Anketa: Co byste doporučili lidem, kteří chtějí uložit na pět let…

  0:01aktualizováno  0:01
1. sto tisíc korun
2. pět set tisíc korun

Martin Hlušek, finanční analytik České spořitelny
1. Zvolil bych podílový fond. Ten za klienta investuje i rozloží riziko, majitel peněz se pak jen podílí na jeho výnosech. Pro mladší investory, kteří nemají jasně daný časový horizont investování, bych doporučil akciové fondy. Kapitálové trhy sice neprocházejí zrovna růžovým obdobím, ale dlouhodobě skrývají značný růstový potenciál.
2. Na vytvoření skladby nakoupených cenných papírů podle vlastních představ to stále není dostatečná částka. Opět bych doporučil investování prostřednictvím otevřených podílových fondů. Je také možné uvažovat například o nákupu bytu v Praze, ovšem v kombinaci s hypotékou.

Ivana Kykalová, finanční poradkyně, Slon
1. Pro pětiletou dobu investování by bylo výhodné zkombinovat výhody stavebního spoření s nákupem otevřených podílových fondů. Doporučovala bych zhruba třetinu peněz uložit u stavební spořitelny, polovinu směrovat do smíšeného nebo akciového fondu investujícího v euru a zbývající část použít na nákup dluhopisového fondu.
2. Doporučovala bych investovat do takzvaných Euro fondů. V části portfolia směrovaného do dluhopisů a akcií by se mohly využít i podílové fondy do amerických akcií. Investované prostředky by tak byly rozděleny do tří měn: koruny, eura a dolary. Vzhledem k poklesu amerických akcií by tak mohla být využita zásada správného investora - nakupovat, jsou-li ceny dole, a prodávat, jsou-li nahoře.

Pavel Sobíšek, finanční analytik Bank Austria Creditanstalt
1. Pro takovou investici bych doporučoval zřízení stavebního spoření pro všechny členy rodiny. Dlouhé období nízkých úrokových sazeb u termínovaných vkladů učinilo ze stavebního spoření zcela bezkonkurenční produkt. Jeho jedinou nevýhodou je dlouhý investiční horizont, peníze se ukládají do spořitelny na pět let.
2. Doporučil bych nakoupit podílové listy otevřených podílových fondů spravovaných některou renomovanou zahraniční bankou investující do dluhopisů v eurozóně. Taková investice je málo riziková a dostatečně rozložená mezi více subjektů. Podle struktury poplatků se může vyplatit při objemu kolem 250 000 korun. Je však třeba považovat ji spíše za dlouhodobou. Tuto možnost lze doplnit stavebním spořením pro všechny členy rodiny, případně krátkodobými korunovými vklady u bank.

Petr Syrový, finanční poradce, Sophia Finance
1. Určitě bych doporučil otevřené podílové fondy, kde je dostatečné rozložení rizika mezi jednotlivé cenné papíry. Naopak bych varoval před přímými investicemi do jednotlivých akcií. Pro konzervativního investora by byly vhodné fondy peněžního trhu, případně fondy dluhopisové. Jestliže je investiční horizont delší než pět let, je možné využít stavební spoření
2. Volil bych otevřené podílové fondy doplněné stavebním spořením - více smluv pro všechny členy rodiny. Konzervativní klienti by se měli zaměřit na fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. V malé míře je možno investovat i do akcií. Člověku, který se nebojí trochu riskovat, bych doporučil akciové fondy. Toto portfolio by mohlo obsahovat rizikovější akcie, jako jsou fondy zaměřené na technologie, nové nebo rozvíjející se trhy.

Jiří Zaorálek, hlavní analytik, Fincentrum
1. Za tak malou částku bych nakoupil české podílové fondy - zhruba dvě třetiny peněz bych uložil do fondů smíšených a akciových a třetinu do fondu dluhopisového. Protože fondy investují do více cenných papírů, bude portfolio rozumně rozloženo. Pro investora vyhledávajícího riziko bych doporučil nákup dvou akcií - například Philip Morris a Český Telecom.
2. Pro konzervativního investora by byly nejvhodnější podílové fondy, které rozumně rozkládají riziko. S touto sumou je možné využít zahraničních investičních společností, které nabízejí své služby prostřednictvím bank a obchodníků s cennými papíry. Vybral bych dva akciové či smíšené a jeden dluhopisový fond. Rizikově orientovaná investice by měla zčásti směřovat do dluhopisového fondu a dvě třetiny do nákupu tří akcií - technologická společnost s vyšším rizikem, dynamická společnost a "defenzivnější" akcie, například Philip Morris.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz