Nicolás Maduro při rozhovoru pro AP (14. února 2019)

Nicolás Maduro při rozhovoru pro AP (14. února 2019) | foto: AP

Španělská centrální banka pomáhá Madurovi obcházet americké sankce

  • 15
Kvůli americkým sankcím na režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura dává čím dál víc světových bank od venezuelských transakcí ruce pryč. Bojí se totiž odvety Spojených států. Jihoamerická země však našla na finančním trhu silného spojence. Podle agentury Bloomberg se o její převody stará španělská centrální banka.

U zahraničních finančních operací spoléhá venezuelská centrální banka stále více na svůj španělský protějšek, uvádí agentura Bloomberg s odkazem na dva informované zdroje. Podle jednoho z nich venezuelští bankéři dodavatelům sdělují, že mohou platby v cizině přijímat prostřednictvím španělské centrální banky.

Američané sevřeli ekonomické srdce Venezuely, utahují ropné kohoutky

Americké sankce, které Bílý dům v posledních letech uvalil na Madurův režim, totiž přiměly řadu světových bank k distancování se od Venezuely. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton minulý měsíc zdůraznil, že zahraničním vládám a firmám hrozí za spolupráci s jihoamerickou zemí odveta ze strany Spojených států.

Tento krok přišel poté, co americké úřady zmrazily veškerý majetek venezuelské vlády v USA. Tímto agresivním opatřením se Venezuela zařadila na seznam protivníků Spojených států, vedle zemí jako Írán, Kuba či Severní Korea, poznamenala agentura AP.

Španělsko však s Nicolásem Madurem a jeho spojenci nadále udržuje normální vztahy, píše Bloomberg. A to navzdory tomu, že Evropská unie také uvalila na Venezuelu sankce, kvůli porušování lidských práv a podkopávání demokracie během Madurovy vlády.

Eura místo dolarů

Pomoc španělské centrální banky navíc přichází v době, kdy Venezuele přestala nabízet finanční služby největší turecká banka Ziraat. To pouze prohloubilo problémy obchodních partnerů Venezuely, pro které je americký finanční systém zapovězen.

Zlato nedostane. Američané odstřihli venezuelského prezidenta od zásob

Stále více mezinárodních operací proto venezuelská centrální banka provádí místo amerických dolarů v eurech. I z tohoto důvodu je pro ni spolupráce se španělským protějškem výhodná.

Představitelé centrálních bank Španělska a Venezuely odmítli zveřejněné informace komentovat.

Administrativa amerického prezidenta Trumpa už uvalila sankce na více než stovku venezuelských představitelů a institucí, ve snaze vystupňovat tlak na prezidenta Madura. Spojené státy společně s více než padesáti zeměmi světa také uznali prozatímní hlavou státu opozičního lídra Juana Guaidóa.

Uznalo jej také Španělsko, přestože v Madridu doposud sídlí Madurův velvyslanec. Španělsko také v rámci Evropy přijímá nejvíc venezuelských uprchlíků.