Virtuální realita ve firmách: zaměstnanci smaží kuřata nebo se učí o harašení

  1:00aktualizováno  1:00
Člověk ve speciálních brýlích, který máchá rukama a dělá směšné pohyby bez zjevného důvodu. Scéna, která už dávno nepatří výhradně do nějaké herny. Virtuální realitu čím dál víc používají ve svém byznysu i firmy. Pomáhá jim získat nové spolupracovníky i zákazníky a trénovat své zaměstnance pro různé situace a dovednosti.

Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Virtuální realita je v byznysu využitelná všude tam, kde je potřeba člověku něco konkrétního představit, co buď fyzicky neexistuje, nebo to z nějakého důvodu nelze ukázat na živo. Něco vidět a umět si na to sáhnout, je velmi důležité,“ říká Rudolf Čihák, šéf společnosti IdeaSense.

Tato technologie se začíná prosazovat třeba v personalistice. Německý železniční dopravce Deutsche Bahn začal virtuální realitu (VR) používat před čtyřmi lety k nalákání nových zaměstnanců. Uchazeči o práci si mohou se speciálními brýlemi vyzkoušet na pár vteřin pozici, o kterou se zajímají. 

VR může firmám také pomoct vybrat do svého týmu ty nejlepší lidi. Izraelská technologická společnost Actiview vyvinula náborovou platformu, která k posuzování kandidátů používá rozhraní virtuální reality. Díky tomu mohou zaměstnavatelé uchazečům nabídnout virtuální tour po svých kancelářích nebo jim zprostředkovat virtuální setkání se šéfem společnosti. 

„Díky simulaci na bázi puzzle můžeme ovládat, co uživatelé vidí, slyší a cítí. Sledujeme jejich chování a tato data sbíráme,“ vysvětluje pro CNN Roy Elishkov, šéf Actiview pro strategii a rozvoj. „Monitorujeme jejich přístup - jestli si nejdříve obhlédnou prostor a volí nějakou strategii. Jestli jsou orientovaní na cíl, jestli řeší puzzle v lineárním pořadí,“ doplňuje. 

Na pobočku ve virtuálních brýlích. Bankovní budoucnost uvidíte předem

VR tak mění způsob školení a cvičení lidí. Například britská armáda nedávno zavedla pilotní program, ve kterém se bude virtuální realita používat při cvičení vojáků. Řetězec rychlého občerstvení KFC od roku 2017 využívá hru ve virtuální realitě k zaškolení pracovníků, třeba jak správně usmažit kuře. 

VR také proniká do psychologických technik, jako jsou koučování nebo terapie. „Zefektivňuje firemní vzdělávání, funguje jako prevence syndromu vyhoření, pomůže zvládnout strach z prezentací, usnadní zavedení principů shopfloor managementu a v neposlední řadě vám umožní spolupráci s vašimi kolegy na dálku,“ popisuje Leoš Kubíček, jednatel společnosti Holistic management.

Ten tvrdí, že použití virtuální reality ve vzdělávání má jednoznačně dopad na změny chování. „Je prokázáno mnohými studiemi po celém světě, že virtuální realita dokáže účastníka přenést velice věrně do konkrétní situace tak, že jeho mozek nerozpozná rozdíl mezi skutečností a virtuální realitou. Proto jsou veškeré nácviky ve VR efektivnější než klasické hraní scének,“ míní Kubíček.

„V koučování se jedná o významný urychlovač v transformaci. Stejně je tomu i u nácviku prezentačních dovedností, kde již jedna hodina strávená tréninkem ve VR má větší přínos než půldenní workshop,“ doplnil.

Jedna realita nestačí. Za zdmi ČVUT vznikají nové virtuální platformy

Zatím se VR ve školení zaměstnanců používá spíš zřídka, experti ale věří, že v budoucnu to bude běžný pracovní nástroj. „Virtuální realita vám umožňuje vyzkoušet si různé scénáře a porozumět dopadu vašeho výběru a činností,“ říká Jeremy Dalton z britské pobočky poradenské společnosti PwC.

Podle Arturo Schwartzberga, spoluzakladatele e-learningové firmy SweetRush může virtuální realita pomoct budovat empatii a pochopení. „Můžete si vyzkoušet, jaké to je být upoután na kolečkové křeslo, být v místnosti v menšině nebo zažít jinou obtížnou situaci,“ konstatuje. 

Jeho firma pomáhala hotelovému řetězci Hilton s vývojem virtuální reality, kde si mohli zaměstnanci z kanceláře vyzkoušet všechny hotelové profese od práce na recepci až po úklid pokojů. Po úspěšném pilotním projektu se tato možnost rozšířila do šesti kancelářských prostor Hiltonu po celém světě.

Pomoc v boji proti platové nerovnosti pohlaví

Nová vlna technologických firem nyní hledá inovativní cesty využití VR na pracovišti. Třeba Vantage Point vyvinula tréninkový program na bázi virtuální reality na obranu proti sexuálnímu harašení na pracovišti. Uživatelé procházejí různými situacemi, jako je třeba kancelářská oslava, kde se stírají hranice mezi profesionálním a osobním postojem. Vybírají si, jak budou reagovat na konkrétní poznámky a chování.

VR pomáhá zaměstnanci vnímat řeč těla, tón hlasu a zažít kontext celé situace,“ popisuje zakladatel firmy Morgan Mercer. Ten v současné době vytváří program, který ženám pomůže naučit se vyjednávat a říct si o vyšší plat. „Budete sedět se svým šéfem u jednoho stolu a vyjednávat. A své výsledky si pak porovnáte s kolegy. Pro rovnost pohlaví to bude neuvěřitelně přínosné,“ slibuje si. 

Českobudějovická firma Holistic management v nejbližší době představí virtuální zasedačku. „Představte si, že pracujete na projektu se svými kolegy z různých částí státu či světa v jedné virtuální místnosti. Prostředí místnosti si nastavíte tak, aby co nejvíce podporovalo vaši kreativitu a začnete tvořit s kolegy novou procesní strukturu či produkt,“ popisuje šéf firmy Leoš Kubíček.

„Místo záznamu na flipchart schéma tvoříte ve virtuálním 3D prostoru. Tím se stává přehlednější a práce je tak efektivnější. Navíc vidíte své kolegy i ve virtuální realitě jako naživo. Naskenováním jejich podoby se vytvoří „avatar“, který je od reálné postavy k nerozeznání. Spoluprací na dálku tak šetříte svůj čas, peníze a také životní prostředí,“ doplnil.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První komerční skafandry Virgin Galactic budou pohodlné jako pyžamo

První cestující, kteří odletí ze Země na palubě kosmického letu Virgin Galactic, rozhodně nebudou vypadat jako současní...

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn, ohrožují stabilitu

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...

Svatý grál. Šlechtitelé nové odrůdy jablka dali do kampaně 10 milionů dolarů

Farmáři ze státu Washington uvádí na trh novou odrůdu jablka. Jednou z jeho předností je dlouhá trvanlivost, v ledničce...

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz