Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Mít chatu či chalupu je opět v kurzu. Na jejich cenách je to znát

aktualizováno 
Dříve platilo, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Dnes se tento trend do značné míry vrací. Zájem o rekreační nemovitosti tak v posledních letech roste. Poptávka ale převyšuje nabídku, což se projevuje na cenách, zvláště v atraktivních lokalitách.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny rekreačních nemovitostí v posledních letech dost narostly. Důvody jsou hned dva. Zaprvé kopírují trh s rezidenčními nemovitostmi, tedy s byty a rodinnými domy. A za druhé se lidé vracejí k chataření. Bez nadsázky se dá říci, že zažívá renesanci. „S rostoucí ekonomikou a lepší situací domácností roste počet lidí, kteří si dovolí koupit si rekreační nemovitost,“ říká Tomáš Hejda ze sítě realitních kanceláří Re/max.

V žádném případě však neplatí, že by si chaty a chalupy pořizovali jen starší lidé, kteří tam mohou trávit dost času nebo se tam rovnou chtějí na důchod přesunout trvale. To je jen jedna skupina zájemců. A nikoliv ta největší.

K rekreaci i k trvalému bydlení

Tou jsou lidé v produktivním věku. „Většinou jde o rodiny, které mají zajištěné vlastní bydlení a chtějí a mohou si dovolit investovat do vlastního blahobytu,“ říká Hejda. Také podle zkušeností sítě realitních kanceláří Century 21 jsou nejpočetnější skupinou zájemců lidé ve věku 30 až 45 let s malými dětmi.

„Stále více lidí z této skupiny se chce ale na chalupu přestěhovat natrvalo,“ poukazuje na nový trend Jan Martina z pražské pobočky M&M Reality. Důvodem jsou vyšroubované ceny rezidenčních nemovitostí, na které především ve velkých městech řada lidí v současnosti nedosáhne. Jako řešení proto vidí právě pořízení rekreační nemovitosti vhodné k trvalému bydlení někde na venkově, ale s dobrou dopravní dostupností do města.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

„Podíváme-li se třeba na východ od Prahy, tak roste zájem o nemovitosti v obcích lemujících dálnici D1. A to od oblasti za Říčany až někam k městu Sázava,“ popisuje Jan Martina. Dojezdová vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni akceptovat, se v poslední době zvětšuje.

Nejvíc letí chalupy blízko měst

Většina lidí si však stále chatu, chalupu či apartmán pořizuje pro vlastní rekreaci. Chtějí tam uniknout na víkend z rychlého života ve městě. Znovu sem lidé jezdí také na dovolenou. „Chata či chalupa totiž přestavuje stále nejlacinější způsob, jak strávit víkend či dovolenou,“ říká Klára Kuťáková, manažerka podpory prodeje z Century 21. 

A poptávku podle realitních makléřů posiluje i zhoršení bezpečností situace v některých oblíbených lokalitách v zahraničních dovolenkových destinacích, jako jsou Egypt či Tunisko. „Dalším faktorem je, že pro turisty značně podražilo oblíbené Chorvatsko,“ doplňuje Jan Martina.

I v tomto případě hraje při výběru lokality prim dobrá dopravní dostupnost do města. Největší zájem o chaty a chalupy totiž mají právě lidé z velkých měst, především z Prahy a z Brna. „A málokdo je ochotný dojíždět více než hodinu od domova,“ konstatuje Tomáš Hejda. Výjimkou jsou speciality jako například apartmány na horách. 

„Zároveň lidé vyhledávají oblasti, kde je klid, nebo podle svých zájmových aktivit,“ doplňuje Veronika Vránová, realitní analytička Broker Consulting. „Tedy například místa, kde jsou v blízkém okolí chalupy cyklostezky, naučné stezky, možnost rybaření a podobně,“ doplňuje několik příkladů Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky M&M Reality.

