Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Mít chatu či chalupu je opět v kurzu. Na jejich cenách je to znát

Dříve platilo, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Dnes se tento trend do značné míry vrací. Zájem o rekreační nemovitosti tak v posledních letech roste. Poptávka ale převyšuje nabídku, což se projevuje na cenách, zvláště v atraktivních lokalitách.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny rekreačních nemovitostí v posledních letech dost narostly. Důvody jsou hned dva. Zaprvé kopírují trh s rezidenčními nemovitostmi, tedy s byty a rodinnými domy. A za druhé se lidé vracejí k chataření. Bez nadsázky se dá říci, že zažívá renesanci. „S rostoucí ekonomikou a lepší situací domácností roste počet lidí, kteří si dovolí koupit si rekreační nemovitost,“ říká Tomáš Hejda ze sítě realitních kanceláří Re/max.

V žádném případě však neplatí, že by si chaty a chalupy pořizovali jen starší lidé, kteří tam mohou trávit dost času nebo se tam rovnou chtějí na důchod přesunout trvale. To je jen jedna skupina zájemců. A nikoliv ta největší.

K rekreaci i k trvalému bydlení

Tou jsou lidé v produktivním věku. „Většinou jde o rodiny, které mají zajištěné vlastní bydlení a chtějí a mohou si dovolit investovat do vlastního blahobytu,“ říká Hejda. Také podle zkušeností sítě realitních kanceláří Century 21 jsou nejpočetnější skupinou zájemců lidé ve věku 30 až 45 let s malými dětmi.

„Stále více lidí z této skupiny se chce ale na chalupu přestěhovat natrvalo,“ poukazuje na nový trend Jan Martina z pražské pobočky M&M Reality. Důvodem jsou vyšroubované ceny rezidenčních nemovitostí, na které především ve velkých městech řada lidí v současnosti nedosáhne. Jako řešení proto vidí právě pořízení rekreační nemovitosti vhodné k trvalému bydlení někde na venkově, ale s dobrou dopravní dostupností do města.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

„Podíváme-li se třeba na východ od Prahy, tak roste zájem o nemovitosti v obcích lemujících dálnici D1. A to od oblasti za Říčany až někam k městu Sázava,“ popisuje Jan Martina. Dojezdová vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni akceptovat, se v poslední době zvětšuje.

Nejvíc letí chalupy blízko měst

Většina lidí si však stále chatu, chalupu či apartmán pořizuje pro vlastní rekreaci. Chtějí tam uniknout na víkend z rychlého života ve městě. Znovu sem lidé jezdí také na dovolenou. „Chata či chalupa totiž přestavuje stále nejlacinější způsob, jak strávit víkend či dovolenou,“ říká Klára Kuťáková, manažerka podpory prodeje z Century 21. 

A poptávku podle realitních makléřů posiluje i zhoršení bezpečností situace v některých oblíbených lokalitách v zahraničních dovolenkových destinacích, jako jsou Egypt či Tunisko. „Dalším faktorem je, že pro turisty značně podražilo oblíbené Chorvatsko,“ doplňuje Jan Martina.

I v tomto případě hraje při výběru lokality prim dobrá dopravní dostupnost do města. Největší zájem o chaty a chalupy totiž mají právě lidé z velkých měst, především z Prahy a z Brna. „A málokdo je ochotný dojíždět více než hodinu od domova,“ konstatuje Tomáš Hejda. Výjimkou jsou speciality jako například apartmány na horách. 

„Zároveň lidé vyhledávají oblasti, kde je klid, nebo podle svých zájmových aktivit,“ doplňuje Veronika Vránová, realitní analytička Broker Consulting. „Tedy například místa, kde jsou v blízkém okolí chalupy cyklostezky, naučné stezky, možnost rybaření a podobně,“ doplňuje několik příkladů Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky M&M Reality.

O jaké lokality je zájem

Největší zájem o rekreační objekty realitní kanceláře shodně uvádějí ve Středočeském kraji. „Nejvíce chat a chalup zde prodáváme v lokalitě Prahy – západ, Prahy – východ, údolí Berounky a Posázaví,“ říká Goran Andonov, ředitel Maxima Reality. V kurzu jsou také chaty v okolí přehrad Slapy či Orlík.

