Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Jak se nenechat okrádat běžným účtem

aktualizováno 
Většina majitelů běžných účtů ani netuší, zda jejich peníze ležící v bance na běžném účtu na sebe vydělávají či naopak ztrácejí hodnotu. Pokud se podíváte na úrokové sazby vyhlašované bankami k běžným účtům, rozhodně vás nečeká radostný pohled. Jaké je jejich úročení? Neprodělávají zbytečně vaše peníze?

Ačkoli každý měsíc většinu výplaty využijete na pokrytí obvyklých výdajů, rozhodně se vám nevyplatí nechávat její zbytek (byť by byl sebemenší) na stejném místě. Proč? Nepřítelem peněz na běžných účtech jsou nízké úrokové sazby, které ani nedokáží porazit inflaci, a to i v současné době, kdy je inflace na nízké úrovni, nyní zhruba okolo 2,5 % za rok.

Úročení bankovních kont jen zcela ojediněle přesáhne 0,5 % ročně. Pokud necháte své finance ležet na běžném účtu, rok od roku se pro vás tato varianta stává  nevýhodnější. Zatímco za vedení účtu a různé bankovní transakce zaplatíte ročně minimálně 1 000 korun (opomeňme nyní bezplatné účty, které banky nabízejí pouze na zkoušku), při nadprůměrně vysokém zůstatku (50 tisíc korun) vás banka za rok odmění maximálním výnosem pouze okolo 200 korun. Ani tuto částku však nedostanete na ruku, zaplatíte z ní ještě 15 % daň z úroků, což činí asi 30 korun.

 

Banka Konto Úrok ročně  (%) Roční zhodnocení   při zůstatku 20 000 Kč*
Citibank

 

Běžný účet 0 0
CitiOne 1,00 200
Česká spořitelna Sporožirový účet 0,15 30
ČSOB

 

Běžný účet 0,10 20
Osobní konto Plus 0,20 40
eBanka Osobní účet 0,15 30
GE Capital Bank Běžný účet 0,10 20
HVB Bank Konto Komfort 0,10 20
ING Bank ING konto 2,10 420
Komerční banka Běžný účet 0,05 10
Poštovní spořitelna Postžiro 0,50 100
Raiffeisenbank

 

Běžný účet 0,01 2
Kompletkonto 0,70 140
Živnostenská banka Běžný účet 0,10 20

*nezdaněná částka

Zdroj: banky

Úročení běžného účtu není nijak horentně vysoké i vzhledem k tomu, že pro banku tyto finanční prostředky nepředstavují dlouhodobě fixovaný vklad, jako je to v případě termínovaných vkladů, které banky úročí o něco lépe. Výše úrokových sazeb se u běžných účtů pohybuje od 0,01 % do 1,5 % ročně (úrok je závislý především na výši zůstatku účtu). U termínovaných vkladů se k úroku 0,7 % ročně dostanete již při částce 5000 Kč vložených na 1 týden (ČSOB termínovaný vklad na dobu určitou).

Problémem u těchto vkladů se však stává právě jejich fixace. V případě předčasného ukončení vkladu klient sice získá úrok v poměrné části za procenta, která si sjednal, avšak většinou zaplatí sankci za předčasnou výpověď určenou procentní částkou z objemu vkladu. Tato skutečnost se může pro mnoho potencionálních zájemců stát překážkou.

Řešením jsou inteligentní spořící účty

NENECHTE SI UJÍT
smrt
Smrt, bída: trumfy agentů na stole!
Na mnoho lidí působí taková slova jako smrt, bída, nezaměstnanost, vzdělání dětí. Jak se bránit psychickému nátlaku?
internet
Jak hledat práci jednodušeji
Každý, kdo v poslední době hledal nové zaměstnání, potvrdí, že nejde o jednoduchou záležitost. Jak si ji zjednodušit?
Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Jak vyberete ten správný pro vás za rozumnou cenu?

Z úroků na běžných účtech, které vás sice nijak časově neomezují, ovšem rozhodně nezbohatnete. Protože se ale banky snaží vyjít spoření chtivým klientům vstříc, můžete v jejich balíčcích služeb narazit na možnost využít kombinace běžného a spořícího účtu, často doplněné také o možnost investovat do některého z fondů z rodiny příslušné banky.