O jaké lokality je zájem

Největší zájem o rekreační objekty realitní kanceláře shodně uvádějí ve Středočeském kraji. „Nejvíce chat a chalup zde prodáváme v lokalitě Prahy – západ, Prahy – východ, údolí Berounky a Posázaví,“ říká Goran Andonov, ředitel Maxima Reality. V kurzu jsou také chaty v okolí přehrad Slapy či Orlík.

Lidé z Brna pak mají největší zájem o jižní Moravu, kde je atraktivní lokalitou například okolí Novomlýnských nádrží. „A mezi žádané lokality ze strany brněnské klientely patří rovněž Vysočina,“ dodává Jarmila Odehnalová.

Ceny šplhají nahoru

To se samozřejmě projevilo i na cenách, jak můžete vidět v tabulce, která vychází z prodejů  rekreačních nemovitostí v rámci sítě realitních kanceláří Re/max. 

V jednotlivých krajích se ročně prodají desítky nemovitostí. Výjimkou je Středočeský kraj, kde se prodá trojnásobek oproti ostatním krajům. „S ohledem na množství prodejů je tak potřeba počítat s tím, že jedna, dvě dražší nemovitosti dokážou zvýšit meziroční cenový průměr, jako tomu je například u Vysočiny v roce 2018,“ vysvětluje Tomáš Hejda. Důležité je proto sledovat trendovou křivku v delším horizontu.

Chaty a chalupy: vývoj cen
Kraj201420162018
Jihočeský kraj850 0601 243 0321 156 555
Jihomoravský kraj608 2081 011 475797 730
Karlovarský kraj543 333523 000815 858
Královéhradecký kraj899 2501 036 3811 712 979
Liberecký kraj1 397 5001 700 0141 766 859
Moravskoslezský kraj681 597943 467985 177
Olomoucký kraj548 111970 3891 183 841
Pardubický kraj661 771803 3221 202 094
Plzeňský kraj708 8111 036 2361 098 531
Středočeský kraj1 234 9581 074 0171 329 989
Ústecký kraj727 368752 377997 281
Vysočina777 226783 0801 554 942*
Zlínský kraj798 000828 0001 070 765
Průměrná cena za ČR802 784977 2921 197 507
Zdroj: Remax

A nárůst cent potvrzují i další realitní kanceláře. Například podle statistik M&M Reality stouply ceny víkendových nemovitostí ve Středočeském a Jihomoravském kraji v období od léta 2015 do léta 2018 přibližně o 30 procent.

Dobře se prodávají rovněž chaty a chalupy v Jihočeském kraji. Zde ceny narostly zhruba o 20 procent. „Například chalupa o velikosti 80 metrů čtverečních se zahradou o rozloze 450 metrů čtverečních, která se dnes prodává za 1,2 milionu korun, by před třemi lety stála o 200 tisíc méně,“ přibližuje Stanislav Pouzar, oblastní manažer pro Jihočeský kraj v M&M Reality.

Ceny v Krkonoších jsou astronomické

Atraktivní jsou také horské oblasti, nejvíce Jizerské hory a Krkonoše. Ty jsou specifické i tím, že zde vyrostla řada developerských projektů s apartmánovými domy. Zájem o ně je obrovský. A jejich ceny také.

„Dnešní ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy,“ říká Jan Bareš oblastní ředitel pro Královéhradecký kraj v M&M Reality. Dodává, že před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit. 

Do těchto astronomických výšin tlačí ceny silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů. Pořizované jsou často i na investici, protože se velmi dobře pronajímají.

A obdobná je situace u chalup. „Obzvláště poptávané jsou objekty v takové poloze, která znemožňuje další výstavbu v okolí. Samozřejmě ceny takových nemovitostí, s patřičně velkým pozemkem, se pohybují i přes deset milionů korun,“ uvedl Daniel Kotula, majitel Re/max City.

