nepodražily. A to ani v tuzemsku, ani v cizině. „Ve všech zahraničních střediscích, kam jezdíme, je zvýšení cen vleků v průměru dvouprocentní, ale například ve švýcarském regionu Saas klesly ceny balíčku ubytování a skipasu o dvě až pět procent,“ říká Petr Smítka.

Čím se liší z pohledu lyžaře Pec pod Sněžkou například od oblasti Sella Ronda v Itálii? Minimálně kilometry dostupných sjezdových tratí a samozřejmě také cenou permanentek. Zatímco v Peci pod Sněžkou může lyžař využívat devíti kilometrů sjezdovek a za šestidenní jízdenku zaplatí v sezoně nejméně 2150 korun, v Itálii se povozí na 65 kilometrech za 4700 korun.

Pro dítě do 10 let poskytují v Peci slevu a permanentka je bude stát 1290 korun, v Itálii bude lyžovat potomek do osmi let zdarma. Výrazné slevy mají v zahraničí také junioři, konkrétně v Itálii jsou to děti mladší 16 let, lyžují šest dní za 3200 korun, a senioři nad 60 let, ti zaplatí 4000 korun. Ve švýcarské oblasti Anzeré dostanou slevu na vlecích studenti až do 25 let, v některých rakouských střediscích až do 18 let.

Slevy za rychlé rozhodnutí i pro děti

Kolik vám vynese stavební spoření si můžete spočítat ZDE.

Lidé, kteří s volbou zimní dovolené neotálejí a rezervují zájezd během října, mohou počítat se slevou až pět procent. Stejně vysoké snížení cen přiznávají některé cestovní kanceláře zákazníkům, kteří nakoupí po internetu. Obdobně hýčkají také věrné klienty, speciální slevy nabízejí větším skupinám lidí.

Některá zvýhodnění připravují také hotely nebo penziony.  Lze v nich získat slevy v návaznosti na délku pobytu, platí se třeba jen šest dní ze sedmi nebo 12 ze 14.


 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Manželská smlouva teplé večeře nezaručí, jistí ale střechu nad hlavou

ilustrační snímek

Předmanželskou smlouvu jsme kdysi znali jen z filmů. Vloni ji u nás sepsal zhruba každý pátý pár, který se rozhodl...

Kvíz: Zvládli byste taxikářské zkoušky?

ilustrační snímek

Možná o změně povolání neuvažujete a taxikáře byste už vůbec dělat nechtěli. Přesto si vyzkoušejte náš dnešní kvíz....

Sedm rad, jak si půjčit, aniž by vás to zruinovalo

ilustrační snímek

Insolvence. Ti, kdo jsou ve finančním průšvihu, o ni usilují. Od června to mají jednodušší. Nemusí předem dokládat, že...

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Kurzy.cz I když se úspěšně řeší navýšení rodičovského příspěvku, některé maminky na výši rodičovské spoléhat nemohou. Mají nákla...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ MZDOVÉ ÚČTÁRNY - BRNO VENKOV

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz