Venezuela prošla měnovou reformou, podle ekonomů však nic neřeší

  6:00aktualizováno  6:00
Začátkem týdne vešla ve Venezuele v platnost měnová reforma, která znehodnocuje místní měnu o přibližně 96 procent. Reforma má pomoci zemi z těžké ekonomické situace, podle ekonomů a opozice ovšem nic neřeší. Část soukromých podnikatelů proti ní navíc protestuje.

Nová venezuelská měna, suverénní bolívar, je výsledkem srpnové měnové reformy. | foto: Reuters

Minulý pátek venezuelský prezident Nicolás Maduro odhalil detaily svého plánu, jak se dostat z hyperinflační smyčky, do níž je země zamotaná. Podle Washington Post chce zpomalit růst inflace a zvýšit minimální mzdu o 3 000 procent – v přepočtu přibližně o 670 korun měsíčně.

Fotogalerie

V pondělí započala první část jeho strategie – měnová reforma. Nová měna, suverénní bolívar, nahrazuje starý „silný bolívar“. Předchozí nejvyšší bankovka, 100 000 bolívarů, má teď hodnotu 1 bolívar. V podstatě se tak na bankovkách „škrtá pět nul“.

Suverénní bolívar má být silně provázaný s kryptoměnou petro, jejíž předprodej spustila země letos v únoru. Jedno petro stojí 60 dolarů a má být kryté barelem ropy. Kurz bolívaru by se měl držet na 3 600 bolívarů za petro. Dolar má být dostupný za 60 bolívarů. Tuto hodnotu už ale na černém trhu překročil více než dvojnásobně.

Ekonomové jsou skeptičtí

Podle britského Guardianu jsou ekonomové a část opozičních představitelů ohledně změny skeptičtí. Neočekávají „ekonomický zázrak,“ po kterém volá Maduro. Myslí si, že se ekonomika jejich země nevyléčí tak snadno. Absurdní situaci ve Venezuele demonstruje fakt, že se musel zrušit pořad „Chcete být milionářem“ - výhry byly totiž absurdně nízké.

Venezuelská opozice v pondělí vyzvala soukromé podnikatele ke stávce. Andréz Velásquez, jeden z jejích lídrů, tvrdí, že se stávky zúčastnilo až 60 % lidí pracujících v soukromém sektoru. Velká část obchodů ve velkých městech opravdu měla zavřeno. Analytici si však nejsou jistí, zda byla důvodem stávka, nebo jen zmatek z nového oceňování výrobků.

Podle Washington Post si mnoho ekonomů myslí, že reforma současnou špatnou situaci jen zhorší. Před Madurovým pátečním prohlášením stálo kilo broskví přibližně 1,1 milionu silných (starých) bolívarů. V úterý už byla cena téměř dvojnásobná – 21 suverénních (nových) bolívarů.

Až 90 % Venezuelanů žije v chudobě

Ekonomické potíže Venezuely začaly v roce 2014, kdy značně klesla cena ropy. Prezident Maduro však i nadále pokračoval v hospodářské politice svého předchůdce Huga Cháveze. V kombinaci s nepříznivou ekonomickou situací a mezinárodními sankcemi se tak země ocitla na pokraji kolapsu. V současnosti země trpí hladomorem a mnoho jejích občanů emigruje do zahraničí.

Podle nedávné studie, kterou citovala agentura Reuters, se přes 60 procent obyvatel země ráno budí hladových. V průměru každý z nich zhubl v loňském roce o jedenáct kilogramů. Devadesát procent všech Venezuelanů navíc žije v chudobě. 

Podle CNBC opustilo zemi od roku 2014 přes 1,5 milionu lidí. Odchod velkého množství obyvatel jí může způsobit další potíže – hlavně nedostatek pracovní síly.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Ropovod Družba obnovuje dodávky, na Slovensko má ropa dorazit během týdne

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Ruská ropa začala po přerušení dodávek kvůli jejímu znečištění opět proudit do Maďarska. Kvůli nadměrnému obsahu...

Zaměstnanci aerolinky Alitalia stávkují, zrušen byl i let z Říma do Prahy

Alitalia řeší problém s akčními letenkami. Ilustrační snímek.

Zaměstnanci italské aerolinky Alitalia vstoupili o půlnoci do 24hodinové stávky kvůli nejisté budoucnosti této letecké...

USA dá na černou listinu kromě Huawei i čínské výrobce kamerových systémů

Průmyslové kamery čínského výrobce Hikvision

Americká vláda zvažuje, že na čínského výrobce kamerových systémů Hikvision a další čínské podniky působící v tomto...

Najdete na iDNES.cz