Spořící účty některých bank jednoduše umožňují zhodnocovat úspory na běžném účtu automaticky. Stačí pouze nastavit požadované parametry k účtu a nadlimitní zůstatek na běžném účtu je automaticky převeden na účet spořící. V některých případech (např. Citibank, eBanka, Raiffeisenbank) funguje systém také opačně. Při poklesu zůstatku na běžném účtu pod zvolený limit je automaticky doplněn stav finančních prostředků ze spořícího účtu.

V současné době patří k nejvýhodněji úročeným spořícím účtům také Konto ING. Vklad je na něm úročen 2,10 % ročně. ING Bank nabízí spořící účet bez výpovědní lhůty, a tak lze s penězi disponovat již za 3 pracovní dny (doba bezhotovostního převodu) na běžném účtu v kterékoli jiné bance. Minimální vklad na konto není stanoven. Úročit se však začíná zůstatek ve výši 10 tisíc korun a vyšší.

Které banky nabízejí převod zůstatku?

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

K „multifunkčním účtům“ s možností automatického spoření patří například Kompletkonto od Raiffeisenbank, které umožňuje zhodnocovat odložené peníze (minimálně 500 Kč) na spořícím účtu o 2,5 % ročně nebo také účet CitiOne, který má ve své nabídce Citibank. Tento spořící účet umožní výhodnější zhodnocování volných finančních prostředků majiteli účtu ihned poté, co nastaví minimální a maximální zůstatek účtu.

Na samostatně vedeném termínovaném vkladu takto vysoký úrok dostanete, až když vložená částka přesáhne milion korun. Jako první zavedla podobný typ účtu v tuzemsku eBanka. Její Osobní účet je možné propojit s podílovým fondem ČP Invest. Podílové fondy v tomto případě zhodnocují vložené prostředky ještě o nějaké to procento lépe než spořící účty a po půlroční investici je navíc výnos osvobozen od daně z příjmu. 

Banka

Spořící účet*
ČSOB 0,80%
Poštovní spořitelna 0,70%
HVB Bank 1,15%
ING Bank 2,10%
Komerční banka 0,62%
Raiffeisenbank 0,70%
Volksbank CZ 0,90%
Živnostenská banka 0,40%

* úroková sazba pro nejnižší pásmo a nejkratší dobu úložky

Zdroj: banky

Detailní informace o podílových fondech naleznete ZDE.

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

I v případě takovéhoto zhodnocení úspor je ovšem možné se zajistit proti nenadálé potřebě finančních prostředků. Díky investici do některých podílových fondů lze získat kreditní kartu (případně charge kartu) a peníze uložené v podílových listech pak čerpat volně prostřednictvím bankomatu nebo nákupem kartou v obchodní síti.

Přesně takovým příkladem je kreditní karta České spořitelny, kterou banka vydává k fondu Sporoinvest a charge karta propojená s fondem Živnobanka – Sporokonto. Mezinárodní embosovaná charge karta Visa Sporokonto umožňuje držiteli získat bezúročný úvěr. Tento je vždy na konci měsíce splacen odkupem podílových listů fondu, který automaticky provádí ŽB-Trust. Na rozdíl od kreditních karet odpadá starost o vyrovnání závazku k určenému datu.

I když se vám některé z forem zhodnocení volných finančních prostředků (termínované vklady, spořící účty) budou jistě zdát málo výnosné, jsou stále lepší variantou než nechat finance ležet bez povšimnutí na běžném účtu. Daleko výhodnější se pak jeví řešení zhodnocení vkladů v produktech, které mají podporu státu, jako je stavební spoření nebo penzijní připojištění, popřípadě investice do podílových fondů. V optimálním případě totiž u takových investic lze dosáhnout i 10 procentního zhodnocení ročně.

Jaký bankovní produkt je podle vás nejlepší ke zhodnocení volných finančních prostředků? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

reklama

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Zmapovali jsme, kterým bankám rostou počty klientů a kde je úbytek

Novým bankám, které již několik let konkurují těm tradičním, přibývají klienti. Poskytují bankovní služby již téměř...

Účet nejlépe zadarmo, a aby byl chytrý. Sedm tipů, podle čeho vybírat banku

Do které banky pro účet? Špatné rozhodnutí vás může přijít na desítky korun měsíčně. Takže stovky za rok: to je večeře...

Půjčka hned a zdarma, i na 55 dní. Jak využít kreditní kartu chytře

Kdo má bezchybnou platební disciplínu, kreditní kartu ocení jako zdroj rychlé finanční rezervy. Jakmile ale splácení...

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu

Bankovní účty v Česku se neustále vylepšují a snižují se i poplatky za některé služby, například za výběry z bankomatů....

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...