Lidé z Brna pak mají největší zájem o jižní Moravu, kde je atraktivní lokalitou například okolí Novomlýnských nádrží. „A mezi žádané lokality ze strany brněnské klientely patří rovněž Vysočina,“ dodává Jarmila Odehnalová.

Ceny šplhají nahoru

To se samozřejmě projevilo i na cenách, jak můžete vidět v tabulce, která vychází z prodejů  rekreačních nemovitostí v rámci sítě realitních kanceláří Re/max. 

V jednotlivých krajích se ročně prodají desítky nemovitostí. Výjimkou je Středočeský kraj, kde se prodá trojnásobek oproti ostatním krajům. „S ohledem na množství prodejů je tak potřeba počítat s tím, že jedna, dvě dražší nemovitosti dokážou zvýšit meziroční cenový průměr, jako tomu je například u Vysočiny v roce 2018,“ vysvětluje Tomáš Hejda. Důležité je proto sledovat trendovou křivku v delším horizontu.

Chaty a chalupy: vývoj cen
Kraj201420162018
Jihočeský kraj850 0601 243 0321 156 555
Jihomoravský kraj608 2081 011 475797 730
Karlovarský kraj543 333523 000815 858
Královéhradecký kraj899 2501 036 3811 712 979
Liberecký kraj1 397 5001 700 0141 766 859
Moravskoslezský kraj681 597943 467985 177
Olomoucký kraj548 111970 3891 183 841
Pardubický kraj661 771803 3221 202 094
Plzeňský kraj708 8111 036 2361 098 531
Středočeský kraj1 234 9581 074 0171 329 989
Ústecký kraj727 368752 377997 281
Vysočina777 226783 0801 554 942*
Zlínský kraj798 000828 0001 070 765
Průměrná cena za ČR802 784977 2921 197 507
Zdroj: Remax

A nárůst cent potvrzují i další realitní kanceláře. Například podle statistik M&M Reality stouply ceny víkendových nemovitostí ve Středočeském a Jihomoravském kraji v období od léta 2015 do léta 2018 přibližně o 30 procent.

Dobře se prodávají rovněž chaty a chalupy v Jihočeském kraji. Zde ceny narostly zhruba o 20 procent. „Například chalupa o velikosti 80 metrů čtverečních se zahradou o rozloze 450 metrů čtverečních, která se dnes prodává za 1,2 milionu korun, by před třemi lety stála o 200 tisíc méně,“ přibližuje Stanislav Pouzar, oblastní manažer pro Jihočeský kraj v M&M Reality.

Ceny v Krkonoších jsou astronomické

Atraktivní jsou také horské oblasti, nejvíce Jizerské hory a Krkonoše. Ty jsou specifické i tím, že zde vyrostla řada developerských projektů s apartmánovými domy. Zájem o ně je obrovský. A jejich ceny také.

„Dnešní ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy,“ říká Jan Bareš oblastní ředitel pro Královéhradecký kraj v M&M Reality. Dodává, že před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit. 

Do těchto astronomických výšin tlačí ceny silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů. Pořizované jsou často i na investici, protože se velmi dobře pronajímají.

A obdobná je situace u chalup. „Obzvláště poptávané jsou objekty v takové poloze, která znemožňuje další výstavbu v okolí. Samozřejmě ceny takových nemovitostí, s patřičně velkým pozemkem, se pohybují i přes deset milionů korun,“ uvedl Daniel Kotula, majitel Re/max City.

Meziročně tak ceny ve Špindlerově Mlýně, ale také Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou vzrostly v průměru o 10 až 15 procent. V horizontu uplynulých tří let pak podle Bareše ceny těchto nemovitostí narostly o neuvěřitelných 40 až 50 procent. Nejrychleji samozřejmě rostou u apartmánů a chalup s výbornou dostupností sjezdovek.

Zájem je také o Šumavu, Jeseníky a Beskydy

Do popředí zájmu se tak dostávají i další česká pohoří. „Klienti z Prahy často vyhledávají i rekreační oblasti v Krušných horách a na Šumavě,“ říká Klára Kuťáková.

