Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

„Vážně úročí třemi procenty? Uvažuji, že si tam uložím peníze ze stavebního spoření, které mi teď skončilo,“ volá mi kamarádka, která nechce nic nechávat náhodě a chce se o své našetřené peníze starat. Je už starší, a tak chce vsadit na jistotu, nikoli investovat. Musím ji trochu zchladit. Ano - nabízejí i tři procenta, ale.... A těch „ale“ je u většiny bank hned několik. S čím je potřeba počítat?

Snadno a bez poplatku

Slovo „poplatky“ jako by v bankách přísně zapověděli. Povoleno je pouze ve spojení „nulové“. Spořicí účty všech bank, které odpověděly na naše dotazy, jsou zadarmo – založení, vedení i vybrání peněz. Založit a spravovat účet jde snadno i přes internet, pouze u ČSOB je nutné pro zřízení konta navštívit pobočku, ale i tam by se to mělo do konce roku změnit.

Lepší úrok pro aktivní klienty
Zvýhodněnou sazbu úroků nabízejí Air Bank, ČSOB, Equa bank a Raiffeisenbank těm, kdo u ní aktivně využívají běžný účet. Air Bank aktivní využívání pozná podle toho, že zaplatíte 5x kartou, v Equa stačí platby tři. Na druhou stranu, banky nijak neomezují výši požadovaných plateb – takže stačí 5x koupit rohlík, pípnout u pokladny bezkontaktní kartou a je splněno. Vzhledem k tomu, že běžné účty u Air Bank i Equa mohou být zdarma a bez podmínek, není to žádné velké omezení.

U Raiffeisenbank znamená aktivní využívání měsíční příjem 15 000 korun, jinak jim za provoz běžného účtu zaplatíte 99 korun. ČSOB stačí posílat měsíčně 10 000 korun (nebo ne a platit 36 korun měsíčně), jenomže úroky nabízené bankou jsou natolik nezajímavé, že zřizovat si kvůli nim účet se opravdu nevyplatí. Placení kartou oceňuje i Komerční banka, požaduje pět plateb v celkové hodnotě 5 000 korun a za odměnu nabídne Spořicí konto s bonusovou sazbou – v nejlepším případě však jde o celkových 0,35 % ročně, takže také žádná hitparáda.

Výhody jen krátce a pro určitou částku
ING a Raiffeisenbank, které nabízejí nejlepší úročení na trhu, je poskytnou jen po dobu šesti měsíců. U ING je to ještě malinko komplikovanější: když po půl roce uložíte další peníze (až 300 000), opět poběží zvýhodněný úrok.

Spočítejte si

Expobank poskytuje lepší úročení jen k nově založeným účtům, Trinity Bank a zmíněná ING k nově vloženým penězům (pozor, nejde o to, že byste peníze vybrali a znovu uložili, „nové peníze“ je potřeba k předchozím přidat), Raiffeisenbank svá hojně inzerovaná tři procenta nabídne též jen novým klientům a podobně Wüstenrot má pro nové klienty úrok 1,1% a pro ty stávající 0,5%. Pásmové úročení je naopak bankovní evergreen. Obvyklé je, že například do 200 až 300 tisíc je úrok vyšší, pak klesá.

I zde existují výjimky. U Creditas úrok s výší úložky roste – peníze nad 750 000 korun jsou úročeny 1,3 %. U Equy je na klasickém spořicím účtu 1% úrok u vkladů nad půl milionu. Expobank nabízí 1,2 procenta až do 13,5 milionu, ale úročí se až částka nad 100 000 korun. Trinity má úrok 1,58 % bez omezení výše vkladu - ovšem pozor je to akce jen pro prvních 8 tisíc klientů. Kdo nestihne účet včas založit, banka mu garantuje úrok 1,38 %. Wüstenrot úročí vklady sazbou 1,1 % bez omezení jejich výše.

Spořák, nebo termíňák?

Lákavá sazba 1,6 % u Wüstenrot znamená, že u spořicího účtu si sjednáte fixaci na 12 měsíců. Takže jako byste z něho udělali roční termínovaný vklad. I tak to však není špatné, u ročních termíňáků takovou sazbu nabízí jen Creditas, ostatní banky jsou níže. Jen je třeba s fixací počítat – přicházíte tak o jednu z výhod spořicího účtu, kterou je rychlá dostupnost peněz.

Vyhrává, kdo investuje

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

finmarket_investice

Porovnejte si nabídky investic rychle a jednoduše. 10 nejlepších stabilních fondů na českém trhu.

