Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 14. července 2020 Karolína

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

aktualizováno 
Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o trošku pomaleji i na spořicích produktech. Zmapovali jsme, komu a hlavně za jakých podmínek nabízejí bankovní domy bonusové sazby.

„Vážně úročí třemi procenty? Uvažuji, že si tam uložím peníze ze stavebního spoření, které mi teď skončilo,“ volá mi kamarádka, která nechce nic nechávat náhodě a chce se o své našetřené peníze starat. Je už starší, a tak chce vsadit na jistotu, nikoli investovat. Musím ji trochu zchladit. Ano - nabízejí i tři procenta, ale.... A těch „ale“ je u většiny bank hned několik. S čím je potřeba počítat?

Snadno a bez poplatku

Slovo „poplatky“ jako by v bankách přísně zapověděli. Povoleno je pouze ve spojení „nulové“. Spořicí účty všech bank, které odpověděly na naše dotazy, jsou zadarmo – založení, vedení i vybrání peněz. Založit a spravovat účet jde snadno i přes internet, pouze u ČSOB je nutné pro zřízení konta navštívit pobočku, ale i tam by se to mělo do konce roku změnit.

Lepší úrok pro aktivní klienty
Zvýhodněnou sazbu úroků nabízejí Air Bank, ČSOB, Equa bank a Raiffeisenbank těm, kdo u ní aktivně využívají běžný účet. Air Bank aktivní využívání pozná podle toho, že zaplatíte 5x kartou, v Equa stačí platby tři. Na druhou stranu, banky nijak neomezují výši požadovaných plateb – takže stačí 5x koupit rohlík, pípnout u pokladny bezkontaktní kartou a je splněno. Vzhledem k tomu, že běžné účty u Air Bank i Equa mohou být zdarma a bez podmínek, není to žádné velké omezení.

U Raiffeisenbank znamená aktivní využívání měsíční příjem 15 000 korun, jinak jim za provoz běžného účtu zaplatíte 99 korun. ČSOB stačí posílat měsíčně 10 000 korun (nebo ne a platit 36 korun měsíčně), jenomže úroky nabízené bankou jsou natolik nezajímavé, že zřizovat si kvůli nim účet se opravdu nevyplatí. Placení kartou oceňuje i Komerční banka, požaduje pět plateb v celkové hodnotě 5 000 korun a za odměnu nabídne Spořicí konto s bonusovou sazbou – v nejlepším případě však jde o celkových 0,35 % ročně, takže také žádná hitparáda.

Výhody jen krátce a pro určitou částku
ING a Raiffeisenbank, které nabízejí nejlepší úročení na trhu, je poskytnou jen po dobu šesti měsíců. U ING je to ještě malinko komplikovanější: když po půl roce uložíte další peníze (až 300 000), opět poběží zvýhodněný úrok.

Spočítejte si

Expobank poskytuje lepší úročení jen k nově založeným účtům, Trinity Bank a zmíněná ING k nově vloženým penězům (pozor, nejde o to, že byste peníze vybrali a znovu uložili, „nové peníze“ je potřeba k předchozím přidat), Raiffeisenbank svá hojně inzerovaná tři procenta nabídne též jen novým klientům a podobně Wüstenrot má pro nové klienty úrok 1,1% a pro ty stávající 0,5%. Pásmové úročení je naopak bankovní evergreen. Obvyklé je, že například do 200 až 300 tisíc je úrok vyšší, pak klesá.

I zde existují výjimky. U Creditas úrok s výší úložky roste – peníze nad 750 000 korun jsou úročeny 1,3 %. U Equy je na klasickém spořicím účtu 1% úrok u vkladů nad půl milionu. Expobank nabízí 1,2 procenta až do 13,5 milionu, ale úročí se až částka nad 100 000 korun. Trinity má úrok 1,58 % bez omezení výše vkladu - ovšem pozor je to akce jen pro prvních 8 tisíc klientů. Kdo nestihne účet včas založit, banka mu garantuje úrok 1,38 %. Wüstenrot úročí vklady sazbou 1,1 % bez omezení jejich výše.

Spořák, nebo termíňák?

Lákavá sazba 1,6 % u Wüstenrot znamená, že u spořicího účtu si sjednáte fixaci na 12 měsíců. Takže jako byste z něho udělali roční termínovaný vklad. I tak to však není špatné, u ročních termíňáků takovou sazbu nabízí jen Creditas, ostatní banky jsou níže. Jen je třeba s fixací počítat – přicházíte tak o jednu z výhod spořicího účtu, kterou je rychlá dostupnost peněz.

Vyhrává, kdo investuje

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

finmarket_investice

Porovnejte si nabídky investic rychle a jednoduše. 10 nejlepších stabilních fondů na českém trhu.

Banky podporují lepšími úroky i ty, co u ní investují – například Equa klientům, kteří u ní investují alespoň 100 000 korun, zavede na stejnou částku, jakou investovali, tříměsíční termínovaný vklad s 3% zhodnocením ročně. Investování podporuje i ČSOB, ale výsledný úrok 0,21 % ročně opět není nijak oslnivý. Díky investicím lze získat lepší úrok i u Komerční banky, která má složitě (až nepřehledně) zpracovaný systém – u smluv uzavřených do 30. června lze získat úrok, který do konce roku neklesne pod 2 %.