Podobná je situace na Moravě. Například v Olomouckém kraji zdražily víkendové nemovitosti za poslední tři roky o 20 procent. Ale v horských oblastech, kde je velká poptávka, to bylo o 40 procent.

O něco nižší růst zaznamenaly chaty a chalupy v Moravskoslezském kraji. „Průměrná chata se tu v létě 2018 prodávala o 100 až 150 tisíc korun dráže než před třemi lety,“ říká Jan Nováček, oblastní manažer pro Moravskoslezský kraj z M&M Reality. Největší zájem je přitom o lokalitu podhůří a okolí Beskyd, kde ceny stouply až o 15 procent.

Ceny chalup narazily na strop

Další růst cen rekreačních nemovitostí již ale realitní makléři nepředpokládají. Jak již bylo zmíněno, ceny chat a chalup kopírují trh s byty a domy. A u těch již na většině míst republiky narazily na svůj strop. 

Podobný vývoj začínají realitní kanceláře sledovat také u rekreačních objektů. „Dá se očekávat, že ceny budou stagnovat a v některých lokalitách i klesat,“ potvrzuje Klára Kuťáková. Na některých místech se tak podle ní stalo již koncem loňského roku.   

Na chalupu se dnes jezdí odpočívat, ne dřít

Oproti minulosti mají ovšem při výběru víkendové nemovitosti dnešní chataři a chalupáři jiné priority. „Dříve lidé jezdili na chalupu, kterou si postupně sami opravovali a rekonstruovali. Dnes takové příležitosti nehledají,“ konstatuje Daniel Kotula. Chtějí houbařit, koupat se, jezdit na kole či chodit na procházky. 

A s tím souvisí i komfort, který by měly chaty a chalupy splňovat. „V posledních letech proto převažuje poptávka po objektech po rekonstrukci,“ říká Kotula. To se oproti minulosti dost změnilo. Kromě toho zde většina lidí chce vybavení v bytovém standardu. Tedy kompletně zařízenou kuchyň, pračku, televizi a podobně. „V případě, že jsou příjemně a stylově zařízeny, prodávají se rovnou s vybavením,“ říká Tomáš Hejda.

Doplňuje, že mezi nejdražší objekty, které za loňský rok v rámci sítě Re/max prodali, patří roubenka v Harrachově s cenou 6,9 milionu korun a rekreační objekt v Jihočeském kraji za téměř 8 milionů korun. Průměrná cena loni prodaných rekreačních nemovitostí byla v Re/max přes milion korun. V síti realitních kanceláří Century 21 pak byla loni průměrná cena za chatu jeden milion korun, za chalupu 1,85 milionu korun a průměrná cena celkově za rekreační objekt byla 1,79 milionu korun. Nejlevnější chalupy se pak dají koupit kolem 200 tisíc korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jak se dědí pozůstalost? Sepsání poslední vůle doma má skrytá rizika

Premium V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku pořídili Češi u notářů přes 13 tisíc závětí. To je dosud nejvyšší...

Přímo obdarovat bližního v nouzi v Česku znamená obdarovat i stát

Tornádo na jižní Moravě ukázalo, že Češi drží při sobě zejména v těch chvílích, kdy jde do tuhého. Zároveň ale i...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jste dovolenkový typ? Umíte z dovolené načerpat blahodárnou energii?

Stresuje vás dovolená? Pracujete i na pláži? Nebo se na dovolenou těšíte a radujete se z ní, i když vám týden u moře...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Víte vždy, co kupujete, když je služba založená na důvěře?

Co společného mají zdravotníci, právníci, automechanici, počítačoví specialisté či finanční poradci? Z ekonomického...

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

Chystáte se na dovolenou? Nestačí jen výhodně koupit zájezd, myslet byste měli i na řadu dalších věcí, které mohou...

Lidé stižení tornádem nemají finanční rezervy, říká hodonínský poradce

Měl štěstí, tornádo ho minulo. Druhým teď pomáhá řešit škody a potíže, které je stihly. „Lidé často, aby ušetřili třeba...

V jaké výši má náhradní výživné pomoci samoživitelkám i samoživitelům

Finanční situaci nezaopatřených dětí má zlepšit náhradní výživné. Žádosti o něj přijímají úřady práce od 1. července,...

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...