Banky podporují lepšími úroky i ty, co u ní investují – například Equa klientům, kteří u ní investují alespoň 100 000 korun, zavede na stejnou částku, jakou investovali, tříměsíční termínovaný vklad s 3% zhodnocením ročně. Investování podporuje i ČSOB, ale výsledný úrok 0,21 % ročně opět není nijak oslnivý. Díky investicím lze získat lepší úrok i u Komerční banky, která má složitě (až nepřehledně) zpracovaný systém – u smluv uzavřených do 30. června lze získat úrok, který do konce roku neklesne pod 2 %.

Občas něco navíc....

Abychom bankám jen nepředhazovali komplikované podmínky, mají občas pro své klienty i něco dalšího navíc. Třeba ČSOB pro děti do 18 let sazbu 0,49 % ročně při částce do 250 000 korun, Komerční banka 0,5 % při zůstatku do 30 000 korun.

Expobank umí zařídit spoření do zlatých slitků – spoříte alespoň 500 korun měsíčně a až hodnota dosáhne hodnoty zlata, koupí slitek a pošlou vám ho.

Air Bank, Creditas (Richee), či Hello bank slušně úročí i běžný účet svých klientů. U Airbank je to 1 % do 100 000 korun, podmínka pěti plateb kartou platí i zde. Creditas nabízí aplikaci běžného účtu Richee – do 300 000 korun je zde úrok 1,5 %, u vyšších částek 0,5 %. Hello bank úročí částky do 100 000 korun sazbou 0,6 %.

A jaký se dá očekávat vývoj úrokových sazeb? Podle odborníků dojde v nabídce menších bank v nejbližší době k mírnému nárůstu úrokových sazeb u vkladových produktů. Velké banky mají dostatek vkladů a nepotřebují jejich objem zvyšovat.

Jaká je aktuální nabídka bank:

 • Air Bank: do 250 000 Kč úrok 1,3 %, dále 0,4 % (podmínkou je 5 plateb kartou; úročí i běžný účet)
 • Creditas: do 750 000 úrok 1,1 %, dále 1,3 %; (úročí i běžný účet)
 • Česká spořitelna: 0,2%
 • ČSOB: 0,01 %/0,2 % (vyšší sazba je podmíněna vedením běžného účtu či při investici alespoň 1 000 Kč měsíčně, úročení platí pro částky do 250 000 Kč)
 • Equa bank: až 1,2 % u produktu Hit u úložky do 200 000 Kč, podmínkou jsou tři platby kartou, u vyšších částek 0,2 %. U klasického spořicího účtu do 500 000 0,2 %, dále 1 %
 • Expobank: 1,2 % pro nově založené spořicí účty, úročí se zůstatek mezi 100 000 a 13 500 000 Kč
 • Fio banka: 0,45 % do 1 milionu, 0,55 % do 10 milionů, 0,60 % nad 10 milionů
 • Hello bank: 1,5 % do 300 000 Kč, (úročí i běžný účet)
 • ING: 2 % 300 000 korun na dobu půl roku, platí pro nově vložené peníze, lze i opakovaně po půl roce přidat dalších 300 000 Kč
 • Moneta Money Bank: 1,2 % do 500 000 Kč, pak 0,1 %
 • Komerční banka: 0,35 % do 200 000 korun obsahuje základní sazbu 0,15 % + bonus za 5 plateb kartou s celkovou utracenou částkou alespoň 5 000 Kč. Úrok nad 200 000 dosahuje i v případě bonusu maximálně 0,06 %.
 • Raiffeisenbank: 3 % novým klientům na 6 měsíců do 150 000 korun, pak 1 % v případě aktivního využívání osobního účtu; stávající klienti 1 %, od 150 000 do 500 000 Kč v případě aktivního využívání osobního účtu  0,7 %
 • Trinity Bank: 1,58 % akce pro prvních 8 000 klientů, kteří uloží „nové“ peníze (tedy nepřesunou peníze z jiných účtů v téže bance)
 • UniCredit Bank: u účtu Prima 0,05 % do 499 999 Kč, výše 0,01 %; u účtu Plus do 199 999 Kč 0,01 %, do 19 999 999 Kč úrok 0,05 % a nad 20 milionů 0,01 %
 • Wüstenrot: 1,1 % pro nového klienta, 0,5 % pro stávající klienty;pokud si klient ke spořicímu účtu sjedná fixaci na 12 měsíců, pak 1,6 %/1 % (úročí i běžný účet)
  zdroj: jednotlivé banky, stav k 28. 5. 2019
 • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v...

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTRIKÁŘ - 1 SMĚNA, MĚŠICE

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...