Cesta k odškodnění nebyla snadná, nakonec získali šest milionů korun

Sezona dovolených je v plném proudu. Pokud vyrážíte do zahraničí vlastním autem, přibalte si vytištěnou zelenou kartu. A nepodceňte některé kroky, jejichž opomenutí může znamenat finanční závazky po zbytek života.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dat České kanceláře pojistitelů (ČKP) v rámci škod z povinného ručení Češi v zahraničí za rok 2022 způsobili celkem 7 028 nehod.

„Nejvíce nehod způsobili Češi v Německu, a to 2 620, na druhé příčce je Slovensko s 937 nehodami a třetí místo obsadilo Rakousko s 907 nehodami,“ jmenuje země Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. Prim v nehodovosti Čechů v zahraničí hrají prázdninové měsíce, nejvíce se bourá v červenci a srpnu.

Škody, které způsobíte vy vaším vozidlem, a to i v zahraničí, jsou kryty v rámci povinného ručení, dokladem o jeho zřízení je tzv. zelená karta.

„I když na území České republiky již postačí mít zelenou kartu elektronicky, například i v mobilním telefonu, při cestách za hranice by ji měl motorista mít u sebe vytištěnou,“ upozorňuje Vladimír Krejzar, ředitel likvidace ČKP. Změny se dočkáme až v průběhu roku 2025, kdy budou moci mít motoristé zelenou kartu v digitální podobě ve formátu pdf také v zahraničí.

Zelená karta v zahraničí má i další výhodu – k dispozici máte asistenční služby. S nimi vám pojišťovna zajistí odtah nepojízdného auta, náhradní vůz nebo vyproštění vozu. Zkrátka co si sjednáte, to platí i v cizině. Na zelené kartě je navíc uvedeno telefonní číslo na asistenční službu, kam můžete volat non-stop a domluvíte se vždy v češtině.

Škody na vlastním vozidle

Jestliže nemáte standardně sjednané havarijní pojištění, před odjezdem do zahraničí jeho sjednání určitě zvažte. „Využít můžete tzv. krátkodobé havarijní pojištění. To lze sjednat třeba na jeden měsíc a funguje jako klasické havarijní pojištění, jsou z něj kryta rizika nehody, vandalismu, odcizení nebo živelné pohromy podle nabídky jednotlivých pojišťoven,“ doporučuje Tomáš Pavlík z ČKP.

Sjednat ho lze v podstatě kdykoliv před odjezdem. Na první pohled se zdá krátkodobé havarijní pojištění levnější, v přepočtu na měsíc ale vychází dráž než celoroční. O jeho výhodnosti rozhoduje především doba, na kterou ho sjednáváte.

Když dojde k nehodě

Pokud nehodu nezaviníte, máte nárok na finanční náhradu, často je ale problém se jí domoci v odpovídající výši.

To byl i případ mladé Češky. Během dovolené zemřel při autohavárii její manžel, otec dvou dětí. Zpočátku to vypadalo, že pozůstalí dostanou jen několik desítek tisíc, za pomoci odborníků se podařilo získat částku přes šest milionů korun jako výživné pro děti a kompenzaci za psychickou újmu.

„Problémem bývá i to, že lidé velmi často vůbec netuší, na co mají nárok. Spokojí se pak třeba jen s bolestným, a přijdou o stovky tisíc korun,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia a dodává: „Je také nutné dodržovat řadu pravidel a povinností, jinak vás může čekat velká bitva o odškodnění, nebo dokonce můžete mít smůlu.“

V některých případech může mít planost pojistky určité podmínky. Musíte například pojišťovnu informovat do určitého počtu hodin, popřípadě mít událost potvrzenou od konkrétních institucí, například policie.

Zásadně nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Nebyli byste první, kteří v šoku po úraze stvrdili zdánlivě nevinný papír a následně zjistili, že se přiznali k zavinění celého incidentu.

„I v zahraničí můžete bohužel potkat policisty, kteří si rádi zjednoduší práci, popřípadě zvýhodní místního občana. Proto raději počkejte, až budete mít překlad daného dokumentu, popřípadě se obraťte na místní ambasádu,“ radí Beck. Dodatečné řešení takových situací bývá složité, a ne vždy dopadne spravedlivě.

Důležitá je prevence

Ačkoliv při cestování zůstáváte v Evropě, mohou vás v jednotlivých státech zaskočit mírně jiná pravidla. Týká se to i skleničky před usednutím za volant. Přestože je v některých zemích určitá tolerance alkoholu za volantem, pokud se stanete účastníky dopravní nehody a nafoukáte, může se úplně jinak hodnotit míra zavinění.

„Setkali jsme se s tím, že přestože nehodu jednoznačně zavinil druhý řidič, odškodnění bylo klientovi kráceno, protože měl v krvi alkohol – byť daná země měla tu konkrétní míru povolenou,“ uvádí Beck.

