Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Daně a jak na ně: kdy musí i zaměstnanec vyplňovat lejstra

Pokud jste „jen“ zaměstnanci, nemusíte si s daněmi vůbec lámat hlavu. Stačí skočit do mzdové účtárny, tam se podle pokynů podepsat na správné papíry k ročnímu zúčtování daně z příjmů a v dubnu můžete ve výplatě očekávat výsledek.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedinou podmínkou je vše si v práci vyřídit do 15. února a přinést s sebou veškerá potřebná potvrzení pro využití daňových slev a odpočtů.

Slevy za rok 2019

O slevy si přímo snižujete vypočtenou daň – ušetříte tedy celou uvedenou částku. Nemůžete však jít do minusu a doufat, že vám stát vyplatí něco navíc, v nejlepším případě neplatíte žádnou daň.


Na sebe: 24 840 Kč/rok

Na vyživovanou manželku: 2 070 Kč/měs.

Na studenta (poplatník je student): 335 Kč/měs.

Zdravotně postižení: Invalidní 1. a 2. stupně 210 Kč/měs.

Invalidní 3. stupně 420 Kč/měs.

ZTP/P 1 345 Kč/měs.

Školkovné: až 13 350 Kč/rok/dítě

Podnikatelé s EET zahájenou v roce 2019 max. 5 000 Kč/rok

Zaměstnavatel za vás vypořádá daně, i když jste u něj nepracovali celý rok, ale v listopadu místo změnili. Stačí, když donesete potvrzení o příjmech od předchozího zaměstnavatele. Daňové přiznání si samozřejmě můžete vyplnit sami, máte-li zájem. Například když nechcete, aby v práci věděli, že jste si vzali desetimilionovou hypotéku a s platem vyjdete jen taktak.

A pak jsou zaměstnanci, kteří prostě daně sami řešit musí. V obou případech je nutné to do 15. února ve mzdové účtárně ohlásit – výměnou dostanete potvrzení o zdanitelných příjmech, díky němuž zvládnete tiskopisy vypsat správně.

Kdy za vás účtárna daně neudělá, ani kdybyste chtěli:

Dva zaměstnavatelé najednou
Když jdete ráno prodávat do supermarketu a odpoledne si ještě střihnete úklid kanceláří u jiného zaměstnavatele, budou daně ve vaší režii. Pokud jste byli zaměstnáni a současně pracovali formou dohody o pracovní činnosti, budete podávat daňové přiznání vždy.

Jestliže jste s druhým zaměstnavatelem uzavřeli dohodu o provedení práce, budete daňové přiznání muset podat při výdělku nad 10 000 korun měsíčně. U nižších příjmů zaměstnavatel strhl srážkovou daň a vy se můžete rozhodnout, zda se růžovými formuláři chcete zabývat, nebo ne. Může to být výhodné, třeba když díky penězům z DPP překonáte hranici příjmů nutných pro přiznání bonusu na dítě. Bude vám stačit zjednodušený daňový formulář.

Daňové přiznání za rok 2019

Vysoké příjmy
Kdo si v roce 2019 vydělal zaměstnáním nebo podnikáním víc než 1 569 228 korun (odpovídá hrubé měsíční mzdě 137 769 korun), musí odvést takzvanou solidární daň. Ta je sedm procent z toho, co převýší uvedenou částku. I v tomto případě bude k přiznání stačit zjednodušený dvoustránkový formulář.

Přivýdělky

Je jedno, jestli podnikáte, investujete, pronajímáte, prodali jste štěňata či jste dostali honorář za sepsání encyklopedie. Pokud máte k zaměstnání ještě jiný příjem vyšší než 6 000 korun za rok, daňové přiznání musíte vyplnit sami. 


A protože daňové zákony jsou plné libůstek, u příležitostných příjmů podle § 10, které se právně jmenují „ostatní“, nemusíte daně řešit, dokud nepřesáhnou 30 000 korun za rok. V dalších dílech našeho seriálu poradíme, co všechno mezi ně patří a jaké formuláře vyplnit.

Dodanění uplatněných odpočtů
Člověk by to ani nepovažoval za příjem, přesto musí podat daňové přiznání, pokud v minulosti využíval daňových výhod penzijního připojištění či životního pojištění a později smlouvu předčasně vypověděl. Dosud uplatněné odpočty musí takzvaně dodanit.

Zvýhodnění na děti

Neříká se mu sleva, protože je ještě výhodnější než sleva. Pracujícímu rodiči (s příjmem minimálně 80 100 korun za rok) díky zvýhodnění vznikne nárok na daňový bonus  (vypočte-li si zápornou daň) a může od státu dostat až 60 300 Kč za rok.


1. dítě 1 267 Kč/měs.
(15 204 Kč/rok)

2. dítě 1 617 Kč/měs.
(19 404 Kč/rok)

3. a další dítě 2 017 Kč/měs.
(24 204 Kč/rok)

Dítě ZTP/P dvojnásobek uvedeného

Jestliže se některá z uvedených situací týká i vás, musíte daňové přiznání odevzdat na příslušný finanční úřad do 1. dubna 2020. Pokud byste se vyplňování formuláře zalekli a na zpracování daní si sjednali daňového poradce (pozor, nemůže to být běžný účetní, ale skutečně daňový poradce), termín se prodlouží do středy 1. července.

Kdy stačí jen oznámení

Ještě jeden případ by vás mohl přinutit, abyste s finančním úřadem komunikovali osobně. Pokud jste od někoho dostali dar, finanční částku, prodali obraz ze své sbírky nebo jiný majetek (který není ve veřejných registrech, třeba v katastru nemovitostí), a obdrželi jste za něj víc než pět milionů korun, musíte o tomto příjmu informovat finanční úřad. Stačí dát vědět dopisem o výši příjmu, okolnostech jeho nabytí a datu, kdy vznikl. Daňové přiznání podávat nemusíte.

