ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Komu vznikne nárok na daňovou vratku z brigády za rok 2021

  • 8
Během léta si přivydělává na brigádě řada lidí. A to jak studenti, penzisté, ale například i maminky na rodičovské dovolené nebo zaměstnanci. Jaké daně se platí z brigády, jak je to s odvody. A komu stát vrátí část peněz v podobě daňové vratky?

V praxi zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí přivýdělek na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Někteří zaměstnanci si v letních měsících přivydělávají i pro více zaměstnavatelů současně, což je samozřejmě možné. Na základě dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele ale maximálně 300 hodin za rok.

Hledáte brigádu? Vyberte si ze široké nabídky aktuálních brigád na portálu jobDNES.cz.

„I pro brigádu na některou z pracovních dohod se vždy vyžaduje písemná forma a odměna podléhá zdanění. Pro příjem z brigády není žádné automatické paušální daňové osvobození,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Jak je to s platbou pojistného

Z dohody o provedení práce se odvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je hrubá měsíční odměna 10 001 korun a více. Dohoda o pracovní činnosti podléhá odvodům, když je hrubá měsíční odměna 3 500 korun a více.

Pokud je hrubá měsíční odměna nad limit, potom odvádí ze své hrubé odměny sociální a zdravotní pojištění i pracující penzisté nebo studenti, přičemž pojistné za ně platí i zaměstnavatel. Odvedené sociální i zdravotní pojištění přitom nemohou zaměstnanci nikdy obdržet zpět. „Při práci na pracovní dohody současně pro více zaměstnavatelů se limit pro neplacení pojistného posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť,“ dodává Gabriela Ivanco.

Výpočet daně z příjmu

Při výpočtu daně z příjmu mají i zaměstnanci pracující na některou z pracovních dohod nárok na uplatnění daňových slev, pokud u zaměstnavatele podepíší prohlášení k dani. Podepsat prohlášení k dani ovšem nelze v daném měsíci u více zaměstnavatelů. Při práci na více pracovních dohod současně je proto vhodné prohlášení k dani podepsat u zaměstnavatele, kde je odměna vyšší.

Všichni zaměstnanci přitom mají nárok na měsíční slevu na poplatníka ve výši 2 320 korun, studenti potom ještě na slevu na studenta v částce 335 korun. „Při uplatnění pouze slevy na poplatníka se neplatí nic na dani z příjmu až do hrubé měsíční odměny 15 400 korun a při uplatnění i slevy na studenta do hrubé odměny ve výši 17 700 korun,“ vypočítává daňová poradkyně.

Kdy je nárok na vratku daně z příjmu z brigády

Roční sleva na poplatníka je letos ve výši 27 840 korun. Zaměstnanci, kteří pracují pouze po část roku, tudíž nevyužijí tuto roční slevu v plném rozsahu. V případě, že odvedli během roku zálohu na daň z příjmu z brigád, potom obdrží zpět odvedenou zálohu po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. Výše daňové vratky ale závisí na konkrétní situaci.

„Např. student VŠ pracující od června do září na dohodu o pracovní činnosti s hrubou odměnou 25 000 korun odvede na dani z příjmu celkem 4 380 korun a celou částku obdrží zpět formou daňové vratky,“ přibližuje Gabriela Ivanco.

Povinnost podat daňové přiznání

V některých případech nemohou zaměstnanci požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Například při práci pro dva zaměstnavatele současně nebo při nároku na vrácení srážkové daně z dohody o provedení práce, kdy byla hrubá měsíční odměna 10 000 korun a méně a nebylo podepsáno prohlášení k dani. 

V takové případě si musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání, jinak daňovou vratku od státu nezískají. K tomu budou potřebovat od všech zaměstnavatelů Potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražené dani, která budou povinnou přílohou daňového přiznání.