Poplatek za doručování rozpisu do schránky, který od října 2011 zavedla Česká pošta, však stále hradí 1,92 milionu plátců.
Jestli se rozhodnete ušetřit pětikorunu a necháte si posílat rozpis bezhotovostní platby e-mailem, musíte zajít na poštu. Vyplníte tam tiskopis SIPO - žádost, nebo si formulář můžete stáhnout i zde a vyplnit doma. Bohužel internetový pdf formulář nelze jednoduše vyplnit v počítači. Můžete však použít i tiskopis ve wordu, který už snadno vyplnit lze.
S vyplněným formulářem musíte na poštu
Přestože do formuláře vyplňujete spojovací číslo, jméno a adresu, vezměte spolu s tiskopisem na poštu i doklad SIPO, podle kterého pak úřednice ověří údaje a překontroluje, že jste zaškrtli opravdu službu, o kterou stojíte. "Nejenom, že jsem se vracela domů pro papírový doklad, ale navíc jsem musela na poště vyplnit tiskopis znovu, protože jsem to měla špatně," popisuje svou zkušenost Lucie z Prahy.
SIPO
|
Požádala si totiž omylem o zasílání výpisu, což je služba placená. Přitom správně měla jen zaškrtnout "Ano" u řádku Zasílání Rozpisu bezhotovostní platby SIPO prostřednictvím sítě internet na e-mail adresu a uvést svůj e-mail.
Nechcete-li poskytnout svou e-mailovou adresu poště, třeba proto, že se bojíte různých spamů a reklamních nabídek či že se databáze dostane do nepovolaných rukou, můžete si zřídit adresu novou, jen pro tento účel. A spam lze ošetřit filtrem.
Platby lze posílat trvalým příkazem z banky
Vyhnout se poplatku můžete i tak, že SIPO jako službu zrušite a začnete posílat platby přímo jednotlivým společnostem ze své banky prostřednictvím trvalého příkazu. A nemusí to být ani dražší.
Mnohé banky dnes nabízejí platby trvalým příkazem zdarma, například mBank, Fio banka, Zuno, Equa bank, ale i velké banky, třeba ČSOB, Česká spořitelna, GE Money Bank, UniCredit Bank či Komerční banka, ve svých předplacených balíčcích.