„Uzavřela jsem smlouvu na tři roky za cenu 9 000 korun za megawatthodinu (MWh). Musím se smířit s tím, že budu platit tolik, až zastropování v příštím roce skončí?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.
Na úvod stručné vysvětlení. Cena elektřiny se skládá z několika složek. Změnou dodavatele můžete ovlivnit jen cenu neregulované, tržní složky, kterou si stanovuje každý dodavatel sám. Její výši ovlivňuje například cena silové elektřiny na burze či služby, které dodavatel poskytuje, ale také jeho obchodní politika. V současné době od vysokých ceníkových cen domácnosti chrání vládní strop.
„Vládou zastropovaná cena 6,05 korun za 1 kilowatthodinu (kWh) se týká pouze tržní ceny elektřiny. K tomu je ovšem nutné připočíst i regulovanou složku, ze které se hradí především provoz energetických soustav,“ upřesňuje mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Tyto platby reguluje ERÚ a jejich výše je pro všechny dodavatele energií stejná, neměnná a závazná.
Ani strop není vždy výhra
Jak dnes vypadají náklady na elektřinu? „Při reálné roční spotřebě elektřiny v rodinném domě kolem 10 MWh, pokud je elektřina využívána na topení i ohřev vody, odběratel se zastropovanou cenou (6 050 Kč/1 MWh) přeplácí asi
15 000 korun. Nabídková cena elektřiny za MWh totiž aktuálně činí asi 4 550 korun,“ vypočítává Filip Považan z RIXO.cz.
Ale pojďme zpět k dotazu čtenářky. Smlouvy s fixací se dnes mnohdy ukazují jako nevýhodné. „Pokud váš dodavatel v příštím roce cenu sníží na úroveň stropu nebo pod ní, automaticky to neznamená, že bude cena skvělá. Možná budete přeplácet stejně jako odběratel v modelovém příkladu nebo i víc, když ceny ještě klesnou,“ říká Považan.
Dobrou zprávou je, že pokud s cenou nebudete spokojeni, nemusíte ji strpět do konce závazku. „Ačkoliv u smlouvy na dobu určitou budete povinni zaplatit smluvní pokutu, v mnoha případech se pokuta oproti placení fixované ceny vyplatí,“ míní Považan.
Sankce za předčasné ukončení může být stanovena pevně (zpravidla kolem pěti až šesti 6 tisíc korun), procentem ze zbývajících záloh (třeba 30 procent) nebo i pevnou částkou za každý zbývající měsíc.
„Pokud vaše smlouva stanoví fixní pokutu například 6 000 korun a do konce smlouvy zbývá více než 6 měsíců, vyplatí se vám od dodavatele odejít,“ doporučuje.
Vzhledem k tomu, že strop od ledna skončí, vypovědět smlouvu pro vás bude ještě výhodnější, protože pak začne platit vaše nezastropovaná cena.
Než se ale k tomuto kroku rozhodnete, dobře si smlouvu a její podmínky pročtěte. „Někteří dodavatelé účtují kromě sankce i ušlý zisk, případně i jiné další poplatky,“ upozorňuje mluvčí ERÚ.
Samozřejmě pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět kdykoliv. Ale pozor, i zde platí typicky tříměsíční výpovědní lhůta. „Pokud chcete stihnout přejít jinam do ukončení zastropování, měli byste smlouvu vypovědět nejpozději v průběhu září,“ radí Michal Kebort a doporučuje zaslat výpověď písemně.
Ceny si můžete zkontrolovat v online srovnávači, který vám ukáže aktuální nabídky více dodavatelů, a rovnou sjednat novou smlouvu za podmínek, se kterými budete spokojeni.
Sedm rad pro odběratele elektřiny:
|