Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

EU a clo: jaká platí pravidla a omezení?

Co pro nás vstup do Evropské unie znamená při cestách do zahraničí? Jaká omezení se změnila pro převážení ojetých aut, alkoholu či cigaret? Zmizí z České republiky celnice i hraniční kontroly?

Dobrá zpráva: díky vstupu do EU můžeme zapomenout na cla a celní kontroly. A to v případě, že přejíždíme hranice členských států. V EU totiž platí takzvaná celní unie. Stejná pravidla tedy platí pro převoz zboží z Ostravy do Aše jako z Bruselu do Příbrami. Z území České republiky však celnice zcela nezmizí. Zůstane jich tu okolo sedmi a budou proclívat výrobky ze států mimo EU. Clo se v tomto případě stanoví podle společného celního sazebníku pro dovoz z nečlenských zemí.

Zůstávají pravidla pro dovoz ojetých automobilů?

Určité omezení zůstává například u dovozu automobilů nebo převážení alkoholu či cigaret při soukromých cestách. Dosud se směly dovážet ojeté vozy, pokud od data jejich 1. registrace neuplynulo více než osm let, kromě aut s takzvanou evropskou homologací. Se vstupem do EU osmiletá lhůta zaniká a do České republiky se mohou dovážet vozy s platnou technickou a emisní kontrolou.  

Mění se limity pro dovoz cigaret a alkoholu

Mění se také pravidla pro limitovaný dovoz cigaret a alkoholu. Nově je možné dovážet ze zemí EU maximálně 800 cigaret místo dosavadních 200, 10 litrů lihovin, 90 litrů vína, 110 litrů piva a 1 kilogram tabáku ke kouření.

Hraniční kontroly zůstanou dočasně zachovány

Na všech hranicích dočasně zůstanou zachovány kontroly pohybu osob přes státní hranici, tedy kontroly pasů a víz, které bude provádět Policie České republiky. Občanům České republiky bude pro vstup do jiného státu unie stačit občanský průkaz, pro začátek však je dobré s sebou raději přibalit i pas.

Zajímají vás otázky týkající se EU a osobních financí? Navštivte naši speciální sekci.

EU a obchod s uměním - čekají nás změny?
 
Jak se nové daňové a celní poměry promítnou do tuzemského obchodu s uměním?
 
Dovoz starožitností za sníženou sazbu

U dovozu uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností se od soboty, kdy vstoupil v platnost nový zákon o DPH, uplatňuje snížená, pětiprocentní sazba daně. To je proti dosud platné 22procentní sazbě výrazná změna. Ta totiž nelogicky bránila legálním dovozům cenných uměleckých děl ze zahraničí. Zaplatí-li sběratel desítky a mnohdy spíše stovky tisíc eur za nákup díla v některé renomované zahraniční aukční síni, jen málokdy je ochoten z této částky ještě odvést dalších 22 procent do státního rozpočtu. 
 
Je veřejným tajemstvím, že podstatná část dovozů uměleckých děl a starožitností ze zahraničí probíhala za této situace nelegálně. Nová, pětiprocentní sazba by mohla alespoň napomoci zlegalizovat část dovozů a tím snížit úniky příjmů státního rozpočtu. Navíc mnozí domácí sběratelé nakupují na západních trzích díla významných českých autorů působících v zahraničí, jež bychom jinak jen velmi těžce získávali. Jsou to například ve Francii surrealisté Štyrský, Toyen, Šíma a podobně. Vykoupit je zpět do našich veřejných sbírek za státní prostředky by bylo, při současných cenách moderny, v podstatě nemožné.
 
Zrušení cel se výtvarného umění nedotkne

Jak jsme uvedli, je jednou z nejvýraznějších změn spojených se vstupem do EU až na výjimky úplné zrušení celních sazeb mezi členskými státy. To se však obchodu s výtvarným uměním a starožitnostmi nedotkne, neboť pro něj platil bezcelní pohyb již před vstupem do unie. Stejně tak se nemění DPH pro prodej umění a starožitností v tuzemsku - zde platí nadále základní sazba, snížená však z 22 procent na 19 procent.
 
Pro osvědčení o vývozu do Prahy a do Brna

   Jakou mají v EU minimální mzdu? To se dozvíte ZDE.

Aby se zabránilo nelegálnímu úniku umění a starožitností do zahraničí, je od roku 1994 nutné při vývozu předmětů předložit takzvané osvědčení k vývozu. To platí nyní pro díla starší 50 let s hodnotou nad 30 000 korun, u kreseb nad 10 000 a u grafik nad 6000 korun. Osvědčení bylo dosud vydáváno za úplatu 500 korun příslušnými krajskými galeriemi, případně muzei a památkovými ústavy v místě bydliště žadatele. Nově od letošního března je vydává pro oblast výtvarného umění pouze Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně a ministerstvo kultury. Kromě původního osvědčení k trvalému vývozu lze nově také získat osvědčení na dobu určitou (maximálně pěti let), po níž je nutné předmět odborné organizaci opět předložit ke kontrole.
 
Omezení obchodu a rozkrádání kulturních památek

V souvislosti s omezením dovozu a vývozu je zajímavé připomenout jeden z palčivých problémů devadesátých let - masové mizení našich movitých kulturních památek do zahraničí. Česko tak přišlo o tisíce barokních sošek, obrazy, historické sklo a nábytek, zlaté a stříbrné předměty zejména z vybavení kostelů a zámků v nevyčíslitelné hodnotě. Z tohoto hlediska se jeví daňové zatížení dovozu uměleckých děl do tuzemska - alespoň toho mála, co máme možnost získat „zpět“ - dost paradoxní. Počet krádeží pomalu klesá - zejména proto, že objekty, které byly lehce přístupné, byly již zloději navštíveny a mnohde již není „co ukrást“. Roste však závažnost zločinů, zlepšuje se profesionalita a odborné znalosti zlodějů a výrazně narůstá počet krádeží „na objednávku“.

I když je nová změna sazby DPH prvním krokem k přiblížení domácího trhu s uměním evropským poměrům, stávající legislativa a celková politika státu v této oblasti má stále výrazně ochranný a represivní charakter. Tím, že se snaží chránit naše kulturní dědictví, brání současně volnému a přirozenému obchodu a stále nahrává nelegálním pohybům.  Výrazné změny nás tak zatím nečekají, na plné otevření uměleckého trhu si budeme muset asi ještě dlouhou dobu počkat.
 

Autor:
  • Nejčtenější

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Za invaliditou bývá nejčastěji nemoc. Výpadek příjmů může dorovnat pojištění

16. května 2024

Obrovský propad v příjmech a současně s tím výrazně vyšší výdaje – to jsou hlavní těžkosti, které s...

Kdy mohou děti dostat od banky virtuální kartu a kdy plastovou

16. května 2024

Banky se předhánějí v nabídkách účtů pro děti. Nabízejí finanční příspěvky a samozřejmě i plastové...

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...