Meziročně tak ceny ve Špindlerově Mlýně, ale také Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou vzrostly v průměru o 10 až 15 procent. V horizontu uplynulých tří let pak podle Bareše ceny těchto nemovitostí narostly o neuvěřitelných 40 až 50 procent. Nejrychleji samozřejmě rostou u apartmánů a chalup s výbornou dostupností sjezdovek.

Zájem je také o Šumavu, Jeseníky a Beskydy

Do popředí zájmu se tak dostávají i další česká pohoří. „Klienti z Prahy často vyhledávají i rekreační oblasti v Krušných horách a na Šumavě,“ říká Klára Kuťáková.

Podobná je situace na Moravě. Například v Olomouckém kraji zdražily víkendové nemovitosti za poslední tři roky o 20 procent. Ale v horských oblastech, kde je velká poptávka, to bylo o 40 procent.

O něco nižší růst zaznamenaly chaty a chalupy v Moravskoslezském kraji. „Průměrná chata se tu v létě 2018 prodávala o 100 až 150 tisíc korun dráže než před třemi lety,“ říká Jan Nováček, oblastní manažer pro Moravskoslezský kraj z M&M Reality. Největší zájem je přitom o lokalitu podhůří a okolí Beskyd, kde ceny stouply až o 15 procent.

Ceny chalup narazily na strop

Další růst cen rekreačních nemovitostí již ale realitní makléři nepředpokládají. Jak již bylo zmíněno, ceny chat a chalup kopírují trh s byty a domy. A u těch již na většině míst republiky narazily na svůj strop. 

Podobný vývoj začínají realitní kanceláře sledovat také u rekreačních objektů. „Dá se očekávat, že ceny budou stagnovat a v některých lokalitách i klesat,“ potvrzuje Klára Kuťáková. Na některých místech se tak podle ní stalo již koncem loňského roku.   

Na chalupu se dnes jezdí odpočívat, ne dřít

Oproti minulosti mají ovšem při výběru víkendové nemovitosti dnešní chataři a chalupáři jiné priority. „Dříve lidé jezdili na chalupu, kterou si postupně sami opravovali a rekonstruovali. Dnes takové příležitosti nehledají,“ konstatuje Daniel Kotula. Chtějí houbařit, koupat se, jezdit na kole či chodit na procházky. 

A s tím souvisí i komfort, který by měly chaty a chalupy splňovat. „V posledních letech proto převažuje poptávka po objektech po rekonstrukci,“ říká Kotula. To se oproti minulosti dost změnilo. Kromě toho zde většina lidí chce vybavení v bytovém standardu. Tedy kompletně zařízenou kuchyň, pračku, televizi a podobně. „V případě, že jsou příjemně a stylově zařízeny, prodávají se rovnou s vybavením,“ říká Tomáš Hejda.

Doplňuje, že mezi nejdražší objekty, které za loňský rok v rámci sítě Re/max prodali, patří roubenka v Harrachově s cenou 6,9 milionu korun a rekreační objekt v Jihočeském kraji za téměř 8 milionů korun. Průměrná cena loni prodaných rekreačních nemovitostí byla v Re/max přes milion korun. V síti realitních kanceláří Century 21 pak byla loni průměrná cena za chatu jeden milion korun, za chalupu 1,85 milionu korun a průměrná cena celkově za rekreační objekt byla 1,79 milionu korun. Nejlevnější chalupy se pak dají koupit kolem 200 tisíc korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Naděje pro rodiče samoživitele? Co přinese zákon o náhradním výživném

Premium Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. V čem bude spočívat podpora státu pro samoživitele a...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

KVÍZ: Víte, jak dnes prodat nebo koupit nemovitost?

Na realitním trhu letos nezůstal kámen na kameni. Nejdřív vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, pak...

KVÍZ: Kde je nejstarší banka a kolik vážil tolar? Co znáte z historie bankovnictví?

Pokud jste pravidelnými čtenáři Financí iDNES.cz, v bankovnictví a finančních produktech se jistě vyznáte. Ale co znáte...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ MAG - VHODNÉ I PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...