A pozor, situace v zahraničí bývá leckdy složitější a pravidla jsou relativně komplikovaná. Například v oblíbeném Chorvatsku si na rodinné dovolené mohou dát rodiče pivo k obědu a pak legálně řídit osobní auto. Jejich osmnáctiletý potomek si ale před sednutím za volant žádný alkohol dopřát nesmí. Mnohde se liší i pravidla pro profesionální řidiče či pro cyklisty. Pokuty přitom rozhodně nebývají symbolické.

Nezapomínejte ani na povinné vybavení vozu, dodržení pravidel vás ochrání před pokutou. Například v Rakousku musíte mít reflexní vestu nejen v autě, ale jako řidič povinně i po ruce. Jestliže tedy jedete na dovolenou, vyplatí se prostudovat pravidla a požadavky, které platí v tranzitních zemích.

„Samozřejmě platí, že auto musí být v dobrém technickém stavu, mít povinné prohlídky a všechna povolení. Pokud by došlo k nehodě a vyplynulo, že vozu chyběla třeba technická, znamenalo by to v odškodňování velké komplikace, ať už by byl řidič poškozený, nebo viník,“ míní Beck.

Odškodňování se přitom může zadrhnout i na nečekaných aspektech.

„V jednom ze států jižní Evropy se stala nehoda, kde byl náš klient jasný poškozený, nikoliv viník. Jenže ve voze vezli psa, kterého neměli připoutaného nebo v přepravce. Pojišťovna viníka se následně bránila, že to mohlo být tak, že pes odvedl pozornost od řízení. Napřed nechtěli platit nic, následně odškodnění krátili o 20 procent. Nutno říci, že jsme v dané situaci takový závěr přivítali, a dva zranění klienti získali dohromady 12 tisíc eur,“ uzavírá Beck s tím, že nešlo o těžké úrazy.

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

Roman Pospíšil: Mám za to, že trhy se mohou vrátit do normálu raz dva

„Jestli jsem měl deset milionů korun, a teď jich mám osm, tak se na to nehezky kouká. Ale neznamená to, že jsem o to přišel, pokud to teď neprodám,“ říká v rozhovoru o současných propadech na...

29. dubna 2025

Přiznáním daní to 2. května nekončí. Kdo platí zálohy na dani a jak je to s odvody

Na internetové přiznání daní z příjmu zbývají už jen tři dny. Posledním dnem je pátek 2. května 2025. Nezapomeňte včas zaplatit daň z příjmu a také odevzdat přehledy a uhradit správnou výši odvodů....

29. dubna 2025

Sedm nejzávažnějších typů finančních podvodů, na které byste si měli dát pozor

Premium

Finanční a investiční podvody jsou známé po staletí a mnohé přetrvávají v téměř nezměněné podobě až do současnosti. Rozvoj digitálních transakcí a rozšíření spektra finančních produktů vedou však i...

28. dubna 2025

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

27. dubna 2025

Řídit velké rodinné festivaly je pořádná jízda, říká promotérka Bezva Festu

Jedna z největších rodinných festivalových roadshow s názvem Bezva Fest slaví letos páté narozeniny. Přitom na začátku stála jen parta nadšenců v čele s Adélou Markovou a hned po prvním ročníku jim...

26. dubna 2025

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

25. dubna 2025  9:05

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

25. dubna 2025

Domů se nevrátil, zahynul v práci. Na co má rodina nárok, radí advokát

V Česku dochází na pracovištích každoročně k několika desítkám smrtelných pracovních úrazů. Pozůstalí většinou vůbec netuší, na jaké odškodnění mají nárok.

25. dubna 2025

Chystá se bič na krátkodobé pronájmy. Obce chtějí víc moci

Barcelona a Berlín. Co mají společného? Ukazují, jak přísná může být regulace krátkodobých pronájmů, jako je Airbnb. Mimo jiné proto, aby chránila dostupnost bydlení pro místní obyvatele. „Podobnou...

24. dubna 2025

KOMENTÁŘ: Firemní dluhopisy jsou lákavé, jde však o investici do prázdné skořápky

Firemní dluhopisy už zlákaly řadu investorů. Nabízejí daný výnos a zdánlivě jednoduchý princip. Investor půjčí firmě a na oplátku dostane pravidelný úrok a po splatnosti i jistinu zpět. Některé firmy...

24. dubna 2025

Digitálních nomádů přibývá. K práci na dálku je ale nezbytná disciplína

Cestují po světě a pracují přes internet odkudkoli, často navíc nevydrží dlouho na jednom místě – to jsou společné znaky digitálních nomádů. Podle odhadů pracuje takhle na dálku z různých koutů světa...

23. dubna 2025

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

23. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.