Zlato nedostane. Američané odstřihli venezuelského prezidenta od zásob

  13:59aktualizováno  13:59
Britská centrální banka odepřela venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi přístup k zahraničním rezervám jeho země. Madurovi nevydala zlato v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, informovala agentura Bloomberg. Podle jejich zdrojů tak banka učinila na žádost Američanů, kteří usilují o odstřižení venezuelského režimu od jeho zámořského majetku.

Prezident Venezuely Nicolas Maduro. | foto: AP

Hluboká ekonomická krize, se kterou se Venezuela potýká, přinutila tamní vládu sáhnout po rezervách, které země drží v zahraničí. Majetek jihoamerické země v podobě zlata spravuje také britská centrální banka. Nyní však venezuelskému režimu prezidenta Madura odepřela přístup k těmto zdrojům a nevydala mu zlato v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zainteresované lidi.

Politická krize ve Venezuele

Rozhodnutí britské centrální banky přišlo poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo a bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa John Bolton lobovali u svých britských protějšků za to, aby jim pomohli odstřihnout venezuelský režim od jeho zahraničního majetku, řekl agentuře jeden z jejich nejmenovaných zdrojů.

Mezinárodní tlak na Madurův režim vygradoval minulý týden během protivládních protestů, které si vyžádaly 16 mrtvých. Na demonstraci v Caracasu se prezidentem Venezuely prohlásil předseda tamního parlamentu Juan Guaidó. Využil tak ústavní možnost určit v zájmu národa prezidentem šéfa parlamentu, pokud je v nejvyšší funkci nebezpečný „uzurpátor“.

Spojené státy, které Madurův režim dlouhodobě kritizují, Guaidóa obratem uznaly jako legitimní venezuelskou hlavu státu. Mnohé spojenecké země příkladu USA následovaly. Velká Británie společně s dalšími evropskými zeměmi požaduje, aby Venezuela urychleně uspořádala předčasné prezidentské volby. Pokud se tak nestane během tohoto týdne, také Británie uzná Guaidóa prezidentem.

Venezuelané nemají co jíst a Maduro si debužíroval v luxusní restauraci

Poté by šance na to, že Maduro vytáhne z britské centrální banky venezuelské zlato nejpíš klesla na minimum. Sám Guaidó britské úřady požádal, aby Madurovi žádný majetek nevydávaly. 

„Prostředky by byly využity nelegitimním a kleptokratickým režimem Nicoláse Madura k represi a brutalizaci venezuelského lidu,“ citovala z jeho dopisu agentura Reuters.

USA směřují venezuelské rezervy ke Guaidóovi

Získat zlato z britské centrální banky Bank of England je už několik týdnů prioritou Madurova režimu. Loni v prosinci kvůli tomu jela do Londýna delegace vedená guvernérem venezuelské centrální banky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje. 

Částka 1,2 miliardy dolarů představuje relativně vysoký podíl venezuelských zahraničních rezerv, které dohromady čítají osm miliard dolarů. Spojené státy momentálně usilují o to, aby tyto rezervy dostal pod kontrolu Guaidó, což by posílilo jeho šanci převzít kontrolu nad venezuelskou vládou.

Juan Guaidó - nebojácný bojovník opozice

„Prezident Trump uznal Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely,“ uvedlo americké ministerstvo financí v prohlášení na svých stránkách. Představitelé ministerstva dodali, že „Spojené státy využijí svých ekonomických a diplomatických nástrojů tak, aby zajistily, že komerční transakce venezuelské vlády, včetně těch, které se týkají státních podniků a mezinárodních rezerv, odpovídají tomuto uznání“.

Zlato je pro Venezuelu důležitou strategickou surovinou. Madurův předchůdce Hugo Chávez nechal značnou část ropného bohatství své země proměnit ve zlato kvůli svému odporu k americkému dolaru. Během postupného propadání se do ekonomické krize však Madurův režim začal tyto rezervy postupně rozprodávat.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Bezdomovec zachraňuje bezdomovce. Zaměstnává je ve svém knihkupectví

Ilustrační snímek

Hospodářská krize udělala z Leonidase Koursoumise bezdomovce. Sedmdesátiletý Řek se ale se svým osudem nesmířil a...

Výrobci koňaku se obávají změny tradiční chuti. Sladké hrozny nechtějí

Dubové sudy s koňakem značky Remy Martin v továrně společnosti ve francouzském...

Čím větší teplo, tím sladší a brzy dozrálá vinná réva. Sladké hrozny však výrobci koňaku nechtějí. Jsou jedni z těch,...

Čím víc slunce svítí, tím víc vody stříká. Indie zkouší solární závlahy

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Stovky milionů lidí v Indii jsou po celý svůj život závislé na zemědělství. Rozsáhlá sucha v posledních letech je ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz