Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta k odškodnění nebyla snadná, nakonec získali šest milionů korun

Sezona dovolených je v plném proudu. Pokud vyrážíte do zahraničí vlastním autem, přibalte si vytištěnou zelenou kartu. A nepodceňte některé kroky, jejichž opomenutí může znamenat finanční závazky po zbytek života.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dat České kanceláře pojistitelů (ČKP) v rámci škod z povinného ručení Češi v zahraničí za rok 2022 způsobili celkem 7 028 nehod.

„Nejvíce nehod způsobili Češi v Německu, a to 2 620, na druhé příčce je Slovensko s 937 nehodami a třetí místo obsadilo Rakousko s 907 nehodami,“ jmenuje země Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. Prim v nehodovosti Čechů v zahraničí hrají prázdninové měsíce, nejvíce se bourá v červenci a srpnu.

Škody, které způsobíte vy vaším vozidlem, a to i v zahraničí, jsou kryty v rámci povinného ručení, dokladem o jeho zřízení je tzv. zelená karta.

„I když na území České republiky již postačí mít zelenou kartu elektronicky, například i v mobilním telefonu, při cestách za hranice by ji měl motorista mít u sebe vytištěnou,“ upozorňuje Vladimír Krejzar, ředitel likvidace ČKP. Změny se dočkáme až v průběhu roku 2025, kdy budou moci mít motoristé zelenou kartu v digitální podobě ve formátu pdf také v zahraničí.

Zelená karta v zahraničí má i další výhodu – k dispozici máte asistenční služby. S nimi vám pojišťovna zajistí odtah nepojízdného auta, náhradní vůz nebo vyproštění vozu. Zkrátka co si sjednáte, to platí i v cizině. Na zelené kartě je navíc uvedeno telefonní číslo na asistenční službu, kam můžete volat non-stop a domluvíte se vždy v češtině.

Škody na vlastním vozidle

Jestliže nemáte standardně sjednané havarijní pojištění, před odjezdem do zahraničí jeho sjednání určitě zvažte. „Využít můžete tzv. krátkodobé havarijní pojištění. To lze sjednat třeba na jeden měsíc a funguje jako klasické havarijní pojištění, jsou z něj kryta rizika nehody, vandalismu, odcizení nebo živelné pohromy podle nabídky jednotlivých pojišťoven,“ doporučuje Tomáš Pavlík z ČKP.

Sjednat ho lze v podstatě kdykoliv před odjezdem. Na první pohled se zdá krátkodobé havarijní pojištění levnější, v přepočtu na měsíc ale vychází dráž než celoroční. O jeho výhodnosti rozhoduje především doba, na kterou ho sjednáváte.

Když dojde k nehodě

Pokud nehodu nezaviníte, máte nárok na finanční náhradu, často je ale problém se jí domoci v odpovídající výši.

To byl i případ mladé Češky. Během dovolené zemřel při autohavárii její manžel, otec dvou dětí. Zpočátku to vypadalo, že pozůstalí dostanou jen několik desítek tisíc, za pomoci odborníků se podařilo získat částku přes šest milionů korun jako výživné pro děti a kompenzaci za psychickou újmu.

„Problémem bývá i to, že lidé velmi často vůbec netuší, na co mají nárok. Spokojí se pak třeba jen s bolestným, a přijdou o stovky tisíc korun,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia a dodává: „Je také nutné dodržovat řadu pravidel a povinností, jinak vás může čekat velká bitva o odškodnění, nebo dokonce můžete mít smůlu.“

V některých případech může mít planost pojistky určité podmínky. Musíte například pojišťovnu informovat do určitého počtu hodin, popřípadě mít událost potvrzenou od konkrétních institucí, například policie.

Zásadně nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Nebyli byste první, kteří v šoku po úraze stvrdili zdánlivě nevinný papír a následně zjistili, že se přiznali k zavinění celého incidentu.

„I v zahraničí můžete bohužel potkat policisty, kteří si rádi zjednoduší práci, popřípadě zvýhodní místního občana. Proto raději počkejte, až budete mít překlad daného dokumentu, popřípadě se obraťte na místní ambasádu,“ radí Beck. Dodatečné řešení takových situací bývá složité, a ne vždy dopadne spravedlivě.

Důležitá je prevence

Ačkoliv při cestování zůstáváte v Evropě, mohou vás v jednotlivých státech zaskočit mírně jiná pravidla. Týká se to i skleničky před usednutím za volant. Přestože je v některých zemích určitá tolerance alkoholu za volantem, pokud se stanete účastníky dopravní nehody a nafoukáte, může se úplně jinak hodnotit míra zavinění.

„Setkali jsme se s tím, že přestože nehodu jednoznačně zavinil druhý řidič, odškodnění bylo klientovi kráceno, protože měl v krvi alkohol – byť daná země měla tu konkrétní míru povolenou,“ uvádí Beck.

A pozor, situace v zahraničí bývá leckdy složitější a pravidla jsou relativně komplikovaná. Například v oblíbeném Chorvatsku si na rodinné dovolené mohou dát rodiče pivo k obědu a pak legálně řídit osobní auto. Jejich osmnáctiletý potomek si ale před sednutím za volant žádný alkohol dopřát nesmí. Mnohde se liší i pravidla pro profesionální řidiče či pro cyklisty. Pokuty přitom rozhodně nebývají symbolické.

Nezapomínejte ani na povinné vybavení vozu, dodržení pravidel vás ochrání před pokutou. Například v Rakousku musíte mít reflexní vestu nejen v autě, ale jako řidič povinně i po ruce. Jestliže tedy jedete na dovolenou, vyplatí se prostudovat pravidla a požadavky, které platí v tranzitních zemích.

„Samozřejmě platí, že auto musí být v dobrém technickém stavu, mít povinné prohlídky a všechna povolení. Pokud by došlo k nehodě a vyplynulo, že vozu chyběla třeba technická, znamenalo by to v odškodňování velké komplikace, ať už by byl řidič poškozený, nebo viník,“ míní Beck.

Odškodňování se přitom může zadrhnout i na nečekaných aspektech.

„V jednom ze států jižní Evropy se stala nehoda, kde byl náš klient jasný poškozený, nikoliv viník. Jenže ve voze vezli psa, kterého neměli připoutaného nebo v přepravce. Pojišťovna viníka se následně bránila, že to mohlo být tak, že pes odvedl pozornost od řízení. Napřed nechtěli platit nic, následně odškodnění krátili o 20 procent. Nutno říci, že jsme v dané situaci takový závěr přivítali, a dva zranění klienti získali dohromady 12 tisíc eur,“ uzavírá Beck s tím, že nešlo o těžké úrazy.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...