Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

aktualizováno 
Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

„Vážně úročí třemi procenty? Uvažuji, že si tam uložím peníze ze stavebního spoření, které mi teď skončilo,“ volá mi kamarádka, která nechce nic nechávat náhodě a chce se o své našetřené peníze starat. Je už starší, a tak chce vsadit na jistotu, nikoli investovat. Musím ji trochu zchladit. Ano - nabízejí i tři procenta, ale.... A těch „ale“ je u většiny bank hned několik. S čím je potřeba počítat?

Snadno a bez poplatku

Slovo „poplatky“ jako by v bankách přísně zapověděli. Povoleno je pouze ve spojení „nulové“. Spořicí účty všech bank, které odpověděly na naše dotazy, jsou zadarmo – založení, vedení i vybrání peněz. Založit a spravovat účet jde snadno i přes internet, pouze u ČSOB je nutné pro zřízení konta navštívit pobočku, ale i tam by se to mělo do konce roku změnit.

Lepší úrok pro aktivní klienty
Zvýhodněnou sazbu úroků nabízejí Air Bank, ČSOB, Equa bank a Raiffeisenbank těm, kdo u ní aktivně využívají běžný účet. Air Bank aktivní využívání pozná podle toho, že zaplatíte 5x kartou, v Equa stačí platby tři. Na druhou stranu, banky nijak neomezují výši požadovaných plateb – takže stačí 5x koupit rohlík, pípnout u pokladny bezkontaktní kartou a je splněno. Vzhledem k tomu, že běžné účty u Air Bank i Equa mohou být zdarma a bez podmínek, není to žádné velké omezení.

U Raiffeisenbank znamená aktivní využívání měsíční příjem 15 000 korun, jinak jim za provoz běžného účtu zaplatíte 99 korun. ČSOB stačí posílat měsíčně 10 000 korun (nebo ne a platit 36 korun měsíčně), jenomže úroky nabízené bankou jsou natolik nezajímavé, že zřizovat si kvůli nim účet se opravdu nevyplatí. Placení kartou oceňuje i Komerční banka, požaduje pět plateb v celkové hodnotě 5 000 korun a za odměnu nabídne Spořicí konto s bonusovou sazbou – v nejlepším případě však jde o celkových 0,35 % ročně, takže také žádná hitparáda.

Výhody jen krátce a pro určitou částku
ING a Raiffeisenbank, které nabízejí nejlepší úročení na trhu, je poskytnou jen po dobu šesti měsíců. U ING je to ještě malinko komplikovanější: když po půl roce uložíte další peníze (až 300 000), opět poběží zvýhodněný úrok.

Spočítejte si

Expobank poskytuje lepší úročení jen k nově založeným účtům, Trinity Bank a zmíněná ING k nově vloženým penězům (pozor, nejde o to, že byste peníze vybrali a znovu uložili, „nové peníze“ je potřeba k předchozím přidat), Raiffeisenbank svá hojně inzerovaná tři procenta nabídne též jen novým klientům a podobně Wüstenrot má pro nové klienty úrok 1,1% a pro ty stávající 0,5%. Pásmové úročení je naopak bankovní evergreen. Obvyklé je, že například do 200 až 300 tisíc je úrok vyšší, pak klesá.

I zde existují výjimky. U Creditas úrok s výší úložky roste – peníze nad 750 000 korun jsou úročeny 1,3 %. U Equy je na klasickém spořicím účtu 1% úrok u vkladů nad půl milionu. Expobank nabízí 1,2 procenta až do 13,5 milionu, ale úročí se až částka nad 100 000 korun. Trinity má úrok 1,58 % bez omezení výše vkladu - ovšem pozor je to akce jen pro prvních 8 tisíc klientů. Kdo nestihne účet včas založit, banka mu garantuje úrok 1,38 %. Wüstenrot úročí vklady sazbou 1,1 % bez omezení jejich výše.

Spořák, nebo termíňák?

Lákavá sazba 1,6 % u Wüstenrot znamená, že u spořicího účtu si sjednáte fixaci na 12 měsíců. Takže jako byste z něho udělali roční termínovaný vklad. I tak to však není špatné, u ročních termíňáků takovou sazbu nabízí jen Creditas, ostatní banky jsou níže. Jen je třeba s fixací počítat – přicházíte tak o jednu z výhod spořicího účtu, kterou je rychlá dostupnost peněz.

Vyhrává, kdo investuje

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

finmarket_investice

Porovnejte si nabídky investic rychle a jednoduše. 10 nejlepších stabilních fondů na českém trhu.