Občas něco navíc....

Abychom bankám jen nepředhazovali komplikované podmínky, mají občas pro své klienty i něco dalšího navíc. Třeba ČSOB pro děti do 18 let sazbu 0,49 % ročně při částce do 250 000 korun, Komerční banka 0,5 % při zůstatku do 30 000 korun.

Expobank umí zařídit spoření do zlatých slitků – spoříte alespoň 500 korun měsíčně a až hodnota dosáhne hodnoty zlata, koupí slitek a pošlou vám ho.

Air Bank, Creditas (Richee), či Hello bank slušně úročí i běžný účet svých klientů. U Airbank je to 1 % do 100 000 korun, podmínka pěti plateb kartou platí i zde. Creditas nabízí aplikaci běžného účtu Richee – do 300 000 korun je zde úrok 1,5 %, u vyšších částek 0,5 %. Hello bank úročí částky do 100 000 korun sazbou 0,6 %.

A jaký se dá očekávat vývoj úrokových sazeb? Podle odborníků dojde v nabídce menších bank v nejbližší době k mírnému nárůstu úrokových sazeb u vkladových produktů. Velké banky mají dostatek vkladů a nepotřebují jejich objem zvyšovat.

Jaká je aktuální nabídka bank:

 • Air Bank: do 250 000 Kč úrok 1,3 %, dále 0,4 % (podmínkou je 5 plateb kartou; úročí i běžný účet)
 • Creditas: do 750 000 úrok 1,1 %, dále 1,3 %; (úročí i běžný účet)
 • Česká spořitelna: 0,2%
 • ČSOB: 0,01 %/0,2 % (vyšší sazba je podmíněna vedením běžného účtu či při investici alespoň 1 000 Kč měsíčně, úročení platí pro částky do 250 000 Kč)
 • Equa bank: až 1,2 % u produktu Hit u úložky do 200 000 Kč, podmínkou jsou tři platby kartou, u vyšších částek 0,2 %. U klasického spořicího účtu do 500 000 0,2 %, dále 1 %
 • Expobank: 1,2 % pro nově založené spořicí účty, úročí se zůstatek mezi 100 000 a 13 500 000 Kč
 • Fio banka: 0,45 % do 1 milionu, 0,55 % do 10 milionů, 0,60 % nad 10 milionů
 • Hello bank: 1,5 % do 300 000 Kč, (úročí i běžný účet)
 • ING: 2 % 300 000 korun na dobu půl roku, platí pro nově vložené peníze, lze i opakovaně po půl roce přidat dalších 300 000 Kč
 • Moneta Money Bank: 1,2 % do 500 000 Kč, pak 0,1 %
 • Komerční banka: 0,35 % do 200 000 korun obsahuje základní sazbu 0,15 % + bonus za 5 plateb kartou s celkovou utracenou částkou alespoň 5 000 Kč. Úrok nad 200 000 dosahuje i v případě bonusu maximálně 0,06 %.
 • Raiffeisenbank: 3 % novým klientům na 6 měsíců do 150 000 korun, pak 1 % v případě aktivního využívání osobního účtu; stávající klienti 1 %, od 150 000 do 500 000 Kč v případě aktivního využívání osobního účtu  0,7 %
 • Trinity Bank: 1,58 % akce pro prvních 8 000 klientů, kteří uloží „nové“ peníze (tedy nepřesunou peníze z jiných účtů v téže bance)
 • UniCredit Bank: u účtu Prima 0,05 % do 499 999 Kč, výše 0,01 %; u účtu Plus do 199 999 Kč 0,01 %, do 19 999 999 Kč úrok 0,05 % a nad 20 milionů 0,01 %
 • Wüstenrot: 1,1 % pro nového klienta, 0,5 % pro stávající klienty;pokud si klient ke spořicímu účtu sjedná fixaci na 12 měsíců, pak 1,6 %/1 % (úročí i běžný účet)
  zdroj: jednotlivé banky, stav k 28. 5. 2019
 • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Banka v mobilu funguje už devět let. Co Češi nejčastěji využívají

Mít banku v chytrém mobilu je dnes pro řadu Čechů samozřejmostí. Mobilní bankovnictví totiž umožňuje mít peníze v bance...

Zmapovali jsme pět nejlepších účtů pro živnostníky a podnikatele

V době epidemie, kdy řada živnostníků a drobných podnikatelů počítá každou korunu, je užitečné poohlédnout se po...

Zmapováno: Nejlepší spořicí účty má aktuálně Trinity a ING Bank

Česká národní banka v únoru nečekaně zvedla základní úrokovou sazbu na 2,25 %. Některé banky na to reagovaly zvýšením...

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu

Bankovní účty v Česku se neustále vylepšují a snižují se i poplatky za některé služby, například za výběry z bankomatů....

Randstad s.r.o.
Skladový manipulant - až 30.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...