Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Daně a jak na ně: kdy musí i zaměstnanec vyplňovat lejstra

Pokud jste „jen“ zaměstnanci, nemusíte si s daněmi vůbec lámat hlavu. Stačí skočit do mzdové účtárny, tam se podle pokynů podepsat na správné papíry k ročnímu zúčtování daně z příjmů a v dubnu můžete ve výplatě očekávat výsledek.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedinou podmínkou je vše si v práci vyřídit do 15. února a přinést s sebou veškerá potřebná potvrzení pro využití daňových slev a odpočtů.

Slevy za rok 2019

O slevy si přímo snižujete vypočtenou daň – ušetříte tedy celou uvedenou částku. Nemůžete však jít do minusu a doufat, že vám stát vyplatí něco navíc, v nejlepším případě neplatíte žádnou daň.

Na sebe: 24 840 Kč/rok

Na vyživovanou manželku: 2 070 Kč/měs.

Na studenta (poplatník je student): 335 Kč/měs.

Zdravotně postižení: Invalidní 1. a 2. stupně 210 Kč/měs.

Invalidní 3. stupně 420 Kč/měs.

ZTP/P 1 345 Kč/měs.

Školkovné: až 13 350 Kč/rok/dítě

Podnikatelé s EET zahájenou v roce 2019 max. 5 000 Kč/rok

Zaměstnavatel za vás vypořádá daně, i když jste u něj nepracovali celý rok, ale v listopadu místo změnili. Stačí, když donesete potvrzení o příjmech od předchozího zaměstnavatele. Daňové přiznání si samozřejmě můžete vyplnit sami, máte-li zájem. Například když nechcete, aby v práci věděli, že jste si vzali desetimilionovou hypotéku a s platem vyjdete jen taktak.

A pak jsou zaměstnanci, kteří prostě daně sami řešit musí. V obou případech je nutné to do 15. února ve mzdové účtárně ohlásit – výměnou dostanete potvrzení o zdanitelných příjmech, díky němuž zvládnete tiskopisy vypsat správně.

Kdy za vás účtárna daně neudělá, ani kdybyste chtěli:

Dva zaměstnavatelé najednou
Když jdete ráno prodávat do supermarketu a odpoledne si ještě střihnete úklid kanceláří u jiného zaměstnavatele, budou daně ve vaší režii. Pokud jste byli zaměstnáni a současně pracovali formou dohody o pracovní činnosti, budete podávat daňové přiznání vždy.

Jestliže jste s druhým zaměstnavatelem uzavřeli dohodu o provedení práce, budete daňové přiznání muset podat při výdělku nad 10 000 korun měsíčně. U nižších příjmů zaměstnavatel strhl srážkovou daň a vy se můžete rozhodnout, zda se růžovými formuláři chcete zabývat, nebo ne. Může to být výhodné, třeba když díky penězům z DPP překonáte hranici příjmů nutných pro přiznání bonusu na dítě. Bude vám stačit zjednodušený daňový formulář.

Daňové přiznání za rok 2019

Vysoké příjmy
Kdo si v roce 2019 vydělal zaměstnáním nebo podnikáním víc než 1 569 228 korun (odpovídá hrubé měsíční mzdě 137 769 korun), musí odvést takzvanou solidární daň. Ta je sedm procent z toho, co převýší uvedenou částku. I v tomto případě bude k přiznání stačit zjednodušený dvoustránkový formulář.

Přivýdělky

Je jedno, jestli podnikáte, investujete, pronajímáte, prodali jste štěňata či jste dostali honorář za sepsání encyklopedie. Pokud máte k zaměstnání ještě jiný příjem vyšší než 6 000 korun za rok, daňové přiznání musíte vyplnit sami. 

A protože daňové zákony jsou plné libůstek, u příležitostných příjmů podle § 10, které se právně jmenují „ostatní“, nemusíte daně řešit, dokud nepřesáhnou 30 000 korun za rok. V dalších dílech našeho seriálu poradíme, co všechno mezi ně patří a jaké formuláře vyplnit.

Dodanění uplatněných odpočtů
Člověk by to ani nepovažoval za příjem, přesto musí podat daňové přiznání, pokud v minulosti využíval daňových výhod penzijního připojištění či životního pojištění a později smlouvu předčasně vypověděl. Dosud uplatněné odpočty musí takzvaně dodanit.

Zvýhodnění na děti

Neříká se mu sleva, protože je ještě výhodnější než sleva. Pracujícímu rodiči (s příjmem minimálně 80 100 korun za rok) díky zvýhodnění vznikne nárok na daňový bonus  (vypočte-li si zápornou daň) a může od státu dostat až 60 300 Kč za rok.

1. dítě 1 267 Kč/měs.
(15 204 Kč/rok)

2. dítě 1 617 Kč/měs.
(19 404 Kč/rok)

3. a další dítě 2 017 Kč/měs.
(24 204 Kč/rok)

Dítě ZTP/P dvojnásobek uvedeného

Jestliže se některá z uvedených situací týká i vás, musíte daňové přiznání odevzdat na příslušný finanční úřad do 1. dubna 2020. Pokud byste se vyplňování formuláře zalekli a na zpracování daní si sjednali daňového poradce (pozor, nemůže to být běžný účetní, ale skutečně daňový poradce), termín se prodlouží do středy 1. července.

Kdy stačí jen oznámení

Ještě jeden případ by vás mohl přinutit, abyste s finančním úřadem komunikovali osobně. Pokud jste od někoho dostali dar, finanční částku, prodali obraz ze své sbírky nebo jiný majetek (který není ve veřejných registrech, třeba v katastru nemovitostí), a obdrželi jste za něj víc než pět milionů korun, musíte o tomto příjmu informovat finanční úřad. Stačí dát vědět dopisem o výši příjmu, okolnostech jeho nabytí a datu, kdy vznikl. Daňové přiznání podávat nemusíte.

