Vstup do EU nám zisky z vkladů asi nesníží

aktualizováno  0:05
V souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do EU napadají mnoho lidí nejrůznější otázky související s tím, jak se chystaný vstup dotkne konkrétně jejich osoby. Mezi tyto otázky patří samozřejmě i to, jaký vliv bude mít vstup do EU na úrokové sazby terminovaných vkladů tuzemských bank. Budeme na nejpopulárnějším českém spořícím nástroji vydělávat více či méně?

Je zřejmé, že úrokové sazby komerčních bank se odvíjí především od celkové makroekonomické situace země a potažmo od měnové politiky centrální banky. Manévrovací prostor centrální banky, popřípadě vlády u země, jejímž cílem je vstup do EU a následně i měnové unie, je ovšem značně omezen Maastrichtskými kritérii. Dříve nebo později budou naše úrokové sazby shodné s těmi, které jsou či budou v ostatních zemích EU. Poohlédnutí zpět do minulosti naznačuje, že tomu tak bude i v případě odložení vstupu do měnové unie na pozdější dobu.

Díky přísné měnové politice ČNB a relativní makroekonomické stabilitě (především nízká inflace) se ovšem naše úrokové sazby již velmi přiblížily úrovni sazeb v EU. Do budoucna však určité vychýlení a podoba s ostatními zeměmi, které v posledních 20 letech vstupovaly do EU, nejsou vyloučeny.

1986 – výrazný pokles sazeb na jihu Evropy

Španělsko a Portugalsko se staly členy EU při jejím v pořadí třetím rozšíření 1. ledna 1986. Podívejme se nejprve na graf zachycující vývoj komerčních úrokových sazeb na vklady splatné do jednoho roku v obou vstupujících zemích v porovnání s průměrnými sazbami bank v rámci států EU (mimo Lucemburska). Data jsou čerpána ze zdrojů OECD.

Jak lze z grafu snadno vyčíst, hodnota úrokových sazeb se začala u obou nově vstupujících zemí přibližovat k průměru EU  již v průběhu roku 1984. Na tomto místě je třeba upozornit, že nevýhodou zde uvedeného grafu je nedostatečný počet pozorování, jelikož se řada skládá pouze z ročních průměrů (přesnější data se nám bohužel nepodařilo sehnat). Při větším počtu pozorování by totiž byla zřetelnější akcelerace přibližování úrokových sazeb k evropskému průměru zejména po podepsání asociačních dohod mezi EU a Španělskem a Portugalskem.

1995 – vstup Rakouska, Švédska a Finska

I v případě čtvrté vlny rozšíření EU k 1. lednu 1995 lze z grafu vývoje komerčních úrokových sazeb pozorovat určité přibližování úrokových křivek, i když zdaleka ne tak výrazné jako v případě Španělska a Portugalska. Pokud nebudeme brát v úvahu úrokové sazby ve Švédsku, které se v celém sledovaném období pohybují v těsné blízkosti evropského průměru, můžeme konstatovat následující: přibližně 2 až 2,5 procentní rozdíl mezi sazbami v Rakousku a Finsku a sazbami v EU platnými před vstupem do EU se během tří let po vstupu snížil na přibližně jedno procento.

Co tedy čeká Českou republiku?

Nominální úrokové sazby na vklady splatné do jednoho roku se podle průměrů ECB pohybují v současnosti v EU kolem hodnoty 3,2% p.a. V České republice je to přibližně 3,8%. Pro případné výraznější změny ve směru přibližování českých sazeb k sazbám v EU proto není příliš prostoru a nejsou ani pravděpodobné.

Žádné zemětřesení na poli úročení termínovaných vkladů či dluhopisů nelze tudíž moc očekávat. To pak samozřejmě platí i pro kapitálové zisky z držení dlouhodobějších obligací.

Tento scénář ovšem bude platit jen za následujících předpokladů:

  1. absence nečekaných inflačních šoků ovlivňujících jen Českou republiku, např. deregulace a zachování makroekonomické stability (největší nebezpečí představuje pravděpodobně stále rostoucí veřejný dluh)
  2. strategie přiblížení české cenové hladiny tzv. neobchodovaných statků cenové hladině v Evropě formou posilování koruny vůči euru při zachování nízké inflace (např. stejná cena u holiče či za nájem, které jsou v ČR stále výrazně nižší)

Jinou strategií sblížení cenových hladin je výrazně vyšší inflace v ČR při zachování relativně stabilního kurzu Kč/euro. Tato strategie by ovšem způsobila výraznější odchýlení českých úrokových sazeb od těch v EU.

Ať už bude situace jakákoli, bude nejdůležitější vývoj reálných úrokových sazeb (tj. po odečtení inflace) a měnového kurzu Kč/euro. Ten se však odhaduje velmi těžko.

Jaký vliv bude mít podle Vás vstup České republiky do EU na úrokové sazby tuzemských bank? Můžeme se podle Vás konečně těšit na kladné reálné úrokové sazby?

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz