Zlato nedostane. Američané odstřihli venezuelského prezidenta od zásob

  13:59aktualizováno  13:59
Britská centrální banka odepřela venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi přístup k zahraničním rezervám jeho země. Madurovi nevydala zlato v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, informovala agentura Bloomberg. Podle jejich zdrojů tak banka učinila na žádost Američanů, kteří usilují o odstřižení venezuelského režimu od jeho zámořského majetku.

Prezident Venezuely Nicolas Maduro. | foto: AP

Hluboká ekonomická krize, se kterou se Venezuela potýká, přinutila tamní vládu sáhnout po rezervách, které země drží v zahraničí. Majetek jihoamerické země v podobě zlata spravuje také britská centrální banka. Nyní však venezuelskému režimu prezidenta Madura odepřela přístup k těmto zdrojům a nevydala mu zlato v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zainteresované lidi.

Politická krize ve Venezuele

Rozhodnutí britské centrální banky přišlo poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo a bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa John Bolton lobovali u svých britských protějšků za to, aby jim pomohli odstřihnout venezuelský režim od jeho zahraničního majetku, řekl agentuře jeden z jejich nejmenovaných zdrojů.

Mezinárodní tlak na Madurův režim vygradoval minulý týden během protivládních protestů, které si vyžádaly 16 mrtvých. Na demonstraci v Caracasu se prezidentem Venezuely prohlásil předseda tamního parlamentu Juan Guaidó. Využil tak ústavní možnost určit v zájmu národa prezidentem šéfa parlamentu, pokud je v nejvyšší funkci nebezpečný „uzurpátor“.

Spojené státy, které Madurův režim dlouhodobě kritizují, Guaidóa obratem uznaly jako legitimní venezuelskou hlavu státu. Mnohé spojenecké země příkladu USA následovaly. Velká Británie společně s dalšími evropskými zeměmi požaduje, aby Venezuela urychleně uspořádala předčasné prezidentské volby. Pokud se tak nestane během tohoto týdne, také Británie uzná Guaidóa prezidentem.

Venezuelané nemají co jíst a Maduro si debužíroval v luxusní restauraci

Poté by šance na to, že Maduro vytáhne z britské centrální banky venezuelské zlato nejpíš klesla na minimum. Sám Guaidó britské úřady požádal, aby Madurovi žádný majetek nevydávaly. 

„Prostředky by byly využity nelegitimním a kleptokratickým režimem Nicoláse Madura k represi a brutalizaci venezuelského lidu,“ citovala z jeho dopisu agentura Reuters.

USA směřují venezuelské rezervy ke Guaidóovi

Získat zlato z britské centrální banky Bank of England je už několik týdnů prioritou Madurova režimu. Loni v prosinci kvůli tomu jela do Londýna delegace vedená guvernérem venezuelské centrální banky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje. 

Částka 1,2 miliardy dolarů představuje relativně vysoký podíl venezuelských zahraničních rezerv, které dohromady čítají osm miliard dolarů. Spojené státy momentálně usilují o to, aby tyto rezervy dostal pod kontrolu Guaidó, což by posílilo jeho šanci převzít kontrolu nad venezuelskou vládou.

Juan Guaidó - nebojácný bojovník opozice

„Prezident Trump uznal Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely,“ uvedlo americké ministerstvo financí v prohlášení na svých stránkách. Představitelé ministerstva dodali, že „Spojené státy využijí svých ekonomických a diplomatických nástrojů tak, aby zajistily, že komerční transakce venezuelské vlády, včetně těch, které se týkají státních podniků a mezinárodních rezerv, odpovídají tomuto uznání“.

Zlato je pro Venezuelu důležitou strategickou surovinou. Madurův předchůdce Hugo Chávez nechal značnou část ropného bohatství své země proměnit ve zlato kvůli svému odporu k americkému dolaru. Během postupného propadání se do ekonomické krize však Madurův režim začal tyto rezervy postupně rozprodávat.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Najdete na iDNES.cz