Na novinkách roku 2019 ušetříte

Daňové změny za rok 2019 nebyly pro zaměstnance a malé podnikatele zásadní. Posunula se jen výše částek a limitů, se kterými je třeba počítat. Ze čtyř úprav jsou tři pro poplatníky výhodné, jedna hranice se zpřísňuje.

Školkovnéušetříte

Školkovné se zvýšilo, v roce 2018 bylo 12 200 korun, za rok 2019 je možné odečíst až 13 350 korun. Školkovné je sleva z již vypočtené daně – kolik (do uvedeného limitu) za školku zaplatíte, o tolik méně dáte na dani. Slevu lze uplatnit za každé vyživované dítě. 

Má to ale několik podmínek. Sleva musí být opravdu za školkovné, tedy pobyt dítěte v předškolním zařízení, nikoli za stravu nebo kroužky. Slevu může uplatnit jen jeden z rodičů. K daňovému přiznání je třeba přiložit potvrzení o platbě, které vydá školka.

Daňový bonusneušetříte

Rodiče, kteří si vypočtou nižší daňovou povinnost, než je daňové zvýhodnění na děti, mají nárok na daňový bonus. Mohou tak od státu dostat až 60 300 korun za rok. Právo na takový bonus má však jen ten, kdo alespoň trochu vydělává – zaměstnáním či podnikáním získal v roce 2019 alespoň 80 100 korun, (v roce 2018 stačilo 73 200 korun). Jiné příjmy (dávky, ostatní příjmy, výnos z pronájmu) se nepočítají.

Solidární daňušetříte

Kdo si v roce 2019 vydělal víc než 1 569 552 korun (hrubá mzda v zaměstnání, příjmy minus výdaje u podnikání, pronájmů), má povinnost zaplatit sedmiprocentní solidární daň. V roce 2018 to bylo 1 438 992 korun, hranice je tedy pro bohaté lidi příznivější.

Limity u paušálů pro podnikateleušetříte

Kdo z podnikatelů nevede evidenci nebo účetnictví, uplatňuje takzvaný výdajový paušál. Sama výše paušálů 30 až 80 procent (podle typu podnikání) zůstává stejná. Co se však mění, je limit, ze kterého můžete tato procenta počítat – v roce 2018 to byl milion, za rok 2019 smíte výdaje vypočítávat už ze dvou milionů. 

Odpočty za rok 2019

Odpočty jsou ta část daňových úlev, které nejprve zaplatíte, pak o danou částku snížíte daňový základ a vypočtete daň. Ve skutečnosti tak ušetříte 15 procent (sazba daně) x částka, kterou jste zaplatili, věnovali či naspořili.

Dobročinné dary a dárcovství krve
Odečíst lze minimálně 1 000 korun, maximálně 15 procent daňového základu. Jde o klasické dary na charitu, ale třeba i dětským oddílům, sportovním klubům, obcím. Potřebujete potvrzení od příjemce daru. U darování krve se jeden odběr počítá jako dar 3 000 korun.
Ušetříte: 15 procent z darované částky.

Úroky z úvěru na bydlení
U úroků z hypoték a ze stavebního spoření můžete daňový základ snížit maximálně o 25 000 korun za měsíc. Potvrzení o zaplacených úrocích dostanete od banky. Ušetříte: 15 procent ze zaplacených úroků, maximálně 45 000 korun.

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření
Odečíst lze maximálně 24 000 korun ročně, nutné je přitom naspořit vlastními silami (nezapočítává se tedy případný příspěvek zaměstnavatele) 36 000 korun (prvních 12 000 zakládá nárok na státní příspěvek, až pak je možný odpočet). Smlouvu je třeba mít alespoň pět let a nevypovědět ji dřív než v 60 letech. Potvrzení obdržíte od penzijní společnosti. 
Ušetříte: až 3 600 korun. 


Životní pojištění
Ročně lze odečíst 24 000 korun ze zaplaceného pojistného, případný příspěvek zaměstnavatele se do tohoto limitu nepočítá. Smlouvu je ale třeba mít nastavenou tak, že výplatu z ní můžete získat nejdříve za pět let a zároveň ji nesmíte vypovědět dřív než v 60 letech. Potvrzení zašle pojišťovna.
Ušetříte: až 3 600 korun.

Odborové příspěvky
Je možné si odečíst až 3 000 korun ročně. Potvrzení dostanete od odborové organizace.
Ušetříte: až 450 korun.

Zkoušky z dalšího odborného vzdělávání
Lze odečíst až 10 000 korun za rok (zdravotně postižení 15 000 korun). Ale předem konzultujte s poradci, zda se úleva týká právě vás, podmínky totiž nejsou jednoznačné – svářečské zkoušky (pro svářeče) obvykle projdou, kurs angličtiny nikoli (byť ji pro své povolání či podnikání potřebujete).
Ušetříte: až 1 500 korun (postižení 2 250 korun)

Autoři:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Největším rizikem spoření je inflace. Jak ji překonat?

Investování do cenných papírů není u nás tolik rozšířené, ale to neznamená, že nejde o správné řešení, jak spravovat...

KVÍZ: Konec chození na úřady. Co víte o bankovní identitě?

Díky elektronickému ověření identity se klienti bank mohou přihlašovat do systému veřejné správy nebo k některým...

Barák zdědíš, až se oženíš. Které podmínky v závěti jsou (ne)platné

Občanský zákoník umožňuje zapsat do závěti i tzv. vedlejší doložky – tedy podmínky, které musí dědic splnit, aby...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR AUTOMATIZAČNÍ TECHNIKY (32-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 32 000 - 45 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...