Na novinkách roku 2019 ušetříte

Daňové změny za rok 2019 nebyly pro zaměstnance a malé podnikatele zásadní. Posunula se jen výše částek a limitů, se kterými je třeba počítat. Ze čtyř úprav jsou tři pro poplatníky výhodné, jedna hranice se zpřísňuje.

Školkovnéušetříte

Školkovné se zvýšilo, v roce 2018 bylo 12 200 korun, za rok 2019 je možné odečíst až 13 350 korun. Školkovné je sleva z již vypočtené daně – kolik (do uvedeného limitu) za školku zaplatíte, o tolik méně dáte na dani. Slevu lze uplatnit za každé vyživované dítě. 

Má to ale několik podmínek. Sleva musí být opravdu za školkovné, tedy pobyt dítěte v předškolním zařízení, nikoli za stravu nebo kroužky. Slevu může uplatnit jen jeden z rodičů. K daňovému přiznání je třeba přiložit potvrzení o platbě, které vydá školka.

Daňový bonusneušetříte

Rodiče, kteří si vypočtou nižší daňovou povinnost, než je daňové zvýhodnění na děti, mají nárok na daňový bonus. Mohou tak od státu dostat až 60 300 korun za rok. Právo na takový bonus má však jen ten, kdo alespoň trochu vydělává – zaměstnáním či podnikáním získal v roce 2019 alespoň 80 100 korun, (v roce 2018 stačilo 73 200 korun). Jiné příjmy (dávky, ostatní příjmy, výnos z pronájmu) se nepočítají.

Solidární daňušetříte

Kdo si v roce 2019 vydělal víc než 1 569 552 korun (hrubá mzda v zaměstnání, příjmy minus výdaje u podnikání, pronájmů), má povinnost zaplatit sedmiprocentní solidární daň. V roce 2018 to bylo 1 438 992 korun, hranice je tedy pro bohaté lidi příznivější.

Limity u paušálů pro podnikateleušetříte

Kdo z podnikatelů nevede evidenci nebo účetnictví, uplatňuje takzvaný výdajový paušál. Sama výše paušálů 30 až 80 procent (podle typu podnikání) zůstává stejná. Co se však mění, je limit, ze kterého můžete tato procenta počítat – v roce 2018 to byl milion, za rok 2019 smíte výdaje vypočítávat už ze dvou milionů. 

Odpočty za rok 2019

Odpočty jsou ta část daňových úlev, které nejprve zaplatíte, pak o danou částku snížíte daňový základ a vypočtete daň. Ve skutečnosti tak ušetříte 15 procent (sazba daně) x částka, kterou jste zaplatili, věnovali či naspořili.

Dobročinné dary a dárcovství krve
Odečíst lze minimálně 1 000 korun, maximálně 15 procent daňového základu. Jde o klasické dary na charitu, ale třeba i dětským oddílům, sportovním klubům, obcím. Potřebujete potvrzení od příjemce daru. U darování krve se jeden odběr počítá jako dar 3 000 korun.
Ušetříte: 15 procent z darované částky.

Úroky z úvěru na bydlení
U úroků z hypoték a ze stavebního spoření můžete daňový základ snížit maximálně o 25 000 korun za měsíc. Potvrzení o zaplacených úrocích dostanete od banky. Ušetříte: 15 procent ze zaplacených úroků, maximálně 45 000 korun.

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření
Odečíst lze maximálně 24 000 korun ročně, nutné je přitom naspořit vlastními silami (nezapočítává se tedy případný příspěvek zaměstnavatele) 36 000 korun (prvních 12 000 zakládá nárok na státní příspěvek, až pak je možný odpočet). Smlouvu je třeba mít alespoň pět let a nevypovědět ji dřív než v 60 letech. Potvrzení obdržíte od penzijní společnosti. 
Ušetříte: až 3 600 korun. 


Životní pojištění
Ročně lze odečíst 24 000 korun ze zaplaceného pojistného, případný příspěvek zaměstnavatele se do tohoto limitu nepočítá. Smlouvu je ale třeba mít nastavenou tak, že výplatu z ní můžete získat nejdříve za pět let a zároveň ji nesmíte vypovědět dřív než v 60 letech. Potvrzení zašle pojišťovna.
Ušetříte: až 3 600 korun.

Odborové příspěvky
Je možné si odečíst až 3 000 korun ročně. Potvrzení dostanete od odborové organizace.
Ušetříte: až 450 korun.

Zkoušky z dalšího odborného vzdělávání
Lze odečíst až 10 000 korun za rok (zdravotně postižení 15 000 korun). Ale předem konzultujte s poradci, zda se úleva týká právě vás, podmínky totiž nejsou jednoznačné – svářečské zkoušky (pro svářeče) obvykle projdou, kurs angličtiny nikoli (byť ji pro své povolání či podnikání potřebujete).
Ušetříte: až 1 500 korun (postižení 2 250 korun)

Autoři:
  • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Upadl výfuk, měly platit 1900 eur. Na co dát pozor při půjčení auta v cizině

Premium Půjčit si auto na dovolené v zahraničí je dnes docela běžná záležitost. Ne vždy je ale bez problémů a ne vždy se...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

Potvrzeno: Nemovitostí na prodej přibývá. Stačí to ale na pokles cen?

Bytů a rodinných domů k prodeji je nejvíce za posledních osm let. A v následujících měsících jich v nabídkách...

Kdo zná svou vlastní hodnotu, zažívá pocity úspěchu v práci i ve vztazích

Sebehodnota je způsob přemýšlení o sobě a vnímání sebe samého. Vychází z našeho nitra, souvisí s charisma a vytváří se...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...