Banky podporují lepšími úroky i ty, co u ní investují – například Equa klientům, kteří u ní investují alespoň 100 000 korun, zavede na stejnou částku, jakou investovali, tříměsíční termínovaný vklad s 3% zhodnocením ročně. Investování podporuje i ČSOB, ale výsledný úrok 0,21 % ročně opět není nijak oslnivý. Díky investicím lze získat lepší úrok i u Komerční banky, která má složitě (až nepřehledně) zpracovaný systém – u smluv uzavřených do 30. června lze získat úrok, který do konce roku neklesne pod 2 %.

Občas něco navíc....

Abychom bankám jen nepředhazovali komplikované podmínky, mají občas pro své klienty i něco dalšího navíc. Třeba ČSOB pro děti do 18 let sazbu 0,49 % ročně při částce do 250 000 korun, Komerční banka 0,5 % při zůstatku do 30 000 korun.

Expobank umí zařídit spoření do zlatých slitků – spoříte alespoň 500 korun měsíčně a až hodnota dosáhne hodnoty zlata, koupí slitek a pošlou vám ho.

Air Bank, Creditas (Richee), či Hello bank slušně úročí i běžný účet svých klientů. U Airbank je to 1 % do 100 000 korun, podmínka pěti plateb kartou platí i zde. Creditas nabízí aplikaci běžného účtu Richee – do 300 000 korun je zde úrok 1,5 %, u vyšších částek 0,5 %. Hello bank úročí částky do 100 000 korun sazbou 0,6 %.

A jaký se dá očekávat vývoj úrokových sazeb? Podle odborníků dojde v nabídce menších bank v nejbližší době k mírnému nárůstu úrokových sazeb u vkladových produktů. Velké banky mají dostatek vkladů a nepotřebují jejich objem zvyšovat.

Jaká je aktuální nabídka bank:

 • Air Bank: do 250 000 Kč úrok 1,3 %, dále 0,4 % (podmínkou je 5 plateb kartou; úročí i běžný účet)
 • Creditas: do 750 000 úrok 1,1 %, dále 1,3 %; (úročí i běžný účet)
 • Česká spořitelna: 0,2%
 • ČSOB: 0,01 %/0,2 % (vyšší sazba je podmíněna vedením běžného účtu či při investici alespoň 1 000 Kč měsíčně, úročení platí pro částky do 250 000 Kč)
 • Equa bank: až 1,2 % u produktu Hit u úložky do 200 000 Kč, podmínkou jsou tři platby kartou, u vyšších částek 0,2 %. U klasického spořicího účtu do 500 000 0,2 %, dále 1 %
 • Expobank: 1,2 % pro nově založené spořicí účty, úročí se zůstatek mezi 100 000 a 13 500 000 Kč
 • Fio banka: 0,45 % do 1 milionu, 0,55 % do 10 milionů, 0,60 % nad 10 milionů
 • Hello bank: 1,5 % do 300 000 Kč, (úročí i běžný účet)
 • ING: 2 % 300 000 korun na dobu půl roku, platí pro nově vložené peníze, lze i opakovaně po půl roce přidat dalších 300 000 Kč
 • Moneta Money Bank: 1,2 % do 500 000 Kč, pak 0,1 %
 • Komerční banka: 0,35 % do 200 000 korun obsahuje základní sazbu 0,15 % + bonus za 5 plateb kartou s celkovou utracenou částkou alespoň 5 000 Kč. Úrok nad 200 000 dosahuje i v případě bonusu maximálně 0,06 %.
 • Raiffeisenbank: 3 % novým klientům na 6 měsíců do 150 000 korun, pak 1 % v případě aktivního využívání osobního účtu; stávající klienti 1 %, od 150 000 do 500 000 Kč v případě aktivního využívání osobního účtu  0,7 %
 • Trinity Bank: 1,58 % akce pro prvních 8 000 klientů, kteří uloží „nové“ peníze (tedy nepřesunou peníze z jiných účtů v téže bance)
 • UniCredit Bank: u účtu Prima 0,05 % do 499 999 Kč, výše 0,01 %; u účtu Plus do 199 999 Kč 0,01 %, do 19 999 999 Kč úrok 0,05 % a nad 20 milionů 0,01 %
 • Wüstenrot: 1,1 % pro nového klienta, 0,5 % pro stávající klienty;pokud si klient ke spořicímu účtu sjedná fixaci na 12 měsíců, pak 1,6 %/1 % (úročí i běžný účet)
  zdroj: jednotlivé banky, stav k 28. 5. 2019

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Další z rubriky

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Zjistěte, jaká práce by vás opravdu bavila!

Zjistěte, jaká práce by vás opravdu bavila!

Kurzy.cz Nastoupili jste na novou pracovní pozici, ale cítíte, že to není ono? Měli jste velká očekávání, když jste začali praco...

Najdete na iDNES.cz